Хавиер Милей
Хавиер Милей / БГНЕС

Скептик по отношение на изменението на климата, критик на либералната идеология, почитател на Илон Мъск, хиперактивен в социалните мрежи, ревностен поддръжник на Израел: аржентинският президент Хавиер Милей копира американския си колега Доналд Тръмп в почти всички области.

Аржентина, подобно на САЩ през януари, обяви вчера, че напуска Световната здравна организация (СЗО). Милей повтори дитирамбите на американския си колега, като разкритикува „лошото управление“ на СЗО на пандемията от КОВИД-19 или „неспособността ѝ да демонстрира независимост“.

Според Андреа Оелснер, преподавател по международни отношения в университета „Сан Андрес“ в Буенос Айрес, това решение е „още един знак“ за завръщане към политиката на „автоматично копиране“ на САЩ, водена от президента Карлос Менем (1989-1999 г.), управлявал след края на диктатурата.

Според нея аргументите на Милей, с които той обосновава оттеглянето от СЗО, твърдейки, че организацията посяга на суверенитета на Аржентина, „са начин за сближаване с Тръмп“.

Скептицизъм по отношение на изменението на климата

Подобно на Доналд Тръмп, който обеща да „сондира за въглеводороди на всяка цена“, Хавиер Милей многократно е заявявал, че смята глобалното затопляне за „цикъл“, а не за „последица от човешка дейност“.

След преизбирането на Тръмп през ноември Аржентина оттегли оскъдната си делегация, изпратена в Баку за конференцията по въпросите на климата КОП29. И така, ще се оттегли ли Аржентина, подобно на САЩ, и от Парижкото споразумение? „В процес на оценка сме“, но все още „няма решение“, отговори президентският говорител.

Първият чуждестранен лидер, който посети новоизбрания президент републиканец в частното му имение в „Мар а Лаго“ след победата му през ноември, Хавиер Милей все пак подкрепи необходимостта от значително увеличаване на финансирането на борбата с изменението на климата на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро.

Противник на либералната идеология

Подобно на Тръмп, Милей се обяви срещу това, което нарича „вирус на либералната идеология“, като води „културна битка“ и атакува „радикалния феминизъм“ и „джендър идеологията“, чиято „крайна версия“ според него е „малтретиране на деца“.

Той закри Националния институт за борба с дискриминацията, като по този начин забрани използването на инклузивен език в армията и администрацията.

Аржентинското правителство възнамерява да отмени действащата от 2012 г. възможност за промяна на половата идентичност само чрез подаване на декларация, както и „полово неутралните“ документи за самоличност, които от 2021 г. предлагат опцията „Хикс“.

Правителството възнамерява да забрани лечението и операциите за промяна на пола за непълнолетни, които са разрешени със закон от 2012 г.

В речта си при встъпването в длъжност на 20 януари Тръмп заяви, че неговото правителство ще признава само два пола - мъжки и женски. Той също така ограничи процедурите за промяна на пола за лица под 19-годишна възраст и възнамерява да забрани на транссексуалните да служат в армията.

Фен на Мъск

Милей споделя дълбокото възхищение на Тръмп от шефа на „Екс“, „Тесла“ и „Спейс Екс“ Илон Мъск, когото той описва като „Томас Едисон на 21-ви век“. Той също така изпреварва американския си колега, когато става дума за драконовски съкращения на публичните разходи.

Илон Мъск, на когото Доналд Тръмп възложи мисията за намаляване на федералните разходи в САЩ, похвали ударите с „резачка“ на Милей и заяви, че благодарение на него Аржентина е направила „гигантска крачка напред“.

Крайни в социалните мрежи

Американският и аржентинският президент са известни с острия си език в социалните мрежи.

Списъкът с епитетите, използвани от Милей, е дълъг, независимо дали става дума за неговите опоненти („плъхове“, „дегенерати“, „загнила каста“, „маймуни“, „мръсни гаучоси“), журналисти („ченгета“, „продажници“, „престъпници с микрофони“), икономисти („измамници“) или синдикалисти („крадци“).

Този списък напомня на Тръмп в критиките му към медиите и опонентите му, както и на лозунга му „да пресушим блатото“, лайтмотив на кампанията му през 2016 г., който свидетелства за желанието му да разклати елита във Вашингтон.

Безусловна подкрепа за Израел

Макар че е отгледан в католическо семейство, Хавиер Милей казва, че е станал близък до юдаизма, изучавайки самостоятелно Тората, без обаче да смени вярата си. Той смята Израел и САЩ за своите два големи естествени съюзника.

По време на посещението си в Израел миналата година Милей обяви намерението си да премести посолството на Аржентина от Тел Авив в Йерусалим, както направи Тръмп през 2017 г., и едностранно да признае Йерусалим за столица на Израел. Той също така сравни нападенията на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври 2023 г. с Холокоста. 

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

БТА