Два дни преди многоочакваното пристигане на Марс на американския робот Кюриозити /Curiosity - Любопитство/, той е отличник и всичко е в съответствие с плана на полета. Корабът успешно приближава Червената планета.
Кюриозити "реагира съвсем нормално", увери Пийт Дейзинджър, ръководител на проекта Марс експлорейшън роувър /Mars Exploration Rover /MER/ в Пасадена, щата Калифорния.
Стартиралият на 26 ноември 2011 г. от Кейп Канаверал Кюриозити е подвижен апарат за проучване, който ще се движи с шест колела. Той е най-големият /900 кг/ и най-съвършеният от изпращаните на друга планета земни машини.
Кацането е предвидено в кратера Гейл след 570 милиона километра път.
Апаратът ще има за задача в продължение на две земни години /една марсова/ да определи дали средата на Марс е благоприятствала развитието на живот в миналото.
Захранваният от ядрен реактор робот ще се движи по повърхността на Марс и ще изпраща наученото към Земята, посочва БГНЕС.
Кратерът Гейл е едно от местата с по-ниска височина на Марс и учените смятат, че е пресечна точка на няколко реки, текли в миналото от околните планини.
"Когато кацнем, започваме нова ера в изследването на повърхността на друга планета", казва Джон Гретцинджър от Калифорнийския технологичен институт в Пасадена.
"Предстоят ни научни открития в геологията", казва той.
Кацането на Червената планета, обаче, представлява предизвикателство за твърде тежкия Кюриозити.
През последните 7 минути на пътуването си, космическият кораб ще намалява скоростта драстично от 21,243 км/ч до 2,740 км/ч.
За целта, освен спирането в атмосферата на Марс, ще се използват и системи от реактивни струи, парашути и нещо като реактивен кран, на който апаратът ще увисне в последните секунди, захванат с найлонови въжета.
Досегашните мисии на Марс на САЩ са имали 50% успеваемост.
Първият земен апарат на Марс е изпратен от тогавашния СССР през 1971 г. Тогава сондата успя да работи 15 секунди на повърхността.