Защо Слънчев бряг и Златни пясъци заприличаха на бетонни джунгли, докато хърватският адриатически бряг съхрани хармонията между архитектура и природа? Германски и австрийски експерти предлагат отговорите в изследване.
Слънчев бряг е бил проектиран за не повече от 30 000 туристи, но сега побира 300 000 летовници. Плановете за развитие на Златни пясъци са лимитирали капацитета на курорта до не повече от 20 000 легла, които днес са над 120 000. След разпада на бивша Югославия, върху 16 пъти по-дългия от българското Черноморие адриатически бряг на Хърватия са построени едва няколко нови хотела, а местните общини и жителите им не дават и метър от брега да бъде бетониран. Малкото пясъчни плажове по местното скалисто крайбрежие се пазят ревниво, а руските и българските инвеститори нямат никакъв шанс да загрозят крайбрежната ивица със своите „апартхотели” по подобие на случилото се в Слънчев бряг, Варна и Балчик, констатира сравнително изследване за съдбата на големите комплекси по Адриатика и Черноморието, осъществено от австрийски и германски експерти.
Българският и другият модел
Чрез системите за централно финансиране Югославия и България изливат милиони тонове бетон по крайморските си ивици, като освен финансовата изгода, режимите на Тито и Живков са търсели признание от Запада за „успехите” на социализма. Те са се гордели с новоизградените курортни селища с модерна архитектура и добре обмислено градоустройство, твърдят авторите на изследването. Съдбата на това наследство в Хърватия и България обаче е много различна.
В България то е подложено на разрушение или е променено до неузнаваемост с едно-единствено изключение - курорта Албена. В Хърватия, с малки изключения, красивите архитектурни комплекси и отделни хотели, част от които са построени още по времето на Австро-Унгария, са били опазени въпреки опустошителните войни за югославското наследство през 90-те години на миналия век.
Една от причините на Адриатика да бъде спестен „българския модел” е силната съпротива срещу свръхзастрояването сред жителите на крайморските общини, които при Тито са били съсобственици в морските комплекси. Влияние за опазването на архитектурното наследство оказват и мащабните задгранични инвестиции, които държат на марката на познатия по света туристическия продукт „Далматинско крайбрежие”.
И централната власт в Загреб, и местните власти по Адриатика категорично отхвърлят неясните като произход инвестиции от Русия и България. Една от редките придобивки на руски олигарси в Далмация набързо е изоставена, защото руският мениджмънт няма никакъв опит в международния туризъм. Сега полуразрушеният „руски хотел” е показван като пример за последствията от разпродажбите на тъмно.
Почти на камък удрят и опитите на Мултигруп да купува хотели в Хърватия, които после да разширява както си знае, докато в крайна сметка ръководената от Илия Павлов империя все пак успява да се сдобие с хотел в Южна Далмация. Съвсем скоро обаче е принудена да го продаде на турска фирма, която възстановява оригиналния вид на комплекса, свидетелства изследователят Михаел Зинганел от Виена.
Съсипването на българското Черноморие
Презастрояването на Слънчев бряг и Златни пясъци се разглежда от германските и австрийските урбанисти като драстичен случай на унищожаване на архитектурно наследство. Съсипани са оригинални идеи не само за външното, но и за вътрешното проектиране и устройство на най-големите български летовища. Унищожени са оригинални мраморни, керамични и метални пана и орнаменти, свързани с характерния за епохата на строителството късен модернизъм. През последните 15 години се появяват стотици хотели в кичозно-гигантомански стил и с неестествени за крайбрежните ландшафти еклектични форми.
Според авторите на проучването, ярък пример за новобогаташка трансформация на някогашните архитектурни символи на курортите е поглъщането на известното заведение бар Вариете на Слънчев бряг от новоизградения хотел "Колизеум". Мегаломанската постройка се увива плътно около стилната сграда на вариетето и я скрива изцяло, като оставя свободен достъп единствено до централния вход на заведението.
„Това едва ли щеше да бъде разрешено дори в България, ако новите собственици не бяха синове на кметицата, управлявала съседния Свети Влас цели 30 години”, разкрива изследователката Анке Хагеман. Според нея, единственият светъл лъч в сегашната ситуация на продължаващо бетониране на Черноморието са гражданските протести срещу плановете за унищожаване на последните неосквернени оазиси Иракли и Карадере.
4 минути
Шофьор напръска с лютив спрей друг водач при конфликт на магистрала „Тракия“
На сигнал за конфликтна ситуация между двама водачи на автомагистрала „Тракия“ са ...
12 минути
Почина мъжът до певицата Нора Караиванова
Почина мъжът до певицата Нора Караиванова – Пламен Зарков.
Тъжната вест съобщи самата ...
27 минути
Ето какво откриха в съблекалня на футболното игрище в село Замфирово (СНИМКА)
Въздушна пушка, обявена за открадната, беше открита в изоставена съблекалня на футболно ...
30 минути
Трима са задържани за купуване на гласове в Монтанско, сред които и член на СИК
Трима души са задържани за купуване на гласове в Монтанско, сред които и член на СИК, ...
30 минути
Председателят на Европейския съвет поздрави Румен Радев за изборната победа
Председателят на Европейския съвет Антонио Коща поздрави Румен Радев за победата ...
8 хитри трика за спестяване на време за работещи майки
Работещите майки ежедневно балансират между професионални ангажименти, грижи за децата и безкраен списък ...
34 минути
Делото за плагиатство: Киселова даде показания, Иван Гешев пое защитата на Петър Илиев
Делото за плагиатство срещу Петър Илиев продължава в Софийски градски съд, като днес ...
34 минути
Забравена храна на печка предизвика пожар в жилище на пети етаж в Шумен
На 19 април в 16:47 ч. е получен сигнал за пожар в жилище на пети етаж в блок на ул. „Цар ...
38 минути
Зрителите гласуваха доверие на NOVA в изборния ден
На 19 април в България се проведоха извънредни парламентарни избори. В деня на вота ...
40 минути
Медицинският хеликоптер летя за жена в кома от Ямбол към Пловдив
Медицинският хеликоптер е задействан за транспортиране на 40-годишна жена в кома, която ...
44 минути
Румен Радев: 150 години от подвига, който извади България от небитието
Румен Радев отдаде почит към героите от Априлското въстание по повод 150-годишнината ...
49 минути
Къде няма да има вода в София
"Софийска вода" временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на София, съобщиха ...
52 минути
Хартиената фактура на „Софийска вода“ отива в миналото
От 19 април 2026 година влизат в сила изменения в Общите условия на “Софийска вода”, одобрени ...
59 минути
Огнище на антракс във ферма с биволи в Силистренско
Огнище на антракс е установено във ферма с 28 биволи в село Черногор, Силистренско, съобщиха ...
1 час
Кремъл: Впечатлени сме от изказванията на Румен Радев
Москва е впечатлена от изказванията на бъдещия български министър-председател Румен ...
1 час
Задържаха французин, шофирал с положителна проба за алкохол от 2,32 промила в Крушевец
На 19 април около 15:00 ч. в село Крушевец, община Созопол, служители на Районно управление ...
1 час
Задържаха мъже да шофират пияни с рекордни промили в Добричко
Заловиха двама души да шофират с 3,63 промила и 2,28 промила в Добричко, съобщиха от п...
1 час
Почина Георги Георгиев-Джони – летописецът на прехода
Напусна ни Георги Георгиев - Джони – единственият фотожурналист, дигитализирал над ...
1 час
Задържаха баща, опитал да подкупи полицаи в Бургас, хвърляйки пари върху патрулка
Баща опита да подкупи полицаи при проверка за шум в Бургас. Това съобщиха от Областната ...
1 час
Куче нахапа 7-годишно дете във Враца
Куче нахапа 7-годишно дете във Враца, съобщиха от полицията.
На 19 април, в 19.30ч. в РУ-Враца ...
1 час
Мотоциклетист е с опасност за живота след катастрофа с камион на пътя за Церово
Мотоциклетист е транспортиран в болница с опасност за живота след катастрофа с камион. Това ...
1 час
Иран: Няма планове за нов кръг преговори със САЩ
Иран няма планове за нов кръг преговори със САЩ, заяви днес говорителят на Министерството ...
2 часа
Заловиха международно издирван мъж в Ябланица
Заловиха мъж в град Ябланица, обявен за международно издирване от Република Гърция ...
2 часа
Пешеходец е с фрактура на черепа след удар от товарен автомобил в Своге
Товарен автомобил блъсна пешеходец на ул. „Дунав“ в Своге. Сигнал за инцидента е подаден ...
2 часа
Близо 300 млн. евро годишно се изплащат за болнични заради стрес и бърнаут у нас
Професионалното прегаряне води до прогресивно изтощение, загуба на мотивация и може ...
2 часа
Жестокост в Етрополе: Мъж нанесе множество смъртоносни удари на куче и 9 малки кученца
Мъж от Етрополе е привлечен в качеството на обвиняем за извършено престъпление от ...
2 часа
Конституционният съд образува дело по искане на Районния съд в Тутракан
Конституционен съд на Република България образува конституционно дело №10/2026 г. на ...
2 часа
Ивелин Михайлов за резултата от вота: Стана най-доброто, което можеше
Резултатите от изборите са честни. Стана най-доброто, което можеше. Това е вотът на ...
2 часа
Премиерът: Свободата вече не е „можем ли“, а „какво избрахме“
Свободата вече не е въпрос на "можем ли“, а "какво избрахме". Това написа служебният ...
2 часа
Коментари в балкански медии: На юг от Дунава може да се появи един нов Орбан (ОБЗОР)
Водещи медии в Румъния проследяват предсрочните парламентарни избори в България, ...
2 часа
Над 8000 фалшиви стоки задържаха митничари на „Капитан Андреево“
8070 текстилни изделия и 680 слънчеви очила със знаци на търговски марки задържаха митническите ...
2 часа
Шокиращ случай: Млада жена нападна майка си в село Черни Бряг
22-годишна жена е задържана за упражнено домашно насилие над майка си в село Черни Бряг, ...
2 часа
Баскетболен кош падна върху момче в Ботевград
Баскетболен кош падна върху 16-годишно момче в Ботевград. Това съобщиха от Областната ...
2 часа
Шофьор от Своге е задържан с положителна проба за бензодиазепини
Около 19:30 ч. на 18 април в село Владо Тричков автопатрул на РУ – Своге е извършил проверка ...
2 часа
Евро, лири и долари за гласове: Акция в Омуртаг за купуване на гласове завърши с арести
Трима души са задържани при специализирана полицейска операция срещу купуването на ...
2 часа
Извън топ 100: Димитров продължава да губи позиции
Най-добрият български тенисист Григор Димитров падна с още две места в световната ...
2 часа
Германският флот се готви да играе роля в Ормузкия проток
Германия вече изготвя конкретни планове за евентуално разполагане на военноморски ...
3 часа
Бой между шестима в Пирдоп, двама са в болница
Около 23:55 ч. на 18 април в РУ – Пирдоп е постъпил сигнал за скандал, прераснал в сбиване ...
3 часа
Мъж задържа крадец пред дома на свой съсед в Казанлък
44-годишен мъж е задържан след опит за кражба в Казанлък, съобщиха от полицията.
Сигналът ...
3 часа
Предупреждение за цунами след трус с магнитуд 7,4 в Япония (ВИДЕО)
Японските власти издадоха предупреждение за цунами, след като земетресение бе регистрирано ...
3 часа
Задържаха мъж, пребил съпругата си в село Костенец
Сигнал за домашно насилие е постъпил и в РУ – Костенец, съобщиха от Областната дирекция ...