За какво дават парите си децата?
За какво дават парите си децата? / снимка: Sofia Photo Agency, архив

В днешно време децата получават толкова много джобни, колкото никога досега. Те много държат на марковите стоки, но купуват с парите си най-вече тефтерчета и плюшени играчки, сочат данните за Германия.

Германските деца между 6 и 13 години получават точно 10 процента джобни пари повече, отколкото през 2011 - средно 27,18 евро месечно. Момчетата са "по-онеправдани" - те разполагат с 35 цента по-малко от момичетата. Данните са от изследване на бременския Институт за проучване на общественото мнение "Чая", от което се разбира и за какво харчат парите си децата, кои медии използват и с какво играят.

Книжките са обичани и в наши дни

Предпочитанията към придобивките съвсем не се ограничават в сферата на най-модерните технологични устройства - на челно място са настолните игри и картите, следвани от пъзелите и плюшените играчки. Най-голяма част от парите си през миналата година децата са дали за сладкиши /63 процента/, на следващото място са списанията и комиксите /44 процента/. Цифрата е внушителна и това радва детските издателства, но все пак е по-скромна в сравнение с миналата година, когато децата са изразходвали 6 процента повече за списания и друга литература.

Според проучването момичетата четат повече от момчетата. 31 процента от момичетата казват, че редовно четат списания, а 47 - че често четат и книги. При момчетата не се забелязва нищо подобно. Като цяло повечето деца заявяват, че четат редовно, макар да става дума предимно за списания.

Малките нямат нужда от социални мрежи

Защо обаче във времената на интернет децата остават толкова привързани към печатното слово? Една от причините е, че родителите не купуват охотно на децата си скъпи таблети или смартфони. Повечето майки и бащи са убедени и, че списанията и книгите са по-ценни от педагогическа гледна точка, казва Инго Хьон от издателството "Ехапа". Освен това родителите си спомнят за комиксите на своята младост и биха искали и децата им да се радват на същите неща. Сред причините е и фактът, че интерактивността на социалните медии не е толкова привлекателна за децата - те не са толкова суетни и нямат толкова голямо желание да споделят случващото им се, колкото младежите и възрастните.

Децата, които четат списания, обаче често ползват и интернет, четат повече книги и гледат по-често телевизия от другите. А възможността за достъп до интернет я имат вече и най-невръстните - осем от десет деца имат компютър на разположение. 74 процента от децата използват интернет интензивно, т.е. почти ежедневно. Повечето казват, че търсят в мрежата информация, свързана с училищните им задачи, или че играят.

Още една тенденция, която само се потвърждава - марките стават все по-важни за децата. Става дума най-вече за покупката на маратонки, чанти, джинси, училищни пособия и мобилни телефони.