- Добрич ще бъде център на честванията за 100-годишнината от Първата световна война
Добрич ще бъде център на националните честванията за 100-годишнината от Първата световна война през 2016 година. Това стана ясно на заседание на областната комисия „Военни паметници”. Зам.-областният управител на Добричка област Ивайло Манушев е получил подкрепа за идеята от националния комитет за отбелязване на годишнината.
Честванията ще бъдат организирани в началото на септември. Амбицията е те да придобият международен характер, като за участие в тържествата се поканят президентите на България и Румъния.
Областна управа се надява да получи за подготовка на инициативите около 200 000 лева, което е половината от средствата предвидени за отбелязване на годишнината на национално ниво. Идеята е те да бъдат използвани за ремонт или изграждане на нови военни паметници, за организиране на научни конференции, за изследователска и издателска дейност. Конкретните предложения ще се приемат до края на този месец, след което ще бъдат систематизирани от областната комисия за военните паметници. Предвижда се по повод годишнината да бъде изготвен списък на бойните действия, състояли се във всяко населено място в областта и данните да се предоставят на общините. Целта е да се популяризират славните битки, за които много често дори хората от съответното населено място не знаят.
Директорът на историческия музей в Добрич Костадин Костадинов постави въпроса и за военните паметници в Северна Добруджа. По думите му там е запазено военно гробище до манастира Кокош край Тулча и още десетина български военни паметници, които си струва да бъдат обновени. За ремонта на един от тях – силно увредения мемориал в румънското село Аджигьол, вече е осигурено финансиране от фондация „Българска памет” на д-р Милен Врабевски.
През септември 1916 година започват боевете на Добруджанския фронт за освобождаването на цяла Добруджа от войските на Трета българска армия, припомни добричкият историк Радослав Симеонов. Това е едно изключително събитие от нашата история, което поради идеологически причини е потулвано съвсем съзнателно, коментира той като припомни, че на Добруджанския фронт са водени боеве срещу нашите бивши освободители – руснаците, които приключват с успех за българското оръжие.
В Добруджанската кампания на Трета българска армия са загинали между 20 и 25 000 български войници и офицери. Това са последните исторически данни, които скоро ще бъдат публикувани в съвместно издание на добричкия и тутраканския музей, съобщи Симеонов. Цифрата на загиналите, посочвана досега, е около 10-12 000 души.
Той коментира и идеята в честванията за 100-годишнината от боевете на Добруджанския фронт да участват президентите на България и Румъния.
"Това е реално и напълно възможно. Както Германия и Франция по време на Първата световна война са били противници и след това са успели да сложат точка на тези конфликти и да положат ново начало на взаимните си отношения, така и ние с румънците бихме могли да го направим", посочи историкът. Той смята, че за тържествата могат да бъдат поканени представители на всички страни, чиито армии са воювали на добруджанска земя и припомни, че във военното гробище в Добрич са погребани воини от 6 национални армии - на България, Германия, Румъния, Русия, Сърбия и Турция.
Думите на Радослав Симеонов можете да чуете в прикачените файлове.