Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард призова европейските лидери да действат незабавно за изваждане на еврозоната от кризата, в която е потопена, и предупреди, че Европа „е на кръстопът”, предаде АФП.
„След пет години криза крайната ни цел - да възстановим стабилността и растежа, и политическата ни воля отново са подложени на изпитание. Все още сме далеч от целта си. А с нарастващите всеки ден залози се намираме на кръстопът”, заяви Лагард в реч в Ню Йорк. „Политическите лидери трябва да определят и следват ясна пътна карта за завършване на работата, не просто с цел след пет или десет години, а за следващите седмици и месеци”, уточни още Лагард.
Тя направи изказването си след заседание на управителния съвет на МВФ по доклада за одита на фонда за испанските банки, в който се казва, че те се нуждаят от поне 40 млрд. евро за издържане на влошаване на икономическата криза в Европа.
Междувременно стана ясно, че развитието на ситуацията в Гърция и Испания може да накара рейтинговата агенция Мудис да понижи оценката на редица страни в еврозоната, предаде АФП. „Последните развития в Испания и Гърция биха могли да доведат до вземане на мерки за оценките на много страни от еврозоната”, се казва в изявление на Мудис.
По-специално, евентуално излизане на Гърция от еврозоната може да доведе до допълнителен натиск върху оценките на страните от зоната, добавя агенцията за финансово оценяване, посочва БТА. Излизане на Гърция от еврозоната би довело до съществени загуби за инвеститорите в гръцки ценни книжа, както пряко заради конвертирането на еврото в местна валута, така и косвено заради силните макроикономически смущения, които ще последват, смята Мудис.
Рискът от излизане на Гърция от еврозоната застрашава най-вече кредитните оценки на Кипър (Ва1, отрицателна перспектива), Португалия (Ва3, отрицателна перспектива), Ирландия (Ва1, отрицателна перспектива), Италия (А3, отрицателна перспектива) и Испания (А3, отрицателна перспектива).
Ако Гърция излезе от еврозоната, застрашавайки оцеляването на единната европейска валута, Мудис ще преразгледа оценките на всички страни от еврозоната, включително тези с максималната оценка Ааа - това са Германия, Франция, Австрия, Финландия, Люксембург и Холандия.
За сметка на това според Мудис банковият проблем на Испания е до голяма степен специфичен и не би трябвало да зарази други страни от еврозоната, освен Италия, която също става все по-зависима от Европейската централна банка за финансирането си чрез банките си, се казва в изявлението на агенцията за финансово оценяване.