Първият български град - Созопол, удостоен с престижната номинация European Best Destinations, е домакин на годишната церемония за значими постижения в бизнеса и туризма в морския регион. Годишните награди ще бъдат връчени в неделя на пристанището в Созопол, в ресторант Глория Мар.
В събота от 19.30 ч. на сцената на амфитеатър Аполония кметът Панайот Рейзи ще получи номинацията за поредното високо признание за развитието в сферата на туризма и за високото качество на предлаганите туристически услуги в Созопол.
Номинацията е на Организацията European Best Destinations /Най-добрите европейски дестинации/ в сътрудничество с най-големите туристически офиси в Европа и Мрежата EDEN European Destinations of Excellence /Най-добри европейски дестинации/.
Номинацията ще бъде връчена на кмета на община Созопол от Максимилиан Лежьон - Изпълнителен директор на Европейската организация „Най-добрите европейски дестинации".
В разгара на летния сезон община Созопол подготвя откриването на новото рибарско пристанище в град Черноморец. Създадени са подходящи условия за защитени пристани за швартоване и техническо обслужване на плавателните съдове, разтоварване на уловите и др. Капацитетът за домуване на рибарски лодки на обновения порт е увеличен от 70 на 110 лодки.
Основната дейност на пристанището е т.нар. първа продажба на риба, което е гаранция за качеството на уловената прясна риба. Процесът на обработка и съхранение отговаря напълно на съвременните европейски изисквания. Това ще предостави нови възможности на около 700 рибари от Черноморец и Созопол, които се занимават активно със стопански риболов и генерират улов от 362 тона годишно прясна риба, а на територията на цялата община се генерира 758 тона годишно. Наименование на проекта е "Инвестиции в съществуващо рибарско пристанище гр.Черноморец, община Созопол" по приоритетна ос 3: Мерки от общ интерес, мярка 3.3. Инвестиции за реконструкция и модернизация на рибарски пристанища, кейови места за разтоварване и покрити лодкостоянки. Обща стойност на проекта е 11 000 000 лв.
В Созопол отвори врати и Етнографски музей, събрал експонати с изключителна стойност, а голяма част от тях са дарени от жителите на града. Проектът „Созопол - съхраненото културно наследство и културна идентичност през вековете" е на стойност 552 хил. eвро. Организирани са изложбените пространства чрез интерактивни технологии, а музеят се вписва в цялостна визия на Археологически резерват "Античен град Аполония". Проектът има за цел да подпомогне туризма в града.
Предстои откриването и на друг уникален обект в Созопол - Център за изкуства, местни художествени занаяти и традиции. Той отваря врати на 16 август. Центърът е изграден по европейски проект на стойност 856 749 лв. без ДДС. Негови бенефицианти са ИАРА, МИРГ - Приморско - Царево- Созопол и Сдружение „Черноморска Странджа". Община Созопол е партньор по проекта, в който участва с 265 000 лв. без ДДС.
Центърът за изкуства, местни занаяти и традиции ще даде възможност за представяне на старите занаяти, за привличане интереса на деца и млади хора към изкуството чрез различни форми и ще допълни палитрата от места в Созопол, където жителите и гостите на града ще могат да се насладят на изкуството и да се докоснат до традициите на созополчани.
Кметът Панайот Рейзи ще бъде специален гост на церемонията за Морските Оскари в неделя. Той ще приеме голямата награда за цялостен принос, която ще отличи едно от най-мащабните и дългогодишни културни събития в България - Празниците на изкуствата „Аполония". Този голям български фестивал се провежда ежегодно в края на лятото в Созопол. Негов основен организатор е Фондацията за изкуство „Аполония", създадена през 1991 г.
Годишните награди за значими постижения в Морския ни регион ще отличат не само инвестициите и предприемачеството в региона, но и социалните инициативи и културните традиции, съобщават организаторите от ВИП Комюникейшън.
Събитието ще възнагради социалната-образователната инициатива, която вече 10 години поощрява креативността на десетки деца в региона. Инициатор и организатор на детската олимпиада в Созопол е собственикът на хотел "Вила Лист" Иван Илиев, който е сред основателите на Ротари клуб в града.
Сред номинираните за престижните морски награди е и един от най-луксозните и мащабни морски комплекси у нас - ваканционно селище Дюни. Предприемачът и бивш депутат Николай Пехливанов, основател и председател на борда на директорите на Green Life Development and Resorts. Green Life Development & Resorts, също е сред номинираните, както и луксозният ваканционен проект Созополис с номинация за Съхранение на автентичния архитектурен стил. В конкурса участва и един от най-зелените хотелски комплекси по родното Черноморие - "Сънрайз" в Приморско, както и п роектираният в стила на средновековните базилики апартаментен комплекс Вила "Византия" в Созопол.
5 часа
ВСС освободи от длъжност окръжния прокурор на Плевен
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет освободи Владимир Николов като окръжен ...
6 часа
Рая Назарян: Апостолът на свободата е мостът между думите и делата, между идеята и делото
Апостолът на свободата е мостът между думите и делата в българската история, между ...
7 часа
Андрей Янкулов: Не познавам никого от групата на Калушев, не съм бил техен дарител или гост
Не познавам хората от сдружение „Национална агенция за контрол на защитените територии“, ...
7 часа
Почина съпругата на осъдения за военни престъпления и геноцид Радован Караджич
Съпругата на осъдения за военни престъпления и геноцид босненски сръбски лидер Радован ...
8 часа
Сливенският митрополит: Основна характерна черта на всички сектанти е, че те искат децата ни
"Сектите и сектантите не спират да водят война срещу Православната църква, а чрез нея ...
9 часа
Проходът на Републиката е отворен за движение
Нормализирано е движението през Прохода на Републиката, съобщиха от полицията във ...
9 часа
Радев: Проектокабинетът се състои от ярко изразени партийни лица
Проектокабинетът "Гюров" се състои от ярко изразени партийни и политически ангажирани ...
9 часа
От ефира към дигиталното пространство: NOVA Lab отваря пространство за откровен разговор
В свят, в който вниманието ни все по-често се движи между различни екрани, а очакванията ...
9 часа
Ресорната комисия в НС прие част от данните в регистъра за случаи на педофилия да станат публични
Парламентарната комисия по демографската политика, децата и семейството прие на първо ...
9 часа
Hell‘s Kitchen е безапелационен лидер при старта на новия си сезон
В стартовата седмица на пролетния телевизионен сезон на NOVA, хитовото кулинарно риалити ...
9 часа
Частично бедствено положение в Стралджа, наводнени са над 10 къщи
Частично бедствено положение е обявено в Стралджа заради наводнение в един от кварталите ...
10 часа
Москва иска доказателства за обвиненията за отравянето на Навални
Русия настоява европейските страни, които обвиниха Москва в отравяне на руския опозиционер ...
10 часа
Нови видеа от хижа „Петрохан“ - ритуали, поклони до земя и йерархия в групата на Калушев
Полицията и прокуратурата дадоха огромна пресконференция относно случаите „Петрохан“ ...
10 часа
Катастрофа с четири коли затвори входа на Враца
Входът на Враца откъм Мездра е затворен заради катастрофа, видя репортер на БТА.
Четири ...
10 часа
Украйна призова за санкции срещу Лукашенко
Украинският външен министър Андрий Сибиха призова партньорите да последват примера ...
10 часа
Родители искат единен електронен целогодишен прием за яслите и градините във Варна
Проект за нова наредба за прием в общинските детски ясли и градини е подготвен и внесен ...
10 часа
Разкриха отвличане на млад мъж в „Студентски град“, спипаха и наркотици
Разкриха отвличане в София, спипаха и наркотици, съобщиха от полицията.
Преди два ...
10 часа
„Това вълк ли е?“ – мистериозен четириног изненада скиорите на Олимпиадата в Италия (СНИМКИ/ВИДЕО)
Куче с визия на вълк, стана атракцията на женското състезание в отборния спринт в ски ...
10 часа
Експлозия в магазин за фойерверки отне живота на 12 души в Китай
Експлозия в магазин за фойерверки в китайската провинция Хъбей отне днес живота на ...
10 часа
Доблестен жест: Служител на пожарната в Силистра намери и върна изгубени пари
Служител на Регионална дирекция Пожарна безопасност и защита на населението - Силистра ...
10 часа
Заседанията на бюджетната и образователната комисия пропаднаха заради липса на кворум
Насроченото за днес заседание на Комисията по бюджет и финанси не се състоя поради ...
11 часа
Спецов отчете редовни доставки на петрол за „Нефтохим" и стабилизирано дружество
Всички нужди на България от нефтени продукти са обезпечени, доставките на суров нефт ...
11 часа
Къде няма да има вода в София
"Софийска вода" временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на София, съобщиха ...
11 часа
Снежни бури парализираха транспорта и прекъснаха електрозахранването в Румъния
Снежни бури парализираха въздушния транспорт, затвориха пътища и училища и прекъснаха ...
11 часа
Четвърта жена обвини доведения син на норвежкия принц в изнасилване
Четвърта предполагаема жертва днес разкри, че е била изнасилена от доведения син на ...
11 часа
Внимание, висок риск от лавини на Витоша
От Планинската спасителна служба (ПСС) предупредиха за висока лавинна опасност на ...
11 часа
Придошлите води на Лоара отнесоха мъж във Франция
Мъж беше отнесен от придошлите води на Лоара в опит да преплава реката, съобщиха френските ...
11 часа
Емилия Русинова застава начело на Софийската градска прокуратура
Прокурорската колегия на ВСС избра за ръководител на Софийската градска прокуратура ...
11 часа
Парламентът одобри два ключови договора за морска отбрана
Парламентът одобри на две четения в едно заседание два законопроекта.
Единият е ...
11 часа
Терзиев подкрепи Георги Клисурски за финансов министър и поема временно функциите му в СО
Кметът на София Васил Терзиев поема временно функциите на Георги Клисурски в Столична ...
11 часа
В Италия започна делото за „човешки сафарита“ по време на сръбската обсада на Сараево
През месец ноември 2025 г. прокуратурата в Милано официално започна наказателно разследване ...
11 часа
Мъж и жена ловят бездомни животни със саморъчно направени капани в Стара Загора
Полицията в Стара Загора проверява сигнал за улавяне на бездомни животни.
Във връзка ...
12 часа
Заседнали тирове блокираха пътя Ловеч-Севлиево
Заради два заседнали тира временно е затворен за движение старият път от Ловеч за Севлиево, ...
12 часа
2-годишно италианче очаква ново сърце, след като трансплантираното се оказва дефектно
Ново донорско сърце е на разположение за трансплантиране на 2-годишното италианче ...
12 часа
Кой е Георги Шарков – кандидат за служебен министър на елеĸтронното управление (БИОГРАФИЯ)
Георги Шарков е кандидат за служебен министър на елеĸтронното управление в кабинета ...
12 часа
Кой е Трайчо Трайков, предложен за служебен министър на енергетиĸата
Трайчо Трайков е номиниран за служебен министър на енергетиката в кабинета на Андрей ...
12 часа
Политически реакции: Проектокабинетът „Гюров“ под обстрел от критики
Подуправителят на БНБ Андрей Гюров представи състава на служебния си кабинет, който ...
12 часа
Кой е Иван Христанов - кандидат за служебен министър на земеделието и храните (БИОГРАФИЯ)
Иван Христанов е предложен за служебен министър на земеделието и храните в кабинета ...
12 часа
Важно за шофьорите: Наводнение затвори пътя от къмпинг „Градина“ до „Златна рибка“
Общинският път от къмпинг „Градина“ до „Златна рибка“ е временно затворен за движение, ...
12 часа
Кой е Найден Тодоров, предложен за служебен министър на културата
Найден Тодоров е номиниран за служебен министър на културата в кабинета "Гюров".
Найден ...