Полша е готова да приеме елементи от US системата за противоракетна отбрана
Полша е готова да приеме елементи от US системата за противоракетна отбрана / netinfo

Полското правителство е уведомило официално Съединените щати, че е готово да започне преговори за приемане на елементи от американската противоракетна система на своя територия, предаде Асошиейтед прес.

Полското външно министерство съобщи, че вчера е изпратило официална дипломатическа нота в този смисъл на посолството на САЩ във Варшава. В нея се казва, че каквото и споразумение да бъде постигнато, то трябва да допринесе за укрепване на сигурността на Полша, на САЩ и на света.

От съобщението не става ясно кога може да започнат преговорите. САЩ искат да разположат 10 противоракетни комплекса в Полша и радарна база в Чехия за прехващане на ракетни атаки срещу САЩ и Европа от Близкия изток.

Русия се противопоставя остро и в началото на седмицата руски генерал предупреди, че Полша и Чехия рискуват да станат мишени на руските ракети, ако се съгласят да приемат американските бази, припомня АП.

"Русия не е целта на тази система, както не е и руската стратегическа ядрена отбрана и руснаците го знаят." Това каза на брифинг за чуждестранни журналисти във Вашингтон помощник-държавният секретар по въпросите на Европа и Евразия Дан Фрийд във връзка с плановете на САЩ да разположат елементи от противоракетната си отбрана в Полша и Чехия.

Той подчерта, че американското правителство е запознало и съгласувало тези планове както с НАТО, така и със Съвета НАТО-Русия: "Ние нямаме намерение да развиваме тази система на тъмно", каза Фрийд.

Помощник-държавният секретар не скри изненадата си от изказването на генерал Соловцов, според когото Русия би заплашила Полша и Чехия, ако те приемат на територията си елементи от американската ядрена отбранителна система. "Заплаха срещу Полша и Чехия в началото на 21 век звучи безсмислено и ние се надяваме, че генералът не говореше от името на руското правителство", заяви Дан Фрийд.

В подкрепа на това твърдение, той цитира външния министър на Русия Сергей Лавров, който отрече възможността за "истерична" реакция от страна на руското правителство на следващия ден след изказването на Соловцов.

Дан Фрийд и генерал Хенри Оберинг, ръководител на Ракетната отбрана на САЩ, обясниха пред представителите на чуждестранни медии, че ракетните системи, които ще бъдат разположени на територията на Полша и Чехия, са насочени изцяло срещу заплахата от Близкия изток, най-вече от Иран и Хизбула. "Радарите, които имаме намерение да поставим там, са с много малък обсег и дори да искаме да прехващаме руските ракети, бихме могли да проследяваме само много малък процент от тях", каза генерал Оберинг.

Ръководителят на Ракетната отбрана на САЩ аргументира необходимостта от разполагането на ракетите на европейска територия с факта, че съществуващите американски установки не са достатъчни за предпазване на територията на САЩ и на техните европейски партньори от заплаха от ракети от Близкия изток.

Генерал Оберинг съобщи, че разполагането на 10 противоракетни комплекса в Полша и радарна база в Чехия е планирано да започне през 2011 година и процесът да приключи две години по-късно - през 2013.

Двамата представители на висшето политическо и военно ръководство на САЩ подчертаха, че реалните преговори с правителствата на Полша и Чехия тепърва предстоят и че предмет на обсъждане ще бъдат както военни, така и финансови и юридическите въпроси.