Ако през тъмните зимни дни се справяте със задачите по-трудно, това не е внушение.
Учени са открили, че мозъкът функционира различно през годината, като някои области са значително по-активни през летните, отколкото през зимните месеци.
Всеки трети страда от мозъчно заболяване, какви са най-честите симптоми?
Мозъчната активност, свързана с вниманието и концентрацията, достига най-високите си нива по време на лятното слънцестоене, а най-ниските - през най-късия ден от годината.
Изследователите от Университета в Лиеж, Белгия, смятат, че това е остатък от древни цикли, когато животът на хората бил тясно свързан със сезоните. Работата на мозъка изисква голямо количество енергия и например през зимата, когато храната е оскъдна, функционирането му може да се е свеждало само до най-важните области.
"Преди няколко хиляди години хората са били изключително зависими от сезоните, така че не е изненада да открием сезонност, каквато има при повечето видове", казва д-р Жил Вандевал.
Изненадващо откритие за мъжкия и женския мозък
Връзката на някои промени в настроението със сезоните вече е установена, но това е първото изследване, което разкрива, че умствените функции следват подобни модели.
Голяма част от хората днес живеят във "вечно лято", осигурено от централното отопление и изкуственото осветление, но телата все още не са се настроили към тази промяна. Предишни проучвания доказват, че групи от гени също функционират в сезонен модел.
Източник: Фокус