Идната седмица НАТО ще се събере в Букурещ на годишната си среща на върха. Има опасения обаче, че бъдещето на алианса е застрашено от нежеланието на Германия и други страни-членки да поемат по-сериозна роля в Афганистан.
Критиците недоволстват, че НАТО се е превърнала в неравностоен съюз, който действа на две нива, че въоръжените сили на САЩ, Великобритания, Канада и Холандия се нагърбват с бойните операции, а Германия, Италия, Испания и други членки се уреждат с по-безопасни ангажименти и отказват да излагат на опасност войниците си.
Това със сигурност не е честно. Но прогнозите за упадък на Алианса го карат да се придържа към модела от времето на Студената война, който днес е неприложим. Тогава пряката смъртоносна заплаха за Централна Европа в лицето на Червената армия караше държавите от НАТО да бъдат верни на принципа "един за всички и всички за един". Сега, когато заплахата е не толкова ясно изразена и по-разнообразна, мандатът, структурата и спецификата на НАТО трябва да се променят в съответствие с новата ситуация.
Двустепенна или не, днес при изгледите за многополюсно бъдеще, НАТО е не по-малко ценена от САЩ, отколкото по времето на Студената война. И наистина, имайки предвид, че може би ни чака "векът на Пасифика", при който Китай е велика сила, Русия си възвръща влиянието в Евразия, съюзът между САЩ и Европа е задължителен.
Вместо обаче да притискаме германците да вършат нещо, в което не са особено добри, като борбата с бунтовниците в размирната южна част на Афганистан, трябва да сме благодарни, ако те вършат това, в което са наистина добри, като укрепването на държавността в относително мирните северни райони.
Същото важи за държави като Испания и Италия, чиито контингенти действат само в Северен Афганистан. В днешния свят, след края на Студената война, не можем да очакваме страните членки на НАТО автоматично да вземат участие в региони, които се намират извън традиционната му европейска сфера на действие. Участието им ще зависи от специфичните обстоятелства и това ще доведе до все по-голямо разслояване на алианса.
След падането на Берлинската стена функциите на НАТО постоянно се доразвиват - от защита на европейския континент те се разраснаха до триизмерно ангажиране с глобални проблеми като тероризма, нарушаването на човешките права, военното партньорство с младите демокрации, енергийната сигурност, разпространението на ядрени оръжия и изблиците на хаос.
Промяната на фокуса наложи промяна в структурата, преход към по-мобилни сили за бързо реагиране като алтернатива на тромавите конвенционални пехотни подразделения. За съжаление, бъдещето на предложените през 2002 г. от тогавашния американски министър на отбраната Доналд Ръмсфелд Сили за отговор е поставено донякъде под съмнение заради бремето, което пое НАТО едновременно и в Афганистан, и в Косово, и невъзможността повечето членки на алианса да отделят поне две на сто от брутния си вътрешен продукт за въоръжените си сили.
При тези обстоятелства страни като САЩ и Великобритания просто ще трябва да поемат по-голяма тежест от другите. Но какво толкова? НАТО винаги е действала като организация с многостепенна структура. По време на Студената война конците до голяма степен дърпаха северните страни, докато южните (с изключение на Гърция, която често протестираше бурно) кротко се съгласяваха. Франция, в пристъп на накърнено голистко самолюбие, излезе през 1966 г. от военната структура на НАТО, макар че остана член на Алианса и през 1995 г. се завърна във Военния комитет.
По времето на Студената война силите на НАТО никога не бяха разполагани във военна зона, така че неравенствата в организацията бяха прикрити. Сега, когато нейните сили са на бойното поле, тези неравенства излизат наяве. Особено когато алиансът се разширява към по-малки и слаби държави в Източна и Централна Европа, естествено е НАТО да бъде многопластова организация, за да отразява огромните различия във военните възможности и общественото мнение сред големия брой членове.
В действителност ако пактът е на две равнища или две степени, това има известни предимства за САЩ. Разширяването на изток действа като преграда срещу неоцаристка Русия. Близки до Русия държави като Полша и Румъния чувстват НАТО също толкова жизненоважно, колкото беше то за Западна Европа по време на Студената война. Това е истинската причина те да ни помагат в Ирак и Афганистан.
Членството на НАТО представлява и потвърждаване на одобрението за бивши страни от Източния блок, които търсят инвестиции и стабилизиране. Самият факт, че дори говорим за присъединяване на Грузия и Украйна към НАТО показва колко динамичен е все още алиансът на политическо равнище.
Един двустепенен Атлантически алианс държи под контрол ретроградна Сърбия; това ограничава руската намеса на Балканите. Членството в НАТО определя параметрите на демократичния експеримент на Турция с ислямското управление. Програмата "Партньорство за мир" на НАТО осигурява на бившите съветски републики в Кавказ и Централна Азия достъп до програмите на НАТО за подготовка и ги държи в по-далечна орбита от Кремъл.
Фактът, че силите на НАТО не се сражават толкова зрелищно като американската армия, не прави алианса безполезен. Дори без легитимни сили за бързо реагиране, това все още по световните стандарти е една добре смазана западна военнополитическа машина. Определено превъзхожда всичко, което ООН може да мобилизира.
Всъщност, чрез способността си да участва в хуманитарни кризи извън обичайните зони за действие на редовните армии, НАТО все още държи ключа към потенциална глобална полицейска сила, която може да бъде водена от САЩ и същевременно облекчава американската армия от товара да действа сама. Засега обаче трябва да се стремим да разширяваме подходящите роли за членките на НАТО, които не са склонни към бойни действия.
Единият вариант са морските сили. Военноморските флотове контролират морските пътища, осигурявайки достъп по време на хуманитарни кризи. Французите, холандците, норвежците, германците и испанците правят сериозни инвестиции в нови кораби, особено фрегати. При положение, че военноморския флот на САЩ е концентриран в надпреварата с Китай в Тихия океан, НАТО може да стане основна военноморска сила, която да патрулира Северния Атлантик и Средиземноморието.
НАТО никога няма да осигурява просто формално одобрение на американските предложения, както в най-мрачните дни на Студената война. Като затъна в Ирак и занемаряваше дейността в Афганистан, правителството на Буш принуди членовете на НАТО да поемат военна отговорност, която мнозина вътрешно бяха сигурни, че не е толкова жизненоважна за техните интереси.
Европейският пацифизъм, който е в зародиш, трябва внимателно да се манипулира, а не просто да се осъжда. Затова трябва да насърчим още повече Силите за отговор на НАТО. Нежеланието на Европа да се замесва в конфликти и нейната склонност да свежда геополитиката до преговори и нормативни спорове, не пречи на всичките 26 държави членки на НАТО да вземат под някаква форма участие в Афганистан.
Европа, чисто и просто заради своето икономическо значение, ще бъде важна военна сила в 21-ви век. Целта на Щатите трябва да бъде тази военна сила да бъде изразена колкото се може повече чрез предвождан от САЩ съюз.
Само заради това, че НАТО не може да бъде съюз на равни, не означава, че няма да играе важна роля в общата военна стратегия на САЩ - да създаде мрежа от глобални споразумения и либерални институции, които ще позволят на Америка постепенно да се оттегли от своята скъпа и рискована позиция на прекомерно надмощие.
Бел. изд.: Робърт Д. Каплан е кореспондент на сп. "Атлантик" и научен сътрудник в Центъра за нова американска сигурност във Вашингтон. (БТА)
43 минути
Застреляха 60-годишен мъж в Макдоналдс в Париж
77-годишен мъж нахлу в клон на американската верига за бързо хранене „Макдоналдс“ ...
56 минути
Слави Трифонов: Това, което се случва в момента в българския парламент е отвратително
"Това, което се случва в момента в българския Парламент е отвратително и ми действа ...
1 час
Задържаха трима мъже, препречили пътя на кола и откраднали чантата на шофьора със 120 хил. лв.
Трима мъже са задържани за нападение и грабеж на голяма сума пари.
На 20 ноември около ...
1 час
Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители
Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета ...
1 час
Британец призна, че е подпалил свързан с Украйна търговски обект по поръчка на чуждо разузнаване
Британец призна днес, че е подпалил свързан с Украйна търговски обект в Лондон, за ...
ohnamama.bg
Синдром на средното дете - какво значи това?
Средните деца често са подценяваният член на семейството. Популярната култура ги представя, ...
1 час
Министър Кондева обяви кога новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи
Новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи най-рано през следващото лято, ...
1 час
Кметът на Минерални бани остава под домашен арест
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинският служител Байрям Иляз остават ...
1 час
Непридружени деца мигранти продължават да пресичат границата на САЩ въпреки рисковете
Пътуването до САЩ е опасно и плашещо за всеки мигрант, но носи още по-големи рискове ...
2 часа
Украйна: Контролираме 800 кв. км в руската област Курск
Украинската армия контролира 800 кв. км от руския граничен регион Курск, съобщи източник ...
2 часа
Четирима войници на ООН бяха ранени при ракетен удар в Ливан
Четирима италиански военнослужещи са били леко ранени при удар по щаб на Временните ...
2 часа
Издирват мъж, взел забравени 300 лв. от банкомат в Пловдив
Криминалисти от пловдивското Четвърто районно управление издирват мъж, взел забравени ...
2 часа
Оставиха в ареста четиримата лихвари, задържани за изнудвания в София
Четирима души са задържани за участие в организирана престъпна група и изнудване след ...
2 часа
Кабул пред водна криза: Жителите се редят с часове на опашки
Жителите на Кабул са изправени пред сериозен недостиг на вода, често чакайки с часове ...
2 часа
Кметът на Шумен сезира прокуратурата заради водната криза
Сигнал до Окръжната прокуратура заради проблемите с водата в Шумен и близките села ...
2 часа
Шолц: Използването на новата руска ракета срещу Украйна е „ужасна ескалация“
Германският канцлер Олаф Шолц нарече използването от страна на Русия на нова експериментална ...
2 часа
Несебър вече има изготвена визия, пътна карта и чернова на План за опазване и управление
Министърът на културата Найден Тодоров се запозна с актуалното състояние на „Старинен ...
2 часа
Важно за шофьорите: Предлагат промени в регистрацията на коли
Заради забавяне в административните услуги по регистриране на автомобилите, се предлагат ...
2 часа
Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка ...
2 часа
Израел отново нанесе въздушни удари по южните предградия на Бейрут
Израел за втори път днес нанесе въздушни удари по южните предградия на Бейрут - район, ...
2 часа
Откриха опасен предмет в багажа на пътник на лондонското летище „Гетуик“ (ВИДЕО)
Британската полиция изпрати екип за обезвреждане на взривни устройства на лондонското ...
3 часа
Айфеловата кула затвори заради обилния снеговалеж във Франция (ВИДЕО)
Обилен снеговалеж в Западна Европа доведе до проблеми с движението по пътищата и се ...
3 часа
Шефът на Bluesky обърка възрастовата граница за потребителите
Главният изпълнителен директор на социалната мрежа Bluesky, Джей Грабър, направи грешка ...
3 часа
Акция в подкрепа на самотна майка, чието жилището изгоря при пожар в Търговище
В Търговище подемат акция в подкрепа на самотна майка - Стилияна Стефанова, жилището ...
3 часа
14-годишното момче, заподозряно в убийство на свой връстник в Тирана, остава в ареста
Съд в Тирана определи днес мярката задържане под стража за 14-годишно момче, заподозряно ...
3 часа
Птиците в града имат нужда през зимата да ги храним
Навън застудя и е време да се погрижим за дивите птици в града, като им предоставим ...
3 часа
Русия е превзела още едно село в Източна Украйна
Руските въоръжени сили са поели контрол над село Новодмитровка (Новодмитривка на украински) ...
3 часа
Димитър Маринов вдъхнови младежи в Бургас и ще представи за първи път книгата си (СНИМКИ)
Известният актьор Димитър Маринов, който е първият българин носител на “Оскар”, гостува ...
3 часа
Британската полиция унищожи подозрителен пакет до посолството на САЩ
Британската полиция унищожи днес с контролиран взрив подозрителен пакет, намерен ...
3 часа
Ужасяваща прогноза: 30 млн. души може да загинат до 2100 г. заради климатичната криза
Изследователи от Института по химия „Макс Планк“ предупредиха, че до 2100 г. 30 милиона ...
4 часа
Какво знаем за ракетата „Орешник“, която порази Днипро (ВИДЕО)
Главното управление на разузнаването (ГУР) на Украйна обяви днес, че руската хиперзвукова ...
4 часа
Прокуратурата поиска постоянен арест за мъжа, намушкал приятелката си в Бургас
Прокуратурата поиска постоянен арест за мъжа, намушкал приятелката си в Бургас.
Нападението ...
4 часа
По 18 часа чакат камиони, за да преминат „Дунав Мост“ при Русе
Шофьори на камиони изчакват по 18 часа да минат Граничния контролно-пропускателен пункт ...
4 часа
Шестима чуждестранни туристи загинаха от отравяне с фалшив алкохол в Лаос
Втора австралийска тийнейджърка стана жертва на предполагаемо отравяне с метанол ...
4 часа
Катастрофа затруднява движението в дефилето Варвара-Велинград
Катастрофа затруднява движението в дефилето Варвара-Велинград.
Това съобщи говорителят ...
4 часа
Русия тайно увеличи доставките на петрол за Северна Корея с 1 милион барела за 2024 г.
Русия е доставила на Северна Корея един милион барела петрол допълнително през тази ...
4 часа
Случаят с откритите цигари без бандерол в Пловдивско: Повдигнаха обвинения на шестима души
Повдигнаха обвинения на шестима души по случая с откритите цигари без бандерол в Пловдивско, ...
4 часа
Главчев: На 12 декември ще се вземе финалното решение за влизането ни в Шенген
Еврокомисар Йохансон в края на пресконференцията за Шенген каза „аплодисменти за ...
4 часа
Първи проекторешения от СОР29 – 250 млрд. долара годишно за развиващи се страни
Часове преди края на СОР29 председателството публикува първи проекторешения на конференцията, ...
4 часа
България: Заповедтта за ареста на Нетаняху не допринася за мирния процес в Близкия Изток
Отбелязваме решенията на Международния наказателен съд от 21 ноември 2024 г. да издаде ...
4 часа
Радостин Василев: Това, което ние предложихме, остава неразбираемо за ДБ и БСП
Това, което ние предложихме, остава неразбираемо за ДБ и БСП. Днес отново нямаме избран ...