Древноегипетският Сфинкс в Гиза е подложен на "подмладяващи козметични процедури", предаде ИТАР-ТАСС. В края на август той бе затворен за реставрация, която ще продължи два месеца. По времена нея на най-старият пациент в света ще бъде оказана помощ, като той ще стане обект на профилактични и технически възстановителни работи.
Сега специалистите са пристъпили към "пластична операция" на лицето на Сфинкса, който от две седмици е опасан със строителни скелета. Реставраторите ще почистят с алкален разтвор и специални киселини очите, веждите и бузите на монумента.
По думите на министъра на паметниците на древността и на културното наследство Мамдух ад-Дамати, на специалистите им предстои да почистят Сфинкса от натрупалите се соли, чието пагубно влияние непрекъснато застрашава целостта на паметника.
Експертите ще трябва да оценят и цялостното състояние на животното получовек, което е изложено на пустинните ветрове. Пясъкът в голяма степен може да навреди на трайността на материала, от който е изваян монументът.
Ще бъдат укрепени и най-уязвимите части на митичното същество - гърдите и шията. Както и в миналото реставрацията на "болните места" ще бъде осъществена с нанасянето на слой негасена вар, който с времето ще се втвърди и ще се превърне при контакт с въглеродния двуокис от въздуха в калциев карбонат. Ще бъде ремонтирана и проверена осветителната система на обекта.
Сфинксът е с дължина 72 м и 20 м височина. Неговата възраст е приблизително 5000 години и строителството му се причислява към Четвъртата фараонска династия. Но в текстовете на Древното царство никъде не е упоменат Сфинксът и мнозина експерти са на мнение, че той е по-древен от самите пирамиди в Гиза.
Източник: БТА