Има опасност България да се превърне в поучителен разказ за ЕС
Има опасност България да се превърне в поучителен разказ за ЕС / Sofia Photo Agency
Когато България се присъедини към Европейския съюз миналата година, се смяташе, че това ще постави началото на амбициозен тласък за модернизирането на тази страна от бившия съветски блок, така че накрая тя да бъде вкарана в общото европейско политическо русло. Това пише в електронното си издание вестник "Интернешънъл хералд трибюн" в публикация под заглавие "Има опасност България да се превърне в поучителен разказ за ЕС".

Сега, 22 месеца по-късно, на българското правителство му остават едва няколко седмици, за да предотврати загубата на милиони евро европейски субсидии и да получи безпрецедентни санкции от Брюксел, изтъква авторът на статията Стивън Касъл. Според публикацията бавният напредък на България в борбата със злоупотребите и липсата на присъди в случаи с корупция на високо ниво припомнят колко трудни са за интегриране бившите комунистически страни.

На срещата на върха ЕС-Украйна миналия месец Евросъюзът обеща по-тесни връзки, но избегна всякакъв ангажимент към Киев за ясен път към членство в Съюза, припомня изданието. Българското и румънското членство е пример за това защо европейските представители предпочитат да бъдат предпазливи, посочва авторът.

Една от неизказаните на глас причини за приемането на България и Румъния през 2007 година беше те да бъдат задържани извън растящата сфера на влияние на Москва, продължава Стивън Касъл. Той изтъква, че това е станало на определена цена – около 11 млрд. евро субсидии за периода между 2007 и 2013 година, а европейските представители се боят, че повечето от тези средства може да са били източени от престъпници.

Изданието отбелязва също така, че присъединяването на България и Румъния преди двете страни да са осъществили необходимите реформи вече е накарало Европейската комисия да гледа по-строго към потенциални нови кандидатури за членство, включително на Хърватия.