За Левски като икона и пример или само като портрет зад нечий гръб
За Левски като икона и пример или само като портрет зад нечий гръб / снимка: БГНЕС

Заветите на Апостола да станат етичен кодекс на депутатите, тази своя идея ще предложи на пореден български парламент Васил Василев, председателят на Общобългарския комитет „Васил Левски". Мнозина обаче са българите, които смятат, че не подписът под думите на Апостола е важен, а наличието на държавници, които да прилагат заветът на Левски, неговите прости думи, които днес звучат по-актуално от всякога.

Колко често се сещаме за заветите на Апостола и доколко ги прилагаме като българи, тема табу ли е образът на Левски, който браним ревностно и без да е официално канонизиран за светец - това ли е една от причините за реакциите и критиките срещу новия филм „Дякон Левски"?!? Това са част от въпросите, които коментираха в предаването на Дарик „Междуредие" хора, изкушени от историята и делото на Апостола.

Левски - все по-нужен на фона на днешната действителност

Левски става все по-нужен и по-търсен от българите образ на фона на събитията в днешна България и на разделението в обществото, смятат Васил Василев и Иван Кънчев - един от младежите в екипа на инициативата „Българска история".

„Българите обръщат много повече внимание на политическото завещание на Левски, на неговите завети, на примера му, като го съпоставят с днешната действителност и хората, които я олицетворяват. Българите виждат бездната, която съществува между тях", коментира бизнесменът, който миналата година откупи част от откраднатите елементи от паметника на Апостола в центъра на София.

„Левски е част от нашия ген, нашето ДНК - всеки от нас носи в себе си частица от него. Зависи вече, разбира се, от възпитание, от образование дали ще развие този ген", допълни Васил Василев.

Макар и да не е официално канонизиран Левски наистина се е превърнал за българите в един светец - ето, дори един филм да се направи, това е огромно предизвикателство за екипа, който се заема с тази идея, защото българите го пазим много ревностно, смята Иван Кънчев.

Проф. Павлов: Какво вършат политиците под погледа на Левски?

Историкът и преподавател проф. Пламен Павлов подчерта, че няма как към Левски да не се отнасяме като към икона. „Такъв канон не може да няма в една или друга степен, защото става дума за най-тачения българин в епохалната ни история - няма никакво съмнение, че Васил Левски е номер едно във всяко едно отношение", допълни той.

Според историка опитът да се променя отношението към Апостола е разнопосочен - понякога е злонамерен, понякога пък е опит да се превърне в икона. „Нашите политици са номер 1 - стана модерно както преди зад гърба им беше Тодор Живков, сега да бъде Левски. И под погледа на Левски тези хора вършат неща, които кардинално се разминават с това, което Левски е направил със собствения си живот и собствената си смърт", каза проф. Пламен Павлов.

Филмът „Дякон Левски" - камък в блатото или гавра с Апостола

Вероятно и ревността към образа на Апостола според тях е причина за част от силните критики към новия филм „Дякон Левски". И докато изкушеният от историята Иван Кънчев призна разочарованието си от лентата, то Васил Василев смята, че филмът хвърля камък в блатото на налагания през последните години поглед към миналото ни.

Едно от достойнствата на този филм е, че той не е политически коректен днес, каза Васил Василев. „Филмът представя историята ни такава, каквато тя през последните години се замазва. Тази история, когато сега се парфюмира - родството изчезна като термин. Залива се със сироп тази история и едва ли не ни се поднася като някаква баклава, че едва ли не в този период на робството ние сме съжителствали мирно и спокойно с турците", обясни той.

Не ми хареса филма, може би не съм разбрал и основната идея, която е вложил Максим Генчев, но за мен това не беше много добър филм за Васил Левски, коментира Иван Кънчев. Той допълни, че имаме нужда от изключително много филми за българската история, защото тя е неизчерпаем източник на истории, които могат да ни вдъхновят като народ и което е много важно днес. Това трябва да се превърне в държавна политика, смята младият българин.

Апостола - българският прочит на идеята за Спасителя

С уговорката, че не е гледал филма историкът Пламен Павлов подчерта, че образът на Левски не трябва да се превръща в тема табу, но към този образ трябва да се подхожда отговорно дори и в изкуството.

Може би е проблем, че едва след четири и повече десетилетия се появява филм за Левски. Знаем, че покойният Радой Ралин имаше голямата амбиция да направи филм за Левски, но нищо не се получи - нашата държава няма пари да подкрепя подобни инициативи обикновено, каза проф. Павлов.

От това, което е гледал като трейлъри и реакции след филма, историкът посочи, че има неща, с които категорично не е съгласен. Едно от тези неща били вулгарните изрази. „Вазов е казал, че още тогава хората го възприемат като светец. Не може да се вкарват вулгарни изрази в устата на един човек, който първо е дал монашески обет и го е преосмислил не само като кауза към Бога, а и към България. Той е нашият Христос и в това няма нищо преувеличено - той е нашият български прочит на идеята за Спасителя", категоричен е проф. Пламен Павлов.

Заветите на Васил Левски да станат етичен кодекс на депутатите

Въпреки че идеята му заветите на Левски да се превърнат в етичен кодекс на депутатите не срещна подкрепа в миналия парламент, Васил Василев не се отказва да опита с предложението си и в това НС.

„Можем да бъдем благодарни, че имаме тази морална и политическа основа, която са заветите на Апостола на свободата. Те са нашата национална Библия - само върху тях да стъпим, пак ще се оправим!", убеден е Васил Василев.

Простичката мисъл на Левски „Дела трябват, а не думи" е натоварена с изключително голямо значение. Иска ми се повече да се вникне в заветите му, защото ако ги следва днес обществото ни, може би ще постигнем това, за което и той се е борил, смята и Иван Кънчев. Той отбеляза, че всички говорят за Левски, но попита колко от нас прилагат заветите му, защото е лесно да се кичиш с Левски и да се използва образа му.

Чуйте целия разговор по темата