Украинската армия се изтегли почти изцяло от районите на Курска област, които беше окупирала. От март насам руската армия си ги възръща. И атакува отново интензивно пограничната Сумска област, пише Deutsche Welle. Как живеят хората там?
Граничната Сумска област отново попадна под интензивен руски обстрел. От март насам руснаците си връщат териториите от Курска област, която от август миналата година бяха завзети от украинската армия. По официални данни още в първия месец украинците са успели да завладеят над хиляда квадратни километра руска територия. Но те не успяха да ги задържат.
Хората не искат да се евакуират
"При всяко едно нападение си мислим, че това е най-лошото", казва пред ДВ Юрий Зарко, кмет на град Белополе, който се намира на десет километра от украинско-руската граница. Руснаците току-що са хвърлили по жилищните сгради четири управляеми авиобомби, оставили огромни ями и разрушени къщи.
"Преди година, преди началото на Курската операция, беше същото. Когато операцията започна, стана малко по-леко, защото бойните действия се изместиха", спомня си местната жителка Ирина. Една от бомбите е паднала до нейния дом - стъклата на прозорците се пръснали, мебелите изпопадали, а таванът започнал да се сипе по леглото.
Тя разказва пред ДВ, че вече трето денонощие има обстрели. Местните власти са обявили евакуация, но само десетина души са изразили желание да заминат. В крайна сметка автобусът за Суми не се напълва. "Няма да си тръгна оттук", казва Олга, която е твърдо решена да остане. "Просто не знам как да оставя всичко." Към момента в иначе 16-хилядното градче живеят около четири хиляди души.
Боевете в Курска област
Въпреки стремителното начало на Курската операция украинската армия не можа да се задържи на територията на Русия. Говорейки за факторите, оказали влияние за това, военните посочват на първо място логистиката - връзките е трябвало да се настройват от нула, а украинските военни е трябвало да преодоляват разстояние от 10-15 км под огъня на руснаците. Това е усложнявало както замяната на бойците на отделните позиции, така и евакуацията от бойното поле. Освен това в тези условия военните не са могли да построят надеждни укрепления.
"Обученият и подготвен противник повлия негативно на Курската операция", посочва пред ДВ командирът на бригада Дмитрий Евтушенко. Той смята, че значителна роля е изиграло и привличането на севернокорейски войници на руска страна, докато на украинската армия продължават да не ѝ достигат хора. "Тези, които служат вече определено време, са уморени, а новодошлите като цяло не са мотивирани." Важна роля е изиграло и друго: преимуществото на Русия в дроновете.
Областният център под обстрел
В центъра на Суми се вижда разрушената сграда на местния университет, до него има мемориал с цветя и плюшени играчки. В разгара на контранастъплението си в средата на април руснаците атакуваха града с балистични ракети - на 13 април загинаха 35 души, сред които и деца. А повече от 120 души бяха ранени.
Нашият екип среща Ана, която разхожда малкия си син наоколо и казва, че когато започнала Курската операция, е станало страшно. "Но никога не сме искали да заминаваме от града. Не сме очаквали, че ще стане по-безопасно, но имахме надежда, че завзетите територии ще могат да бъдат заменени за наши."
"Не мога да гледам мемориала без да потъна в сълзи", казва детската лекарка Лилия. "Всяка сутрин когато се моля, плача." Жената живее близо до мястото на удара. Когато бил нанесен, тъкмо се готвела да отиде на църква - на Цветница.
Преселени принудително
Въпреки обстрелите местните жители не искат да заминават от Суми. Същевременно в града идват все повече преселници от граничните села. Те получават помощ от обществената организация "Плуритон" - за справки, плащания и хуманитарна помощ. "Хората са останали без нищо, целият им живот е събран в няколко куфара", казва ръководителката на "Плуритон" Екатерина Арисой.
Тези, които нямат къде да отидат, остават във временното убежище на организацията. Андрей живее там вече от месец с дъщеря си Ана, планират да заминат за Германия. "Искам да се махна оттук", казва момиченцето. Бащата се съгласява - за да има дъщеря му бъдеще.
Пенсионерката Надежда също живее в убежището - наложило ѝ се да напусне оставения от баща ѝ дом в село Угроеди и не спира да плаче, когато мисли за него. Екатерина Арисой се опитва да я утеши, но напразно. "Тя е загубила опората си - като изтръгнато от корена дърво е."
Целта на украинската операция на руска територия
По данни на проекта Deep State, в момента украинските части контролират по-малко от един процент от завладяната миналата година територия от над 1000 квадратни километра в Курска област. "Не настъпваме - само удържаме старите позиции там, където това е възможно", казва за ДВ украински военен, пожелал анонимност. Според него украинската армия не е постигнала целта си с Курската операция. "Доколкото знам, е трябвало да напреднем много повече - за да може да се обмени част от Курска област срещу част от Запорожка област. Мисля, че сега е по-добре да освобождаваме своите територии, вместо да завладяваме техни."
Дмитрий Евтушенко пък смята, че украинската армия е постигнала основната си цел - навлязла е на територията на Русия, заради което са били изтеглени руски войски от други направления. Той обаче е убеден, че ситуацията по Курското направление не би могла да се промени към по-добро, след като Русия има там количествено предимство и с хората, и с техниката.