Програмата носи заглавието „Природата - да инвестираме в нашето бъдеще” и целта й е да допринесе за развитието на трансграничния регион чрез усвояването на фондовете на Европейския съюз за следващите десет години.
През периода от март до октомври 2007 г. на територията на областите Благоевград, Смолян, Кърджали и Хасково бяха създадени първите трансгранични екологични мрежи и беше разработена програма за устойчиво развитие на района. Чрез участието си в общо над 40 работни срещи в региона в процеса по създаването им се включиха над 400 представители от около 150 различни организации, институции, фирми.
“Природата да инвестираме в нашето бъдеще” предлага на регионалните органи по планиране портфолио с инициативи за устойчиво развитие, подходящи за финансиране по съществуващите програми за оползотворяване на структурните фондове на ЕС и на други източници за финансиране. За предприемачи, общини и НПО това портфолио предлага много идеи за проекти, с които да се кандидатства за финансиране, за да се стимулира устойчивото развитие в региона", каза за Дарик регионалният координатор за екомрежите Места и Струма Росица Джамбазова.
Портфолиото е разработено на основата на четири приоритета. Първият е подпомагане на иновациите и предприемачеството. Вторият приоритет поощрява използването на най-добрите чисти технологии и практики за управление на природните ресурси.Третият приоритет е подобряването на човешкия и социалния капитал. Четвъртият приоритет е устойчивото управление на българско-гръцките трансгранични екомрежи.