Изстреляният от космодрума "Байконур" руски телекомуникационен спътник "Експрес-АМ-4" е изведен на неразчетна орбита, предаде ИТАР-ТАСС.
Според съобщение от космодрума един от измерителните уреди е регистрирал пето включване на двигателя на ракетата носител "Бриз-М" и отделяне на космическия апарат. След анализ и изчисления експертите са направили извода, че спътникът е поел по непредвидена орбита.
Руските специалисти са се обърнали към френски колеги, които са обещали да включат в издирването на спътника Космическия център в Тулуза, който разполага с мощна съвременна апаратура.
По план "Експрес-АМ-4" трябваше да застане на геостационарна орбита над 80-ия меридиан източна дължина, посочва БТА. Остава неясно дали наземните служби ще могат да установят връзка със спътника беглец и да започне експлоатацията му на неразчетната орбита, посочва ИТАР-ТАСС.
Агенцията припомня, че в руския космически бранш през последните години е имало няколко неуспеха. На 12 юни 2005 година на космодрума "Плесецк" имаше неуспешен старт на ракета носител "Молния-М", която трябваше да изведе в орбита военен комуникационен спътник. На 28 октомври същата година на учебен спътник "Можеац-5", изстрелян също от "Плесецк", стана повреда и той не можа да се отдели от втората степен на ракетата "Космос-3М", след което бе изгубен. На 27 юли 2006 година аварира стартирала от "Байконур" ракета-носител "Днепър" с 18 спътника на борда, сред които и чуждестранни.
На 5 декември 2010 година с неуспех приключи опитът за извеждане в орбита на три спътника от руската система за глобално позициониране ГЛОНАСС. Заради извънредна ситуация на ракетата носител "Протон-М", стартирала от "Байконур", тя не можа да изведе на правилна орбита апаратите "Глонасс-М" и те заедно с двигателния блок паднаха в Тихия океан. На 1 февруари т.г. ракета носител "Рокот" потегли от "Плесецк" но не успя да изведе около Земята военния спътник "Гео ИК-2".