„Казвам на министрите: Внимавайте с посоката! ДПС са най-коварни.Предпочитам опитен играч срещу себе си като Първанов", не аджамии, казва премиерът Бойко Борисов в интервю за „Стандарт". На въпрос дали е доволен от работата на депутатите той коментира, че очаква най-много от тях през следващите години. „Но искам още веднъж да подчертая - от нито един опит да се направи лобистка поправка, не е настъпило вредно деяние или вредно последствие. Всичките навреме съм ги овладял, спрял, отстранил и законодателството е такова, каквото хората искат", допълва Борисов. „Затова съм много благодарен на медиите. И затова толкова внимателно наблюдавам какво пишат или правят като разследване. Те са безценен помощник в това отношение. Щом нещо се разшуми, то ми поема вниманието, проверявам го и го правим това, което трябва". В интервюто Борисов признава и грешките си.
И Македония се интересува от възможността да получи мониторен пакет в проекта АЕЦ „Белене", научил „Стандарт". Македония е втората балканска държава заявила интерес след Сърбия. Засега обаче от Македония не са обявили официално, че също има такива намерения. Напоследък от изграждането на АЕЦ се интересуват няколко държави в региона. Ако всички те официално се присъединят към проекта, това ще осигури част от необходимото финансиране на строителните дейности, както и пазар за електроенергията, която ще произвежда АЕЦ „Белене", смятат депутати, уточнява „Стандарт".
Москва отговори на „Труд" за газа. На въпроса защо България получава толкова скъп газ от пресслужбата на „Газпром" твърдят, че цената у нас е съпоставима със средното равнище на тази в региона. Доставката се извършва въз основа на търговски договор, който се определя взаимно от съгласувана ценова формула, фиксирана към „кошницата" от петролни продукти. По отношение на 40 процента надценка на газа у нас от Русия обясняват, че крайната цена не бива да се разглежда като едностранно наложена от „Газпром". Тя зависи от много различни фактори, някои от които се определят на нашите местни партньори. „Всеки продукт има ДДС, което в България прави 20%. ДДС, други данъци, както и разходите за транспорта и доставката на газ до крайния потребител се добавят и се отразяват върху крайната цена", гласи отговорът.
Изключената от ГЕРБ пловдивска общинска съветничка Дани Каназирева подписа и депозира оставката си от местния парламент. Но не пред Изпълнителната комисия на ГЕРБ, откъдето й я искаха, а пред „Труд", съобщава под глава изданието. Идеята на Каназирева е независимите медии да следят работата й в общинския съвет в Пловдив, където тя вече е независима съветничка. И ако установят, че не защитава интересите на пловдивчани или е нарушила морала и принципите за прозрачно управление, да внесат незабавно оставката й. По закон това става пред Районната избирателна комисия чрез председателя на общинския съвет, уточнява „Труд". „Да съм общински съветник не е детската ми мечта, но оставки пред политически органи подават виновните! Аз не се чувствам виновна, не съм нарушила нито един принцип и мога да нося отговорност пред гражданите на Пловдив", коментира Каназирева пред изданието. В началото на месеца тя бе изключена от редиците на партията с решение на Изпълнителната комисия за „поведение уронващо престижа на управляващата сила и несъответстващо на политиката й".
Шампионът е Барсе Испания, коментира в интервю за „Труд" Христо Стоичков. По думите му Испания заслужено триумфира. „Показа, че в днешния футбол на сила и преса те имат най-техничните играчи. Загубата в първия мач от Швейцария не се оказа фатална, дори напротив - мобилизира ги максимално. Разбраха, че дори да си европейски шампион, на световно нямаш право да подценяваш никого", допълва Стоичков. За съдийството е било слабо. „Твърде много грешки. Сега най-лесно е да се плюят съдиите. Но това няма да промени нещата. Трябва да им се помогне. Дошло е времето за въвеждането на технологиите, но аз усещам, че на самите съдии много не им се иска това да стане".
На 250 000 българи ще има две арт средища, констатира зам.-министърът на културата Митко Тодоров в интервю за „Труд". По думите му България ще направи този опит. Преобразуванията ще бъдат така направени, че да са технологично полезни на института и на региона, в който се намира, защото публиката в Разград или Кърджали не е като тази в София, допълва Тодоров. Това ще стане след приемане на закона за сценичните изкуства, когато самият межиджър ще има право да разпространява изкуство или да увеличава състава си. Понятия като „закриване" или „съкращение" няма да има, обещава Тодоров.
Пет творби на Никола Танев предлагани на търгове в Европа, пишат „Труд" и „24 часа". Една от тях - „Весела разходка с лодка", изтъргувана на 10 юни 2010 г. в австрийския град Грац за 800 евро, по всяка вероятност е менте, уточняват изданията. Три картини на Танев са продадени съответно в Швеция, Италия и Германия на цени между 2000 и 6500 долара (3100-10 000 лева). В момента Националната галерия проверява дали въпросните произведения са част от откраднатите през 1999 г. 28 картини от къщата музей на Танев. Едно от платната, предложени за продан в Мюнхен, има същото заглавие и размери като картината „Улица в Търново", собственост на Националната художествена галерия. Тя си е в София и участва в голямата юбилейна изложба на живописеца, която се открива в НХГ на 15 юли. А „Улица в Търново", която е предложена на търг в Германия на 15 ноември 2003 г. с очаквана цена 2800 евро, е останала без купувач.
„Драшков е бил против назначението на Алексей Петров в НСС", твърди прокурорът по делото за Октопода Светлозар Костов в интервю за „24 часа". По думите му Петров е бил назначен по инициативата на Николай Начев, тогава офицер в НСС. „През 2001 г. ген. Атанас Атанасов (по това време шеф на контраразузнаването) изготвя предложение до министър Емануил Йорданов, който подписва заповед. Самият Атанасов твърди при разпит като свидетел, че е имало ходатайство от среди в прокуратурата за назначаването на Петров", допълва Костов. Против е бил Иван Драшков. Казал е, че Петров има спорна репутация на човек, свързан със силови структури, уточнява Костов в интервюто.
Крадат по 10 банкови карти на ден в страната, алармира „24 часа". Всеки втори българин, който е станал жертва на джебчийска кражба на портфейл или чанта, е оставил вътре и номера на пинкода си, като новите „собственици" веднага пробват да теглят. Няма точна статистика на посегателствата. „Най-често крадците измъкват портфейлите на хората в градския транспорт и още в първите 5 до 10 минути проверяват какво има вътре", разказват криминалисти за изданието. Други рискови места, където може да ви „олекне" чантата, са моловете и големите търговски центрове. Там, докато „зяпате" или пробвате нещо, а някоя добре облечена дама ви хвали колко добре ви стои стоката, може чантата ви изведнъж да „тръгне" в неизвестна посока, предупреждават полицаи. Лятото пък е много рисковано да носите дебитна или кредитна карта на плажа, където, докато се къпете в морето, може да ви ги отмъкнат, допълва „24 часа".
„Европейско е и децата да имат ваканции по на често" гласи заглавие на интервю в „24 часа" със Сергей Игнатов, министър на образованието, младежта и науката. Според него 1 септември е добра дата за започване на учебната година, но преди да се започне реформа трябва да бъдат направени анализи на причините защо при едни се започва от 1, а при други от 15 септември. Една от причините са и климатичните условия. „Мисля си обаче, че в бъдеще може би ще има такава промяна и у нас. Да дадем възможност на децата на по-кратки периоди да имат ваканции. Това е по нормално", допълва Игнатов. Анализът показва още, че 7-8 университета в страната са в лошо финансово състояние но независимо от кризата и орязването на бюджета останалите се справят.
50 000 българи пропускат по едно ядене на ден заради бедност, извежда „Новинар" на първа страница. Това показва изследване на институт „Отворено общество" и Световната банка за влиянието на кризата у нас, посочва изданието. Върху темата акцентират повечето ежедневници.
Театърът трябва да влезе в класните стаи, призовава в интервю за „Новинар" Христо Мутафчиев, председател на Съюза на артистите в България. „Съвместно с МОН имаме идея да създадем и развием малки театрални школи в почти всички училища у нас. Това обучение е изключително важно, защото театърът е вид общуване, развива вербалния контакт и няма причина да не се изучава наравно с музиката и изобразителното изкуство, или дори биологията или географията.Това, което може да се случи като начало, е да провеждаме извънкласни занимания, като получаваме финансиране от общините и МОН", допълва Мутафчиев.
Битката с бедността стана приоритет на Европа, констатира в интервю за „Монитор" Духомир Минев, председател на Националната антибедност мрежа. Според него особеност на новия вид бедност е, че до голяма степен тя е предизвикана от нарастващите неравенства между хората. „Доскоро бедността винаги е била резултат от недостиг на ресурси. А сега ресурсите се увеличават, БВП расте, но неравенството унищожава този прираст и води до растяща бедност. Това на практика блокира икономическия растеж, като изключва огромни маси от хора от пазара и от Потреблението", допълва Минев. Предстои Европейската комисия да обсъди въвеждането на индикатори за крайна бедност и алтернативи за справяне с недоимъка.
Ако всички проекти за малки хидроцентрали, разрешени от държавата в последните години, се осъществят, в българските планини ще се подредят ВЕЦ до ВЕЦ, унищожавайки рибите и пейзажа, пише „Дневник". Това показа рекапитулацията на министерството на околната среда за издадените до началото нa тази година разрешителни за производство на хидроенергия в страната. Огромна част от тях са в защитените зони на „Натура 2000", но въпреки това са получавали „водно право" - разрешително за водовземане от реките, без да минават задължителните екооценки за съвместимост с мрежата, са признали от екоминистерството. Абсурдът е достигнал до висоти като 16 разрешени ВЕЦ-а върху 15-километров участък на една-единствена река - Благоевградска Бистрица, уточнява изданието.
Повече туристи, по-малко приходи, пише под глава „Пари". Отстъпките задържат интереса към Българското Черноморие, но хотелиерите очакват по-малко постъпления от летния сезон. „Може да има 5% ръст на нощувките, но ни чака до 5% спад на приходите", твърди Георги Щелев, съпредседател на Съюза на хотелиерите в Златни пясъци, в изданието. По думите му през лято 2010 те ще разчитат на традиционни пазари като Русия, Германия и Румъния. Договорите за лято 2011 г. вече са приключили и в повечето случаи са на нивата на тази година, допълва Щерев.
Реформата в културата ще въведе нов по-ефективен модел на управление, допълва той в интервю за „Класа".
Според анализа на Светослав Терзиев във в. „Сега" членството на България в ЕС остава загадка. Терзиев смята, че едва ли повече от дузина са запознати как България гласува за изработването на общата европейска политика, кои решения подкрепя, срещу кои е против, каква позиция заема и дали са отчетени националните ни интереси.