/ БГНЕС
Правителството отпусна 100 000 лева за разкопки на археологическия обект Хераклеа Синтика край Петрич.

Правителството отпусна на четири общини 20,9 млн. лева за различни проекти

На днешното правителствено заседание присъстваха ръководителят на обекта доц. Людмил Вагалински и кметът на Петрич Димитър Бръчков.

Обектът се проучва от 2007 година, но интензивно се работи след 2015 година. Като най-успешен за археолозите сезон Вагалински отчита миналогодишния след целевото финансиране от кабинета.

БГНЕС

„За мен е много важно, че обектът все повече се социализира. Местните хора от село Рупите започнаха да си правят къщи за гости. Те усещат, че в това има „хляб“ и туристи.

Комбинацията от комплекса Ванга, новата магистрала и самият археологически град е неудържимо успешна". С парите ще бъде ремонтиран пътят от комплекса на Ванга до археологическия обект и до село Рупите.

40,6 млн. лв.е бюджетът на Петрич за 2019 г., над 1 млн. лв. отиват за асфалтиране на улици

„Благодаря на Министерски съвет за поредната сума, която да инвестираме в Хераклеа Синтика. Предишният път парите бяха за инфраструктура, сега за археология. Стремим се заедно държава, община и екипът на археолозите да изградим голям туристически обект“, заяви след срещата с министрите кметът Димитър Бръчков.

Археолози откриха голяма мраморна статуя в античния град Хераклея Синтика

„Хераклея Синтика“ е античен град в днешна Югозападна България, руините на който са разположени в землището на с. Рупите, община Петрич, върху южния склон на вулканичното възвишение Кожух. Разположен е на 2 км. храма на Ванга в местността Рупите и на 10 км от Петрич

Пътят до Хераклея Синтика става държавна собственост

В древността градът е бил център на областта Синтика, населявана от тракийското племе синти. От 2007 г. археологическите разкопки на Хераклея Синтика започват под ръководството на доц. Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) и Исторически музей Петрич.

Отпускат 100 000 лв. за проучванията на Хераклея Синтика

При проведените археологически проучвания се установява, че градът е имал интензивен живот, бил е модерен. Хераклея Синтика и днес впечатлява своите изследователи и посетители.

С много изящество са построени представителните сгради на античния град, градоустройствения план е изграден съгласно принципите на Хиподамовата система. 
БГНЕС