Обновената църквата "Св. Стефан" ще бъде официално открита с тържествен молебен на 7 януари, неделя, в присъствието на българския премиер Бойко Борисов и турския президент Реджеп Тайип Ердоган.
Die St. Stefan Kirche („Eiserne Kirche") in Istanbul wird nun nach umfangreicher Restauration im Januar mit der Teilnahme von Präsident Erdoğan und dem bulgarischen Ministerpräsidenten Borissow wieder eröffnet.https://t.co/jsCJcvn4cg
— DAILY SABAH Deutsch (@DailySabahDE) 30 ноември 2017 г.
Желязната църква в Истанбул е един от най-значимите български паметници на архитектурата и културата. Тя е осветена на 8 септември 1898 г. от Екзарх Йосиф. Тогава сградата, заедно с обзавеждането й, струват на Българската държава около 1 млн. златни лева. Съграждането й, благодарение на попечителския фонд на Българска народна банка, има важно политическо значение. Запазването на идентичността на българската народност в нейните етнически граници след Освобождението на България е основна функция на Българската екзархия, чието седалище, създадено в Истанбул през 1870 г., остава там до 1916 г.
Уникалната постройка от метал, проектирана от арменския архитект Ховсеп Азнавур, е била изработена в Австрия от металургичната фирма "Вагнер", а елементите на конструкцията са пренесени с железница и са тежали около 500 тона. Били са сглобени на място. Дължината на църквата е 32,5 м, а ширината - 12,5 м.
Върнаха блясъка на Желязната църква "Св. Стефан" в Истанбул (СНИМКИ/ВИДЕО)
Architecture | Sveti Stefan Demir Kilise (St Stephen Iron Church), Balat, Istanbul (By Hovsep Aznavour) https://t.co/cA5FOCwX0P https://t.co/vWaaGPNvhw pic.twitter.com/0cWb8oXwev
— Ciddiyet (@Ciddiyet) 30 ноември 2017 г.
Строително-ремонтните дейности и цялостната реставрация на църквата "Свети Стефан" са извършени в рамките на 7 години съвместно от Истанбулската голяма община, Областната управа на град Истанбул и "Фондацията на Православната църква на българската Екзархия" в Истанбул. Собствеността върху църквата е била възстановена от турската държава на "Фондацията на Православната църква на българската Екзархия" в Истанбул с нотариален акт през 2004 г. От тогава са започнали опити за цялостно ремонтиране на храма и запазване на първоначалния му вид.
Предприетите действия са в резултат и на Споразумението между министерствата на културата на двете страни по Програма за сътрудничество в опазване на недвижимото културно наследство, подписана за периода 2002-2003 г.
Основните строително-ремонтни и реставрационни дейности са започнали през 2011 г., след получаване на разрешение от турската държава, предвид факта, че църквата е исторически паметник, част от културно-историческото наследство на страната. Храмът бе затворен за богослужение поради сериозни проблеми в носещата конструкция, вследствие на корозия.
The new exhibition in the rehabilitated "St. Stefan Church" in #Istanbul shows the #Bulgarian cultural heritage. pic.twitter.com/6aEV1EgTVW
— Boyko Borissov (@BoykoBorissov) 23 май 2016 г.
Ремонтът е започнат от турската фирма "Артун иншаат", която е спечелила обявения търг от Истанбулската голяма община с участието само на турски фирми. Извършени са били мащабни укрепителни дейности в основата на църквата. Фирмата е работила по обекта в периода 2011-2014 г. От 2014 г. ремонтните дейности и реставрацията са се извършвали от друга турска фирма "Таш япъ", спечелила новия търг, обявен от Истанбулската голяма община. Главният архитект на проекта по реставрацията е Фикрийе Булунмаз, която ръководи строителния и реставраторски екип.
Финансовите средства за ремонта се осигуряват преимуществено от турската държава и конкретно от Истанбулската голяма община, Областната администрация на Истанбул и община Фатих. Поради сложността на процеса и изчерпване на отпуснатите фондове строително-ремонтните дейности са спирани на няколко пъти в рамките на месеци и впоследствие отново възстановявани.
Bulgarian St. Stephen Church, Istanbul | Sv.Stefan Kilisesi,Balat | Свети Стефан, Истанбул https://t.co/z7qT7Pgda3 pic.twitter.com/wqvsQYsFVb
— Emre (@EE034) 21 февруари 2016 г.
От 2014 г. финансирането е поето изцяло от Истанбулската голяма община с конкретната намеса на тогавашния областен управител на Истанбул Хюсеин Авни Мутлу. Финалната фаза на реставрацията е била осъществена при личната ангажираност на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган.
Във вътрешно архитектурен план е осъществена цялостна подмяна на пода на първия етаж. Реставрирани са всички декоративни елементи по олтара, иконописите, патриаршеските два трона и иконостаса. Въз основа на новоизградения фундамент на храма се е оформило ново многофункционално помещение-крипта, което ще бъде използвано като изложбена зала и други културни прояви на българската общност. Изградена е съвременна климатична и вентилационна система. Подменени са всички пейки за богомолците и посетителите на църквата.
Във външно архитектурен план е извършен цялостен ремонт на металните конструктивни и корпусни елементи на храма. Подменено е изцяло покривното покритие.
Променена е и хоризонталната планировка на двора на храма, като са запазени и изцяло обновени гробните места на погребаните видни български възрожденски духовници. На основата на тази планировка е изградена и нова битова сграда в източната част на двора със санитарни възли и малък кухненски бокс. Цялостно е изградена оградата на двора, като са запазени оригиналните декоративни елементи.
St Stefan Church of the Bulgarian Orthodox Faith, under restoration carried out by Istanbul Met. Municipality. pic.twitter.com/iJFcpqdNjp
— Süleyman Gökçe (@_sgokce) 13 април 2014 г.
Понастоящем българската православна общност в Истанбул наброява около 500 души. Тя е концентрирана предимно в Истанбул. През годините българската общност е създала различни дружества, които са развивали дейности от нейно име и в нейна полза. Пример в това отношение е учреденото през 1910 г. благотворително дружество "Радост".
През 2015 г. е създадено българско неделно училище "Св. Св. Кирил и Методий" по инициатива на генералното консулство. То се е превърнало в основен двигател и събирателен център за дейността на общността.
От 1992 г. българската държава ежегодно отделя средства чрез бюджета на Министерството на външните работи за издръжка на Българската православна църковна община в Истанбул. От 2009 г. тази сума е 50 000 евро годишно.