Испанският вестник "А Бе Се" публикува статия на кореспондента си в София Рафаел Алварадо, озаглавена "Недосегаемите от българската мафия", посветена на операцията "Наглите" и борбата с престъпността в нашата страна. Задържани бяха 25 души, успехът на операцията е безспорен, но по-важното е, че за първи път полицията успя да задържи едновременно толкова много престъпници, без познатото изтичане на информация, заради което обикновено се провалят подобни операции, отбелязва авторът и изтъква и "отличният синхрон" в действията на полицията и прокуратурата.
В статията се припомнят упреците в неефикасност, отправяни към българската полиция и съдебна система, и факта, че от края на 1989 г. е осъден само един шеф на престъпна групировка. Що се отнася до корупцията по високите етажи на властта, броят на съдебните процеси, завършили с окончателно решение, е нулев, се казва в статията. Цитирано е мнението на експерта по национална сигурност Николай Слатински, че престъпниците действат безнаказано, знаейки, че няма власт и политическа воля за борба с организираната престъпност. Живеем в страната на безнаказаността, казва той.
Днес обаче несъмнено започва да се шири надеждата, че властите имат политическа воля да се изправят срещу проблема и да разбият огромния брой банди на организираната престъпност, се отбелязва в статията.
Корените на организираната престъпност трябва да се търсят в рухването на комунизма през 90-те години, когато хиляди тайни агенти и спортисти, най-вече борци и занимаващи се с бойни изкуства, останаха на улицата, пише авторът. По времето на югоембаргото мнозина от тях успяха на натрупат състояние от контрабанда и консолидираха мафиотските си структури.
В процеса на интегрирането си в ЕС България трябваше да промени много от законите, но все още й остава по какво да работи, включително по Наказателния кодекс, който е от 1968 г. и който оттогава е бил само частично променян.
България има нужда от промяна на философията на наказателната си политика, подчертава пред испанския вестник ръководителят на Софийска градска прокуратура Николай Кокинов и обяснява, че близо две трети от престъпленията, за които се носи наказателна отговорност, се предвиждат минимални наказания или само глоби.
В статията се говори и за тревожната за българите магистрална престъпност.
Корупцията неимоверно вреди на репутацията на страната, но организираната престъпност е друг бич за хората, повече от които страдат от икономическите условия и безработицата, завършва кореспонденцията от София. (БТА)