/ iStock/Getty Images
Климатичният феномен Ла Ниня 2020-2021 е достигнал пика си, но ще продължи да оказва влияние върху температурите, валежите и бурите, предаде Франс прес, позовавайки се на Световната метеорологична организация (СМО).

Ла Ниня се отнася до широкомащабно охлаждане на повърхностните температури в центъра и на изток в екваториалната част на Тихия океан, което се случва на две до седем години.

Климатичното проявление Ла Ниня е противоположно на феномена Ел Ниньо със затоплящ ефект край бреговете на Южна Америка.
Освен с охлаждащия ефект, Ла Ниня обикновено се свързва с по-влажни условия в някои части на света и с по-сухи на други.
Според атмосферни и океански показатели Ла Ниня е налице от август-септември 2020 г. Феноменът е достигнал пика си като умерено силно събитие през октомври-ноември, съобщават от СМО.

От организацията отчитат, че има 65 процента вероятност Ла Ниня да продължи през февруари-април.

"Ел Ниньо и Ла Ниня са основни двигатели на климатичната система на Земята", казва главният секретар на СМО Петери Талас.
От организацията отбелязват също, че временният глобален охлаждащ ефект на Ла Ниня не е бил достатъчен, за да попречи 2020 да стане една трите най-топли години, откакто се води статистика.



"Въпреки глобалното охлаждащо въздействие на Ла Ниня, температурите на сушата се очаква да бъдат над обичайните за повечето части на земното кълбо през февруари-април 2021 г. Ефектите на двата феномена върху средните глобални температури обикновено са най-силни през втората им година, но остава да се види до каква степен сегашната Ла Ниня ще повлияе върху глобалните температури през 2021 г.", казват още от СМО.
БТА