Хранете се редовно, за да сте здрави
Хранете се редовно, за да сте здрави / sxc.hu

Не пропускайте сутрешната закуска, хранете се редовно. Това е едно от правилата на здравословното хранене, препоръчвани от специалистите. Общо 12 съвета за здравословно хранене са публикувани в специално издание на здравното министерство, насочено към учениците от 7 до 19 години. Препоръчва се още приемането на разнообразна храна, намаляване на употребата на сол, както и на приема на захар. Добре е зеленчуците и плодовете да присъстват в ежедневното меню и по възможност да се приемат при всяко хранене. Приемайте вода редовно, в малки количества през целия ден, преди да се почувствате жадни, съветват още специалистите. Организмът се нуждае дневно от 1.5 - 2 литра течности.

Брошурата за здравословно хранене ще бъде разпространена след учениците в цялата Добричка област, съобщи д-р Нели Тодорова от РИОКОЗ -Добрич.

До края на седмицата в 10 училища в Добрич ще бъдат организирани обучения по здравословно хранене, съобщи още д-р Тодорова. По време на заниманията ученици от началния курс ще имат възможност да дегустират здравословна и нездравословна храна. Децата например ще могат да опитат тъмни видове хляб и бял хляб, а после ще им бъде обяснено, че поне половината от приемания за една седмица хляб трябва да бъде от тъмни видове, каза д-р Тодорова. Всеки ученик ще получи сертификат за това, че е преминал курс по здравословно хранене. Идеята е така да се привлече вниманието и на родителите, които да започнат да прилагат принципите на здравословно хранене в семействата.

Обучението се провежда по повод Националната кампания за борба със  затлъстяването.

В рамките на тази кампания е предвидена още една инициатива в Добрич. В петък в училище "П.Р. Славейков" ще се организира кулинарно състезание, в което ще се включат отбори от пет училища. Децата ще имат задачата да приготвят здравословна зеленчукова и плодова салата, а също здравословен сандвич. В журито ще участва професионален готвач, член на европейската асоциация на готвачите Евро-Ток.

Д-р Тодорова припомни, че през 2008-ма година е проведено анкетно проучване за  хранителните навици на децата в Добрич, в което са включени 740 ученици. Резултатите показват, че всяко второ дете не закусва редовно сутрин, а  всяко второ момиче и всяко трето момче не обядват редовно. По-голямата част от учениците рядко пият прясно мляко, а над половината не приемат и кисело мляко.

Данните от това социологическо проучване показват още, че само половината от учениците спортуват редовно, всеки трети спортува само понякога, а всеки шести е казал, че никога не спортува.