Бързите арести - срам за майстора, коментира „Труд”. Очевидни са огромните усилия на МВР да пребори престъпността. Забележително е и желанието на прокуратурата да участва на негова страна в тази борба. Тя сигурно щеше да е по-малко оспорвана, ако и съдът беше поборник, но законът му отрежда друга роля - да бъде арбитър, да отстоява законността. Затова съдът е длъжен не да осъди подсъдимия, а да го оправдае, ако обвинението срещу него не е доказано. Тезата, че съдиите пречат на полицаите да отвоюват държавата от бандитизма и мафиотите, е толкова неграмотна и несъстоятелна, че почти не заслужава внимание. Сериозният въпрос е друг - защо ентусиазмът на разследващите органи се оказва толкова много пъти по-силен от събраните от тях доказателства? Възможно е защото МВР и прокуратурата много бързат да се похвалят с предизвестената шумно от тях грандиозна победа над престъпността. Обяснимо е, че в бързината родната полиция демонстрира служебно надмощие вместо професионализъм.
„Палежите на коли стигнаха до разчистване на сметки”, казва в интервю за „Монитор” старши комисар Валери Йорданов, директор на СДВР. Той отбелязва, че и назад в годините се е случвало да се палят коли. Според анализа за 2010 г. палежите са 274, за 2011 са 261. Не са много по-малко, но не са и драстично увеличени. Йорданов отбелязва още, че през 2010 г. в София са извършени 30 216 престъпления, а през тази 25 629. Разкриваемостта и през двете години е около 36%. Наблюдава се една тенденция - през 2011 г. от 8078 престъпници 1479 са жени, а през миналата са били 1363. Това показва, че има едно сериозно увеличение на престъпленията, извършени от жени и това са кражбите от магазините. Данните сочат, че се увеличават и престъпленията, извършени от непълнолетните на възраст между 14-17 години.
„Има ниша за нови лява и дясна партия”, смята социологът Юлий Павлов. В интервю за „Труд” той посочва, че може би Меглена Кунева ще се възползва от нишата вдясно. Но за да участва в политическия живот, е очевидно, че това без партия не може да се случи. А за да се основе партия по някакъв начин трябва да бъдат забравени всичките й упреци към партиите. Вляво също има ниша, доколкото БСП се държа като дясна партия по време на своето управление. Това би трябвало да предизвика отлив към крайно лявата „Атака”. Но през последните две години тя се държи като придатък на управляващата ГЕРБ. Така че и вляво има ниша, но не се вижда кой ще я заеме.
Политик без занаят лесно става пионка, смята шефът на групата на ГЕРБ в Народното събрание Красимир Велчев. В интервю за „Стандарт” той казва, че каквото и образование да има човек, никъде не се учи как да си народен представител. И определено смята, че за мнозинството депутати, особено за по-младите, това е прекрасна школа. Първо, защото получават всекидневно нова информация. Второ - свикват да са под прожекторите. „Избирахме ги на принципа да са експерти, добри в професията си. Да си член на ГЕРБ е необходимо, но не достатъчно условие. И мисля, че правилно сме подбрали хората. Виждате, че за 20 години за първи път от най-голямата група няма напуснали. Ние сме ги избирали на този принцип - да са лоялни, коректни, почтени хора. И да са се доказали в сферата, в която работят”, допълва Велчев.
12 години след началото на 21 век почти няма община в България, в която може да се платят данъците или общинските услуги с дебитна или кредитна карта, показва проучване на „Труд”. В същото време почти всяко кметство на областен град е дало от 500 000 лв. до над 2,5 млн. лв. за изграждане на електронна община под някаква форма. Много малка част от тях обаче предлагат услугата плащане на данъци по електронен път.
„Години наред българският лев е харизван много лесно на чужденци под едно много модерно име - „инвеститори”. Стотици милиони са заминали в незнайна посока”, цитира „Труд” изявление на премиера Бойко Борисов. Според него българските политици досега са харчили парите на данъкоплатците, без да се замислят. Парите ни изтичат през приватизираните енергодружества, от „портфейлите ни в моловете” и чрез т.нар. големи, малки и средни шлемове, уточни министър-председателят. Кризата и липсата на пари ще е тема номер едно и през 2012 г., прогнозира Борисов.
„Нашепват ми, че Дянков поглежда към 2 милиарда в Сребърния фонд”, е озаглавено интервюто в „24 часа” с финансиста Андрей Пръмов. Той пояснява, че фондът е на управление в БНБ, от него не може да се теглят пари, той трябва постоянно да се захранва с постъпления от приватизация. С малка промяна в нормативните документи, обаче, Сребърният фонд може да бъде прехвърлен за управление на държавна Банка за развитие, под предлог за „оптимизиране” на управлението. Приемат се нови правила, позволяващи той да бъде инвестиран в нискорискови държавни ценни книжа на страни от ЕС. Интересният момент ще дойде тогава, когато настане време за периодичния ни преглед от МВФ или от първата международна рейтингова агенция, и те не признаят тази „хитринка”. Тогава, при „опуканите” вътрешни капиталови източници, идва краят на валутния резерв и респективно на валутния борд, и настъпва часът на МВФ, за пореден път, предупреждава Пръмов.
Повече от половината фирми, създадени у нас след възраждането на свободната стопанска инициатива, отиват в историята, акцентира „Труд”. Само ден преди изтичането на крайния срок за пререгистрация на фирмите не са се вписали 566 953 компании. Това показват данните на Агенцията по вписванията, която води Търговския регистър. Фирмите имаха четири години, за да се пререгистрират. Общо 454 857 компании го направиха в срок. След Нова година ще престанат да съществуват 464 507 еднолични търговци, 106 354 акционерни дружества и такива с ограничена отговорност.
Проблемът с безработицата догодина ще се задълбочи, прогнозира Камен Колев, заместник-председател на Българската стопанска камара. В интервю за „Новинар” той отбелязва, че 2011-а започна добре, с оптимистични очаквания. В края на годината обаче тези очаквания се смениха и са твърде песимистични. Предприемачите правят тази оценка на базата на собствените си резултати и състоянието на бизнес климата. Характерно е продължаване на спада в продажбите, намаляване на инвестициите и допълнително съкращаване на работни места. Всичко това се отрази във влошаване на финансовото им състояние. Много от фирмите не могат да изплащат кредитите си. Процентът на лошите и предоговорени корпоративни заеми вече надхвърля 22,5. Вероятността тези кредити да станат редовни е малка. Несъбраните вземания също растат.
Строителството на „Горна Арда” може да започне след две години, пише на първа страница „Класа”. През 2014 г. се очаква да започне строителството на хидроенергийната каскада „Горна Арда”, каза вчера изпълнителният директор на НЕК Михаил Андонов. По думите му още през следващия месец трябва да се реши въпросът колко язовира точно да бъдат построени и дали каскадата ще може да работи и като ПАВЕЦ. През следващите две години пък се очаква да се извърши оценката за въздействие на околната среда. НЕК в момента е собственик на 30% от ХЕК „Горна Арда”, а останалите 70 на сто са на австрийската компания ЕВН. Тя закупи дела на турската компания „Джейлан холдинг”У, а след вдигане на капитала стана и мажоритарен акционер в проекта. През миналата година от австрийското дружество заявиха, че очакват каскадата да бъде с мощност от 170 мвт и строителството й да струва около 400 млн. евро.
„Да защитим и бозата в ЕС преди Турция да ни изпревари”, е анализът в „24 часа”. Суджук с вода не върви, затова ще защитим и ракията. Това изявление на министъра на земеделието Мирослав Найденов от преди ден звучи малко несериозно, но всъщност вписването на максимално много български храни в европейския регистър на защитените марки е сериозна национална кауза, която трябва да бъде подкрепена. И това трябва да стане час по-бързо. Защото конкуренцията не спи. Опитът с горнооряховския суджук - първото регистрирано българско защитено географско указание, го показва. Важната поука е, че вече е извървян пътят за защита на български продукт и той трябва да се използва и за другите традиционни наши храни и напитки. (БТА)
Преглед на печата с Михаил Дюзев в „Дарик кафе” - 29.12.2011
48557
Преглед на печата с Михаил Дюзев в „Дарик кафе” - 29.12.2011
3 минути
Разследват смъртта на две кучета във видинско село
Две мъртви кучета са открити в дворно място в село Цар Петрово, съобщиха от полицията.
Сигналът ...
4 минути
Мирчев: Хаотичното поведение на българското правителство вреди много на българския интерес
Хаотичното поведение на българското правителство вреди много на българския интерес ...
38 минути
Костадинов за подписаната Киевска декларация: Това е типичното двуличие на кабинета „Радев“
Това е типичното двуличие на кабинета "Радев", това заяви лидерът на "Възраждане" Костадин ...
1 час
Георг Георгиев: Правителството се опитва да играе опасна двойнствена игра, това е политическа шизофрения
Чудим се на коя роля на Румен Радев да вярваме, това заяви Георг Георгиев депутат от ...
1 час
Денков: Няма такава държава, в която премиерът казва едно, а външният министър прави точно обратното
Председателят на парламентарната група на „ Продължаваме промяната“ Николай Денков ...
Колко спи бебето на 4 месеца
Чуйте тази статия в аудио формат:
Четиримесечното бебе е склонно да ви заблуди по отношение на съня, ...
1 час
Казусът във ВиК-Бургас: Изградили подземни тръби, които отклонявали водата от водомерите със специални съоръжения
Очаква се днес да стане ясно дали ще бъдат повдигнати обвинения на задържаните при ...
2 часа
Машини, секции в чужбина и ЦИК: депутатите обсъждат промени в изборните правила
Парламентът ще разгледа шест законопроекта за промени в Изборния кодекс. Това е първа ...
2 часа
Босфор под обсада: 15 срещу 16 юли 2016 г. - най-дългата нощ на Турция
Летните нощи край Босфора обикновено ухаят на море, чай и безгрижие. Вечерта на 15 срещу ...
2 часа
Български военни тръгват за мисия на НАТО в Косово
Тържествена церемония по изпращане на военно формирование от Въоръжените сили на ...
3 часа
Нова масирана атака в Украйна с жертви и ранени, Киев тества балистична ракета
Украинската столица Киев е подложена на масирана руска атака с балистични ракети в ...
3 часа
Над 4800 вече са жертвите на катастрофалните земетресения през юни във Венецуела
Броят на жертвите на двете мощни земетресения във Венецуела миналия месец вече е 4829, ...
3 часа
Комисията по вътрешна сигурност в НС изслушва Пламен Тончев за нов мандат начело на ДАНС
Парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред ще проведе изслушване ...
4 часа
Националният исторически музей отбелязва 189 години от рождението на Левски
Президентът ще участва в тържествено честване на 189-ата годишнина от рождението на ...
4 часа
АПИ: На 22 и 31 юли през нощта са възможни затруднения при купуването на винетки
На 22 и 31 юли през нощта са възможни затруднения при купуването на винетки и маршрутни ...
11 часа
Откриха над 1 кг кокаин в стомаха на пътник на летище в Кипър
Кокаин с обща маса от над 1 кг е бил установен в тялото на пътник на летище Ларнака от ...
11 часа
Липса на единодушие: ЕС отложи решението за 21-вия пакет санкции срещу Русия
Европейският съюз реши да отложи за 23 юли евентуално споразумение относно нов пакет ...
11 часа
Бързо каране на тротинетка и падане пратиха младеж в болница в София
Младеж с електрическа тротинетка пострада, докато се движеше по велоалея в столичния ...
12 часа
Зеленски посочи шефа на „Нафтогаз“ Сергий Корецки като фаворит за нов премиер
Украинският президент Володимир Зеленски подкрепи шефа на държавната енергийна компания ...
13 часа
Радев и Йотова обсъдиха с представители на Европейската сметна палата бъдещия бюджет на ЕС
Премиерът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова проведоха отделни срещи с представители ...
14 часа
Жертви на домашно насилие в Румъния и Германия бяха спасени след сигнали от България
Две български, жертви на домашно насилие в Германия и Румъния, бяха спасени след сигнали ...
14 часа
Кметът на Велико Търново сезира ГДБОП за „дезинформация и хибридна атака“
Кметът на Велико Търново Даниел Панов заяви, че срещу него и общинската администрация ...
14 часа
Спасиха бебе, блокирано в асансьор в Бургас
Бебе беше спасено при необичайна ситуация в Бургас – остана блокирано в асансьор ...
15 часа
Водата в село Дедево е негодна за пиене заради бактерии
Жителите на пловдивското село Дедево отново са изправени пред проблем с качеството ...
15 часа
Външната ни министърка в Киев за среща на върха, обеща пред Сибига „активен политически диалог“
Министърът на външните работи Велислава Петрова беше на посещение в Киев, където участва ...
15 часа
Закон за баланс между половете в бордовете на компании, приеха на първо четене в комисия
Комисията по труда и социалната политика в парламента прие на първо четене Законопроект ...
16 часа
Отиде си легендата на българското академично гребане Емил Нейков
На 87-годишна възраст почина една от най-големите фигури в историята на българското ...
16 часа
СО си връща собствеността върху къпалнята „Мария Луиза“ и предлага промени за Борисовата градина
Столична община направи ключов пробив в защитата на обществения интерес в Борисовата ...
16 часа
Агенция „Митници“ си сътрудничи срещу контрабандата с Великобритания
Агенция „Митници“ и Министерство на вътрешните работи на Обединеното кралство (UK ...
16 часа
Делото за фиктивни договори в театрите в Смолян и Разград започна
След шестчасово заседание Пловдивският окръжен съд даде ход на делото, по което са ...
16 часа
„Порицание“ за европрокурор Теодора Георгиева, призната за виновна в три нарушения
Колегиумът на Европейската прокуратура приключи дисциплинарното производство срещу ...
16 часа
Намаляват броя на дирекциите в „Автомобилна администрация“
Министерският съвет одобри промени в устройствата правилници на Изпълнителна агенция ...
16 часа
Кюстендилски съд прати в ареста косовец, издирван с европейска заповед за арест
Окръжен съд Кюстендил наложи постоянен арест по отношение на косовски гражданин, издирван ...
17 часа
Отпускат над 3 млн. евро за реставрация на Паметника на свободата
Министерският съвет прие Решение за одобряване на финансиране на Министерство на ...
17 часа
Кабинетът дава 2,5 млн. евро на Белослав за нов моторен ферибот
Правителството одобри финансиране в размер на 2,5 млн. евро на община Белослав, съобщиха ...
17 часа
Пристанищата ще обменят информация по електронен път за международни плавания на кораби
Правителството прие постановление, с което се регламентира използването на Национална ...
17 часа
И.ф. главен прокурор предложи дисциплинарно освобождаване на апелативния прокурор на Пловдив
Временно изпълняващият функциите главен прокурор Ваня Стефанова внесе в Прокурорската ...
17 часа
Смениха представителите на държавата в Съвета на настоятелите на БАН
Заместник-министър председателят Иво Христов и министърът на образованието и науката ...
17 часа
Фатална катастрофа край Дулово: Жена загина на място
55-годишна жена е загинала при пътнотранспортно произшествие днес около 13:00 часа по ...
17 часа
Правителството отпусна над 10 милиона евро за транспортни разходи на учители
Министерският съвет отпусна общо над 28,7 млн. евро за образователната система. Средствата ...
18 часа
Облекчават достъпа на сезонни работници от трети страни
Облекчава се достъпът на сезонни работници от трети страни до пазара на труда на България, ...