Спътниците, които следят промените в гравитацията на земната повърхност, биха могли да бият тревога за предстоящи наводнения няколко месеца предварително, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес.
Учени от Калифорнийския университет в Ървин създадоха карта на басейна на река Мисисипи и нейните притоци, като комбинираха наземни данни с такива от спътниците GRACE на НАСА, които бяха изстреляни през 2002 година, за да направят прецизни измервания на земната гравитация.
Така бе установено, че малки промени в гравитацията дават представа за влажността на почвата. Това позволява да се предскаже как даден речен басейн ще "реагира" при поройни валежи или засилено топене на снегове.
Колкото по-суха е почвата, толкова по-големи количества вода може да погълне и да съхрани. Ако обаче почвата е много влажна, дъждовната вода ще се оттече към речния басейн и нивото на водата му ще се повиши.
Учените проучили наводненията по поречието на Мисури през 2011 година. Става въпрос за мащабно природно бедствие, каквото се регистрира средно веднъж на всеки 500 години. Авторите на изследването уверяват, че благодарение на създадения от тях модел подобни наводнения могат да бъдат предсказани 6 - 11 месеца предварително. За сравнение: предвижданията въз основа на влажноста на почвата и наземни данни за топене на снеговете обикновено не надвишават два месеца, а метеорологичните прогнози са за десетина дни.
"Феномените, които се дължат на "насищането" на почвата с вода, могат да предизвикат опустошителни наводнения, защото големи количества вода се изливат в реките", отбелязаха учените.
Резултатите от изследването са публикувани в Nature Geoscience.
Източник: БТА