Македонското правителство получи подкрепа от парламента
Македонското правителство получи подкрепа от парламента / netinfo

Македонското правителство оцеля късно снощи при вот на недоверие в парламента, поискан от опозиционния Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ), съобщиха македонските медии и АП.

Искането бе отхвърлено с гласовете на 65 депутати, 43-ма го подкрепиха, а 12 депутати не присъстваха.

СДСМ поиска вот на недоверие към правителството на Никола Груевски, защото според тях управляващата коалиция не е успяла да съживи икономиката и е направила прекалено много отстъпки към една от двете партии на албанското малцинство.

Груевски, който бе избран на поста преди 11 месеца, каза, че искането за вот на недоверие е "легитимен и демократичен ход, но идва в лош момент", когато Македония се опитва да се присъедини към НАТО и Европейския съюз.

"Македония в момента е на етап, когато се нуждае повече от всякога да покаже зрялост и достойнство", каза премиерът по време на дебатите в парламента.

"Ще се срещнем с президента на САЩ в Тирана след два дни и се надяваме, че македонските усилия ще бъдат признати и страната ни ще бъде поканена да се присъедини към НАТО следващата година", допълни Груевски.

Той отхвърли обвинения за постигнато тайно споразумение с опозиционната партия на македонските албанци Демократичен съюз за интеграция (ДСИ) в замяна на прекратяване на техния бойкот на парламента.

"Ще продължа да работя като и досега, да изпълнявам дадените обещания", каза пред депутатите македонският премиер.

Той обеща, че няма да спре борбата срещу корупцията и ще продължи интензивно реформите.

Според конституцията на Македония и правилника за работа на парламента повторно искане за вот на недоверие към правителството не може да бъде внесено преди да изтекат 90 дни, освен ако това не бъде поискано от мнозинството от всички народни представители, пише МИА.