На 88 години почина папа Франциск, обяви Ватиканът, предадоха световните агенции.

Какво става след смъртта на папата?

Негово Високопреосвещенство кардинал Фарел обяви с прискърбие смъртта на папа Франциск със следните думи: „Скъпи братя и сестри, с дълбока скръб трябва да съобщя смъртта на нашия Свети отец Франциск. В 7:35 тази сутрин епископът на Рим Франциск се завърна в дома на Отца. Целият му живот е посветен на служба на Господ и Неговата църква. Той ни научи да живеем ценностите на Евангелието с вярност, смелост и универсална любов, особено в полза на най-бедните и най-маргинализираните. С огромна благодарност за неговия пример като истински ученик на Господ Исус, ние предаваме душата на папа Франциск на безкрайната милостива любов на Единия и Троичен Бог."

Припомняме, че в неделя церемониите по отбелязването на Великден във Ватикана започнаха без него. 

Вчера Папа Франциск обиколи площад „Свети Петър“ във Ватикана в открит папамобил за първи път след като бе изписан от болница и поздрави вярващите на площада след Великденската литургия, предаде Ройтерс.

Осемдесет и осем годишният папа бе седнал в повдигнат стол в задната част на автомобила, който премина покрай хората на площада, мнозина от които развяваха знамена на различни държави и скандираха „Viva il papa!” (Да живее папата!).

папата
БТА

папата
БГНЕС

Роден в Буенос Айрес, Аржентина, на 17 декември 1936 г., Хорхе Марио Берголио, както е светското му име, е магистър по химия и философия и доктор по теология. 

Папа Франциск - „надеждата и промяната“ на Ватикана

След обучение в йезуитска семинария Бергоглио става католически проповедник през 1969 г. 

Франциск е първият папа йезуит. Преди да стане глава на Католическата църква обаче, той е архиепископ на Беунос Айрес от 1998 г. до 2001 г., когато папа Йоан Павел II  го издига за кардинал на консисторията (бел. ред. - Съвещателен орган на папата и кардиналите). 

През тези четири години той посещава редица бедни квартали в града. Критикуващ екстравагантния живот на някои духовници в църквата, Франциск използва градския транспорт, за да помага на миряните в аржентинската столица. 

На 13 март 2013 г. 76-годишният Бергоглио е избран за 266-ия римски папа и официално приема името Франциск (бел. ред - в чест на свети Франциск Асизки - покровител на Италия и светец-покровител на животните). 

Освен членството му в йезуитския орден той е и първият абсолютен суверен на Католическата църква, който не е от европейски произход. Верен на аскетизма, който би следвало да е присъщ за всеки божий служител, Франциск носи скромно облекло, кара стария си автомобил и избира да не живее в Апостолическия дворец. 

Първият му ход е да премахне бонусите, които служителите на Ватикана получават при избирането на нов папа. Той назначава и 8 кардинали, които да реформират Католическата църква така, че тя да е по-близо до миряните.