/ iStock/Getty Images
Учени изглежда са разгадали една от най-трайните мистерии на палеонтологията, свързана с еволюционния произход на летящите влечуги, наречени птерозаври, които са властвали в небето по времето, когато динозаврите са доминирали на сушата, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър".

Авторите на настоящото изследване съобщават, че слабо познати влечуги от периода триас, наречени лагерпетиди (Lagerpetids) и известни от няколко частични скелета от САЩ, Аржентина, Бразилия и Мадагаскар, изглежда са еволюционните предшественици на птерозаврите.
Лагерпетидите, появили се за първи път преди около 237 милиона години, са били дребни двукраки създания, които са се хранели с насекоми и не са били способни да летят.
 

Птерозаврите стават първите летящи гръбначни животни на Земята. Птиците и прилепите се появяват много по-късно.
"Произходът на птерозаврите е един от най-загадъчните въпроси на палеонтологията от откриването им в края на 18-и век", казва ръководителят на изследването Мартин Езкура от Природонаучния музей в Буенос Айрес, Аржентина.

Най-старите известни птерозаври се появяват във вкаменелости отпреди около 220 милиона години с анатомии, напълно пригодени за полет.
Изучавайки по-рано открити и новооткрити фосили, и използвайки усъвършенствана технология за сканиране и триизмерно моделиране, изследователите са идентифицирали най-малко 33 скелетни характеристики, предполагащи еволюционна връзка между лагерпетидите и птерозаврите.

"Изследването ни показва, че лагерпетидите са най-близките родственици на птерозаврите и преодоляват анатомичната пропаст между тях и другите влечуги", допълва Езкура.

Лагерпетидите изглежда са тясно свързани и с динозаврите, отбелязват изследователите. Най-старият известен динозавър датира отпреди около 233 милиона години. Птерозаврите са изчезнали преди 66 милиона години след сблъсък с астероид, обрекъл на гибел и динозаврите
БТА