/ Gulliver/Getty Images
Пандемията от Covid-19 заема челно място в новинарските емисии по света. Властите се обръщат пряко към обществото с последна информация за ситуацията и решенията, които се вземат за справяне с вируса.

Пандемията от коронавируса отключва управленски модели на поведение, разкриващи различни приоритети. Русия например е с наложени международни санкции заради анексирането на Крим. Подобни рестрикции, оказващи удар по икономиката, създават допълнителни предизвикателства при справянето с коронавируса.

„Кремъл, особено при трудни за икономиката времена, обикновено има склонност да се опита да установи отново връзки със  Запада. Това личи и при тази пандемия, особено с колапса при цените на петрола и все по-голямата неяснота за устойчивостта на ситуацията с бюджета.  Опитът да се убеди Запада да вдигне санкциите, да използва пандемията като претекст да се премахнат някои санкции спрямо Русия, е все по-ясен“, смята Мария Снеговая е научен сътрудник към Центъра за анализи на европейската политика.

Експерти виждат подобни намерения и сред управляващите в Техеран. Джеймс Филипс, научен сътрудник към Фондация „Херитидж“ коментира, че Иран обвинява за пандемията един от основните си врагове. 

„Това, което отличи Иран, е как страната военизира описанието на това как е бил разпространен вирусът. В това описание се твърди, че Съединените Щати са отговорни за измисляне на вируса чрез биооръжие, за да предизвикат пандемия. Сега се опитват да използват здравната криза за оказване на натиск санкциите, въпреки че американските санкции не блокират вноса на медицински и хуманитарни средства, храна и други.“

Подходът на страни като Русия и Иран се приема като пример как нуждата от факти в ситуация на пандемия може да се сблъска с желанието на авторитарни правителства да се възползват от случващото се.

Русия в началото на пандемията се опита да използва ситуацията, за да постигне определени дългосрочни цели, които Москва се опитва да постигне спрямо Съединените Щати и Европа. Много институции, които следят за дезинформация, регистрират засилване на кампанията по дезинформация спрямо западните страни, отбелязва Мария Снеговая.

В дезинформация са обвинявани и медии в Америка. Крайнодесни публикации и в този момент разпространяват конспиративни теории. Сред тях - демократите умишлено преувеличават броя на загиналите от Covid-19, пандемията е дело на враговете на президента Доналд Тръмп, пандемията е започнала в китайска лаборатория.

Самият Тръмп също бе критикуван за лансиране на недоказани методи за лечение на вируса. В  Русия, където медийната среда страда от ограничен плурализъм, вълната от дезинформация е била прокарана необмислено от властите, изтъква Мария Снеговая.  

„Едно от използваните описания на случващото се обвинява геополитически врагове за създаването на вируса. Обвинените са страни като САЩ, Литва и Латвия, но няма едно постоянно описание. За мен този опит в началото не е бил добре обмислен. След като ситуацията в Русия започна да се влошава, преднамерената посока на тази кампания по дезинформация изглежда се разводнява.“

Анализаторите са на мнение, че печелившият ход за държави като Русия и Иран е промяна в приоритетите. 

„Съединените щати трябва да продължат да правят това, което са правили в миналото - да предлагат прозрачно медицинска помощ на иранските граждани, но не по начин, който да подпомага иранския режим. В крайна сметка това е режим, на който не му пука за гражданите и всъщност възприема гражданите като основна заплаха за съществуването си. За съжаление те поставиха по-голям акцент върху запазването на реномето си, вместо на запазят живота на иранчаните“, казва Джеймс Филипс.