Японски професор изобрети машина за измерване на смеха, както и нова единица ah, която установява дали смехът на човека е искрен, циничен или подигравателен.
Според новата теория, когато мозъкът установи нещо забавно, диафрагмата започва да се движи, твърди професорът в университета Кансаи в Осака Йоджи Кимура.
БГНЕС допълва, че след като изпробвал устройството за измерване на смеха върху доброволци, той измерил движенията на диафрагмата и на мускулите им.
Според изобретателя устройството му ще позволи да се установи дали човек се смее от сърце или насила, дори дали смехът е циничен или подигравателен. Кимура е измислил и нова измервателна единица на смеха - ah, за да класифицира видовете смях. Установихме, че смехът на децата е най-спонтанен, с 10 ah на секунда, което е два пъти повече от този на възрастните, обясни той.
Професорът различава четири етапа при смеха - отпускане, излизане от нормите, чистосърдечен смях и понякога избухване в смях. Според него разбирането на механизма, който позволява преминаването от единия към другия етап, е „ключът към разгадаване тайната на човешката душа“.