Последната реч на папа Франциск бе на Великден във Ватикана пред стотици хора. Папата си отиде днес, 21 април на 88 години.
„Братя и сестри, Честит Великден!“, каза Франциск на Великден, чийто глас звучеше по-силно, отколкото когато бе изписан от болницата, където бе приет с тежка двустранна пневмония.
Папата не присъства на Великденската литургия на площада и вместо това остави кардинал Анджело Комастри да я ръководи. След края на литургията обаче Франциск се появи на балкона над входа на базиликата „Свети Петър“. Той помаха на хората и след това помоли свой помощник да прочете речта му.
Какво става след смъртта на папата?
В речта, която бе прочетена от негов помощник, папата отново повтори призива си за незабавно прекратяване на огъня в Газа. По думите на Светия отец обстановката в палестинския анклав е „драматична и достойна за съжаление“. Папата също така призова палестинксата военна групировка „Хамас“ да освободи оставащите заложници и осъди според него „обезпокоителната“ тенденция за засилване на антисемитизма по света.
„Изразявам съпричастността си към страданията […] на целия израелски народ и на палестинския народ“, гласеше още неговото послание. „Призовавам воюващите страни: Обявете прекратяване на огъня, освободете заложниците и окажете помощ на гладуващите хора, които се стремят към мирно бъдеще“.
Франциск изглеждаше изморен и изпитваше затруднения в говора въпреки подобреното си дишане, отбелязва Асошиейтед Прес. Той призова световните лидери „да не се поддават на логиката на страха, който ограничава свободата“.
От Йемен до Украйна, Судан, Сахел и Сирия папата посочи десетки обхванати от конфликт страни и отново призова за разоръжаване – една от основните негови каузи.
„На фона на жестокостта на конфликтите, на които стават жертви беззащитни цивилни, при които има нападения срещу училища и болници, както и срещу хуманитарни работници, ние не можем да си позволим да забравим, че не се поразяват мишени, а хора с души и достойнство“, призова Франциск.