Новата световна шампионка в спринта на 100м Тезджан Наимова
Новата световна шампионка в спринта на 100м Тезджан Наимова / netinfo

Новата световна шампионка в спринта на 100 метра за девойки до 19 години Тезджан Наимова е родена на 1 май 1987-а година в Първомай.

С лека атлетика започва да се занимава на 10 години, като нейн първи треньор е покойният Таньо Танев. При него тя прави първи стъпки в царицата на спортовете.

След това от седми клас и в момента тренира при Стойко Цонов. За Наимова се заговори през миналата година, когато стана шампионка на България на 100 и 200 метра.

През 2006-а година тя нашумя изключително много с балканската си титла на 60 метра в зала и с победата си на 100 метра на турнира за купа Европа.

Спортни успехи:

Шампионка на 200 метра на България за 2005-а година и на 100 метра за 2006-а година

Национална и балканска шампионка в зала на 60 метра за 2006-а година

Първа на купа на Европа на 200 метра и втора на 100 метра

през 2006-а година

Четвърта на 100 метра на Европейското първенство за девойки старша възраст в Каунас, седма на 200 метра

Седма на 200 метра на световното първенство за девойки в Гросето 2004

14-а на 60 метра на световното първенство в зала в Москва 2006

Лични резултати

100 метра: 11,23 (11,11 със силен вятър)

200 метра: 23,06

60 метра: 7,31 (национален рекорд за девойки)

лидерка в европейската ранглиста за девойки и на 100 и на

200 метра за 2006-а година

"Изключително съм щастлива, че станах световна шампионка. Все още съм в еуфория и не мога да осъзная, какво съм направила", бяха първите думи от Пекин на новата световна шампионка в спринта на 100 метра за девойки Тезджан Наимова.

Бях уверена в себе си и във възможностите си. Затова на старта бях спокойна и товамного ми помогна да спечеля. Въобще не се интересувах какво прави конкуренцията. Бях съсредоточена върху моето бягане. Другите обаче бяха изненадани и с това си обяснявам слабото представяне на по-силната американка Александрия Андерсън.

След като финиширах първо погледнах към таблото, за да се уверя, че наистина съм първа. И веднага изпаднах в приповдигнато настроение и гордост, че съм българка.

Посвещавам тази титла на треньора си Стойко Цонов и на моите родители. Мечтаех да стана световна шампионка и това се осъществи, каза още 19-годишната спринтьорка.