Скиците и проектът на декора са готови и се пазят в тайна от проектанта инж. Тодор Тодоров, който сподели, че конструкцията ще бъде направена от стабилни материали така, че по моста-двойник да може да се танцува.
Режисьорът Стефан Милов обоснова избора си за нетрадиционния декор с това, че има нещо мистично в този мост, който е трудно достъпен и поради тази причина много малко българи знаят за неговото съществуване.
Истината е, че дори месното население го е страх да преминава през моста след залез слънце, обяснява Милов.
Има няколко легенди за това откъде произлиза името на моста. Една от тях гласи, че в една от скалите личи Стъпката на Дявола, а в друга се разказва, че в моста е вградена сянката на млада невеста, носила храна на майстора, която след това починала.
Според хората в Ардино става дума за жената на майстора, изградил моста, който вградил нейната сянка, за да бъде съоръжението здраво и издръжливо.
Удивително е, че за 500 г. мостът не е реконструиран нито веднъж. Мистичен като него ще бъде и новият графичен дизайн на фестивала.
Досега декорът на “Пирин фолк” винаги е бил копие на исторически и културни забележителности от Пиринския край – 2005 г. и 2006 г. - “Кордопуловата къща” в Мелник, а през 2007 г. - църквата "Св. Варвара”.
За първи път излизаме извън пределите на Пиринския край и ще пресъздадем нещо от Родопите и то мост, който ще покаже, че фестивалът “Пирин фолк” наистина е един мост между поколенията, защото публиката, зрителите и участниците в конкурсните програми са хора от различни поколения, които ги обединяват хубавите македонски мелодии и изключителните певци, които се представят на сцената в Сандански, уточняват организаторите.
“Дяволския мост” се намира на територията на община Ардино, област Кърджали. Построен е в началото на Х V век от българския майстор строител Димитър от с. Неделино, като и до днешни дни е устоял на напора на буйните води на река Арда.
Изграден е от местен камък. На среща на екипа в Сандански стана ясно, че части от декора ще бъдат монтирани в няколко зони, където ще бъде разположена публиката.
От 20 август започват сериозните строителни дейности. Основните цветове на сцената в Сандански ще бъдат оранжево и червено - цветовете на борбата на традиционната сватбарска дреха, на македонската мома и на кръвта на загиналите пирински герои, поясняват от кметството в Сандански.