„Парламентът се събира идната седмица за ветото на президента”, информира „Сега”. Според рехавата агитка от протестиращи срещу ветото на президента Росен Плевнелиев, която вчера бе пред сградата на „Дондуков”2, решението на държавния глава е безотговорно и ще доведе до спиране на плащанията към дребния и средния бизнес. Агитката е същата, която поддържа контрапротестите в защита на Орешарски. Опозицията, в лицето на ГЕРБ, днес ще внесе в деловодството на парламента искането си за свикване на извънредно заседание, на което да бъде обсъдено ветото върху актуализацията на бюджета. Разглеждането на този въпрос бе насрочено за 30 август от шефа на Народното събрание Михаил Миков, но ГЕРБ настоява това да стане възможно най-рано. „Проблемът с ветото на президента е в двойния аршин. Писмените аргументи за връщане на държавния бюджет звучат убедително за разлика от поведението във времето на държавния глава”, коментира ситуацията анализът на изданието.
„Мотивите на президента за налагане на вето имат чисто политически характер и са пример за явно политическо позициониране, което се разминава с функцията обединител на нацията”, цитира позицията на финансовия министър Петър Чобанов „Труд”. Коментар по темата правят на страниците на вестника проф. Искра Баева и проф. Калин Янакиев. Според проф. Баева „Ветото засилва разделението”, а проф. Янакиев е убеден, че „Актът на президента е оправдан”. Обвързана с ветото е и новината на ежедневника за обещаните дъжд от пари на фермерите от премиера Пламен Орешарски, който на среща със зърнопроизводителите в четвъртък, подчерта, че това може да стане, стига актуализацията на бюджета да мине и след ветото на президента. За първи път от пет години фермерите ще могат да получат част от евросубсидиите си за ниви преди Коледа, а не на следващата година, каквато е била практиката досега.
„Капитал Daily” обобщава по този повод: „Зърненият бизнес изнуди властта за аванс. Секторът получи уверение, че част от субсидиите ще му бъдат платени още тази година”.
„480 млн. лв. няма да стигнат до бизнеса до края на годината, заради ветото на президента Росен Плевнелиев върху актуализирания бюджет”, заявява в интервюто си за „24 часа” министърът на икономиката Драгомир Стойнев. „160 млн. са задълженията на държавата към фирмите, а 320 млн. невъзстановеният ДДС. Има опасност фискалният резерв да падне под законовия минимум от 4,5 млрд. лв., което е лош сигнал към международните финансови институции и ще влоши кредитния рейтинг на България и доверието към правителството. Ако това е целта на българския президент, той я е постигнал”, развива тезата си министърът.
„С актуализацията кабинетът опитва да си купи доверие”, споделя пред „Капитал Daily” Красен Станчев, председател на съвета на Института за пазарна икономика. „Целта на бюджетните промени е още да се отвлече вниманието на обществото от очевидни проблеми на сегашното мнозинство. И второто е да се купи по някакъв начин доверие от различни обществени слоеве, като актуализацията се представи като тяхно спасение. Смятам, че актуализацията е планиране по-скоро на Станишев, отколкото на премиера Орешарски и финансовия министър Чобанов, защото двамата много добре знаят как се развиваше и каква е перспективата за бюджета тази година. Много добре знаят, че ресурсите са ограничени, и до неотдавна твърдяха, че няма да има актуализация. Знаят много добре и процедурите. Нужният им буфер могат да си осигурят и с процедурата за бюджета за 2014 г.”, аргументира становището си Станчев.
„На практика правителството няма да тегли нов дълг. За предстоящи падежи ще се направи поредното рефинансиране”. Това обясни на неформална среща с журналисти премиерът Пламен Орешарски, пише „Стандарт”. По думите му няма да добавим и една стотинка към вече съществуващия държавен дълг, дори ще го намалим. За да се платят 800 млн. лв. към кредиторите, ще се вземе нов кредит, точно колкото е плащането. Ако има остатък, той ще отиде във фискалния резерв, каза още Орешарски. „Като слушам напоследък мненията за промените в бюджета, ставам все по-спокоен, защото виждам колко много експерти по тази сложна материя има в България”, пошегува се премиерът. „Ние сме вероятно единствената страна в света, където има хора, които протестират срещу „отпускането на коланите”, коментира още премиерът по повод ветото на президента върху актуализацията на бюджета.
По време на управлението на ГЕРБ Междуведомствената комисия за бедствия и аварии, чийто председател бе Цветан Цветанов, е опразнила Фонда за бедствия и аварии, стана ясно вчера. Похарчени са 80% от парите, предназначени за подпомагане на хората, пострадали от природни бедствия, съобщи вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев, който е председател на новата комисия, пише „Дума”. Членовете на комисията гласуваха на заседанието си в четвъртък да бъдат отпуснати 409 757 лева за подпомагане на 114 семейства от Перник и Радомир, пострадали тежко по време на земетресението през май м.г. Парите ще бъдат предоставени приоритетно на хора с увреждания, многодетни семейства и социално слаби граждани. Държавата отпуска още 1 299 000 лева за неотложни ремонти на училища и детски градини в Пернишка община. 4403 молби на перничани, които са получили отказ по време на управлението на ГЕРБ, ще бъдат преразгледани.
Министърът на образованието проф. Анелия Клисарова заяви в Стара Загора, че предстои да бъдат въведени национални стандарти за присъждане на академични звания и степени, така че министерството да може да следи дали званията не се раздават безогледно, съобщава „Дума”. По думите й през последните две години професорите и доцентите в България са се увеличили близо 10 пъти.
Под звуците на тъпан и скандирания „оставка” протестиращите в столицата изминаха разстоянието от Министерски съвет до площад Народно събрание в ден 56-ти от началото на недоволството си срещу кабинета на Пламен Орешарски. Лозунгите: „Солидарност и контрол”, „Оставка веднага, наглеци”, „Господа комунисти, обещаваме ви, че до 45 дни след вашата „почивка” ще ви осигурим перманентна такава - поне за 45 години” и надсловът - „Партии не, проекти да”, очертаваха настроението на протеста вчера, отразява шествието сайтът на „24 часа”.
„168 часа” обръща поглед към факт, малко обсъждан досега: „Партии плащат през фирми за онлайн войни”. Протестите събудиха невиждана досега вълна на интерес около една тема в мрежата у нас. Фирми, каузи и дори отделни личности дават огромни суми за такъв тип мащабни интернет акции. Facebook споделяне, специални сайтове в подкрепа на каузата, хаштагове и стотици снимки в онлайн пространството.
Социалните мрежи стават все по-мощно оръжие в политическите битки. Това е изключително скъп инструмент за манипулиране на общественото мнение, особено ако се отнася до актуален проблем. Над 500 000 лв. би струвало, ако някой беше платил за тази онлайн война, съпровождаща протестите в София. Лидерите на водещи партии все по-често влизат в онлайн битки. Повечето от основните фигури на политическата сцена споделят възгледите си в социалната мрежа, а младежките им организации са инструктирани навсякъде, където има постове, да отбелязват харесвания и да коментират.
За първи път, откакто се води статистика в България, броят на хората, живеещи на село, е паднал под 2 милиона в края на 2012 г., алармира „24 часа”. Данните показват, че столицата продължава да бъде притегателен център и вече 17,9% от българите живеят постоянно в София. В резултат на миграцията и обезлюдяването на селата без нито един жител са останали 172 населени места в страната. Само за една година населението у нас е намаляло с 45 183 души.
Малките и средните фирми ще могат да забавят плащането на ДДС към бюджета, докато получат изцяло или частично парите от клиентите си. Новото правило ще важи от началото на 2014 г., ако бъдат приети промените в Закона за данъка върху добавената стойност, разработвани в момента от Министерството на финансите, разяснява „Труд”. То няма да е валидно за всички фирми, ще могат да се възползват от него само дружества с оборот до 500 000 евро за последната година, които са регистрирани по ДДС. В полето на икономическите прогнози е и интервюто на Никола Абаджиев, председател на Асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, който обяснява, че целта е общият пенсионен доход от държавния и капиталовия стълб да замества 70-80% от дохода от труд.
„Леденика” вече е собственост на „Литекс комерс”. Новината за сделката бе потвърдена от самия Гриша Ганчев пред „Капитал Daily”. Той обясни, че плановете му предвиждат до февруари - 2014 г. да бъдат инвестирани около 10 млн. лв. в нови машини и оборудване. Новият собственик очаква тогава да започне и самото производство на бира, като марката „Леденика” ще се запази. А новият директор на пивоварната Владимир Цветков допълни, че фабриката има общо 10 марки и най-вероятно ще запази всичките. Ще бъдат наети до 300 души работници.
Поредно медийно неблагополучие застигна президентската администрация, този път с честването на мюсюлманския празник Рамазан Байрам. След конфузното интервю в „Уолстрийт джърнъл”, където се твърди, че Росен Плевнелиев е готов да състави нов служебен кабинет, а после президентът категорично отрече да го е казвал, вчера стана ясно, че българските журналисти не са били допуснати на тържествената вечеря по случай Рамазана. По разпореждане на домакините на събитието бяха допуснати само турски журналисти. От мюфтийството вчера се оправдаха, че това е станало по изричната молба на президентството. „Молбата беше от прессекретариата на президентството, откъдето изрично ни помолиха да не бъдат допуснати представители на българските медии”, каза главният секретар на институцията Ахмед Ахмедов, изяснява обстоятелствата „Сега”.
Бившите ръководители на държавното дружество „Информационно обслужване” - проф. Михаил Константинов и Валери Борисов, както и бившият директор Ивайло Филипов обявиха, че транспортният министър Данаил Папазов е излъгал, че при тяхното управление фирмата, която традиционно е преброител на изборите, е била на загуба. Преди няколко дни Папазов обяви индиректно, че вината е тяхна. Според бившето ръководство компанията е била източвана чрез абсурдни обществени поръчки, аутсорсинг на услуги и др. Дейности, с които могат да се справят служителите на „Информационно обслужване”, са били възлагани на външни изпълнители, обяснява „Сега”.
Темата на „Преса” отразява новата стратегия на Министерството на здравеопазването, обхващаща пет основни цели за периода от 2014 до 2020 г. Задачите и приоритетите са съобразени с пет възрасти: ранно детство, късно детство, юношество, икономически активна възрастова група и възрастова група над 65 години.
Около 140 000 души у нас страдат от различни психични или поведенчески разстройства. Това прави по около 1900 психично болни българи на 100 000 души население, цитира обобщени данни на Националния център по опазване на общественото здраве „Новинар”.
Улични дилъри по морето изкупуват лекарствата против грип от аптеките (най-търсени са прахчетата, които се разтварят във вода), за да разреждат с тях дрогата си. Това споделят пред „Телеграф” фармацевти от Бургас. По този начин грамажът на стоката се увеличава, а чистата печалба се завишава. „Готвачите” на пико (синтетичен наркотик) извличат псевдоефедрин от лекарства за сваляне на температурата. (БТА)
33 минути
Разкриха причината за внезапната смърт на звездата от „Джурасик парк“ Сам Нийл
Причината за внезапната смърт на новозеландския актьор Сам Нийл е пневмония, развила ...
43 минути
След протестите: МОН организира среща между ръководството и студентите на НАТФИЗ
Министерството на образованието и науката (МОН) и Националното представителство на ...
1 час
Горещата вълна в Германия: Смъртността скочи с една трета през юни
Броят на починалите в Германия в края на юни, когато рекордни горещини обхванаха голяма ...
2 часа
Ограничават движението през тунелите „Благоевград“ и „Железница“ тази нощ
От 20 часа на 15 юли до 1 часа на 16 юли за обследване на асфалтовата настилка ще се ограничи ...
2 часа
Кабинетът обсъжда споразумението по SAFE, финансиране за министерства и промени в отбраната
Министерският съвет ще проведе редовното си заседание в сряда от 9:30 часа. В предварителния ...
3 часа
Слънчево и горещо: Температури до 36 градуса в сряда
Времето утре (15 юли) ще бъде слънчево, съобщава Националният институт по метеорология ...
3 часа
Кой има имен ден на 15 юли
На 15 юли православната църква чества деня на Св. велик княз Владимир.
Имен ден днес ...
8 часа
Одеса под ракетен обстрел от акваторията на Черно море: Градът се тресе от взривове
Ракети се насочват към град Одеса от акваторията на Черно море, а в града отекнаха силни ...
8 часа
Омбудсманът предупреди: Бюджет 2026 удря стандарта ни на живот
Всички бюджетни решения, които взема едно правителство, независимо дали говорим за ...
8 часа
Тръмп и иракският премиер потвърдиха: Американската армия напуска Ирак до 30 септември
Американската армия ще се изтегли напълно от Ирак до 30 септември, заяви иракският премиер ...
9 часа
Смъртоносен пожар в Брюксел: Откриха шест тела в „Окси Тауър“
Шестима души загинаха при пожар в жилищна кула в центъра на Брюксел, която е била в ...
9 часа
Задържаха областния лидер на ДПС в Бургас
Задържаха областния лидер на ДПС в Бургас Христо Широков, научи ...
10 часа
САЩ и Иран си размениха удари, Тръмп се отказа от таксата за Ормузкия проток
САЩ и Иран предприеха нови атаки срещу интересите си в Персийския залив, след като ...
10 часа
Йотова: Европа се нуждае от единство пред безпрецедентни предизвикателства
Във време, когато Европа е изправена пред безпрецедентни предизвикателства, наследството ...
10 часа
Сирени за въздушна тревога прозвучаха в Бахрейн
В Бахрейн прозвучаха сирени за въздушна тревога, съобщи Министерството на вътрешните ...
11 часа
Призовки срещу журналисти от „Ню Йорк Таймс“ заплашват свободата на печата
Петима журналисти от американското издание „Ню Йорк Таймс“, отразявали въпроси, свързани ...
12 часа
Началникът на украинския държавен оръжеен конгломерат „Укроборонпром“ подава оставка
Генералният директор на украинския държавен оръжеен конгломерат "Укроборонпром" Херман ...
12 часа
Путин беше модел за подражание на Си, сега Китай иска да превърне Русия в гигантски Пакистан
Някога Си Дзинпин се възхищаваше на Владимир Путин. Днес той го управлява, се казва ...
12 часа
Летница без вода в заради авариен ремонт
Поради авариен ремонт на бул. „България“ на 15 юли (сряда) ще бъде прекъснато водоподаването ...
13 часа
Наложиха домашен арест на българин, издирван с Европейска заповед за арест
Окръжният съд в Хасково наложи мярка за неотклонение „домашен арест“ на 26-годишния ...
15 часа
„Електронна търговия, маркетинг и реклама“ изпревари всички: Най-желаните паралелки за 8. клас в София
Общо 9987 кандидат-гимназисти са класирани на първия етап от приема в VIII клас в София. ...
15 часа
Пожар в столичния квартал „Факултета“ (ВИДЕО)
Пожар избухна в столичния квартал „Факултета“ в постройка, която най-вероятно се ...
15 часа
Отказът на България да се присъедини към „Коалицията на желаещите“ предизвика широк международен отзвук
Решението на България да не се присъедини към „Коалицията на желаещите“ и изявлението ...
15 часа
Прокуратурата се самосезира заради опасна подпорна стена в кв. „Струмско“
Районна прокуратура – Благоевград се самосезира заради компрометирана подпорна стена ...
15 часа
Украинската Върховна рада прие оставката на премиера Свириденко и кабинета ѝ
Украинската Върховна рада прие оставката на премиера Юлия Свириденко, а с това и на ...
15 часа
Кандев: Никога не съм рекетирал когото и да било, ще защитя името си по законов ред
Георги Кандев публикува позиция във Фейсбук, в която отговаря на отправени през последните ...
15 часа
Линейка с пациент „излетя“ в канавка след удар от възрастен шофьор (СНИМКИ)
Лек автомобил и линейка катастрофираха на обходния път на Враца. Инцидентът е възникнал ...
15 часа
Мускулите, а не само килограмите, пазят от диабет, сочи проучване
Мащабно ново международно проучване, ръководено от Университета "Къртин" в Австралия, ...
15 часа
Пиян шофьор на камион опита да подкупи полицаи при проверка в Чепеларе (СНИМКИ)
В рамките на специализирана полицейска операция за контрол на товарния трафик и безопасност ...
16 часа
СЗО: Случаите на рак ще нарастват, най-тежко засегнати ще бъдат бедните държави
Случаите на рак в световен мащаб ще продължат да нарастват, тъй като хората живеят ...
16 часа
„Част са от семейството ни“: Застреляха и откраднаха домашни животни от двор във вилната зона на Казанлък
Домашни животни са били застреляни и откраднати от частен имот във вилната зона на ...
16 часа
Великобритания и ЕС подписаха договор за статута на Гибралтар
Великобритания и Европейският съюз днес официално подписаха договор за статута на ...
16 часа
Шофьорите да внимават: Ограничения в участъци от магистрала „Тракия“ на 15 и 16 юли
На 15 и 16 юли за премахване на крайпътна растителност временно ще се променя организацията ...
16 часа
Пластмаса вместо пясък: Тонове боклуци заляха плаж в Индия (СНИМКИ)
Плажът Джуху в индийския мегаполис Мумбай отново бе затрупан с огромни количества ...
16 часа
Автобус потеглил с 14-годишно момиче вътре, а родителите му останаха на автогара в Бургас
Сигнал за оставено без родителите му 14-годишно момиче в автобус по линията Бургас – ...
16 часа
Видни политици и общественици се простиха с Мартин Велев
Видни политици, близки и приятели се простиха с Мартин Велев. Опелото се състоя в храм ...
16 часа
„Изолира България“ и „предлага капитулация“: Остри политически реакции срещу Румен Радев
Изявлението на премиера Румен Радев, че България няма да се присъедини към „Коалицията ...
16 часа
Пожар гори в близост до къщи на гръцкия остров Евбея
Пожар гори в близост до къщи на гръцкия остров Евбея (Евия), предава кореспондентът ...
16 часа
Виждали ли сте го? Издирват 68-годишния Крум Ефремов от село Долна Рибница (СНИМКА)
Областната дирекция на МВР в Благоевград издирва 68-годишния Крум Ефремов от село Долна ...
16 часа
От улицата до сцената: Джей-Зи отново развълнува Ню Йорк (ВИДЕО/СНИМКИ)
След години, през които предпочиташе спорадични изяви, американският рапър и музикален ...