Срещу петима депутати се водят наказателни дела и това може да е повод на тях също да им бъде поискан имунитетът, както това се случи с Цветан Цветанов. Днес се очаква главният прокурор да поиска имунитета и на депутата от ДПС Петър Ангелов. Проверките продължавали и е възможно да излязат и други имена, казва в интервю за „24 часа” изпълняващият длъжността градски прокурор на София Евгени Диков. Трудността идва от това, че някои от делата са образувани срещу неизвестен извършител или срещу други лица и в хода на разследването се установяват доказателства за неправомерна дейност на депутат. Делото срещу Цветанов ще бъде внесено до месец-два в съда, прогнозира още Диков.
Със собствен зам. главен прокурор за лична употреба се е уредил Цветанов, твърди под глава „Телеграф”. Пристигналата само преди няколко месеца от Шумен магистратка Ася Петрова се е развихряла здраво из Съдебната палата в опит да защити своя благодетел и особено близък приятел. Прокурори разкриват пред ежедневника, че тя ги привиквала и заплашвала с думите: „Ако не сте с мен, Цветанов и ГЕРБ, тежко ви, като стана главен прокурор след шест месеца”.
„Няма механизъм срещу организираната престъпност, свързана с държавата”, отбелязва в интервю за „Капитал Daily” Стефан Попов, от фондация „РискМонитор”. „Това, което наричаме организирана престъпност, е комбинация между политика, бизнес и криминалност. В България симбиозата на криминалност и държава само преминава от една форма в друга. По принцип всеки следващ силов министър е в състояние да предоговаря отношенията си с криминалния свят. В този смисъл роенето на много институции, които се занимават с криминалния свят, е безпредметно. ДАНС като антикриминална служба, БОРКОР с това неистово име, изключително агресивният закон и съответно агенция за конфискация на имуществото - роят се институции, които в условията на полукриминална държавност са обременени от риск. Няма дефинитивна гаранция, че те са по принцип и завинаги на страната на почтената държава срещу престъпния свят”, твърди Попов. Според него твърдението за прекомерна концентрация на власт в МВР има частично основание.
„Прокуратурата е залята с мои сигнали. Самата аз правя непрекъснати проверки и при най-малко съмнение искам или отстраняване, или сезирам компетентния орган”, заявява в интервю за „Труд” кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя не смята да променя досегашния си стил на работа, който се базира върху „отвореност, прозрачност, диалог с гражданските организации”. В отговор на въпрос Фандъкова подчертава още: „Реализирането на големите проекти за града в голяма степен зависи от партньорството с правителството. Особено на европейските проекти. Резултатите от отличното партньорство с предишното правителство са видими за хората. Аз съм диалогичен човек и моята задача е това да продължи и ще направя всичко възможно. Поискала съм среща с премиера Пламен Орешарски”.
Няма лимит колко пъти премиерът може да лети с правителствения самолет. „По данни на бившият финансов министър Симеон Дянков за 2011 г. са извършени 106 полета за 8 400 000 лв., което означава, че за един полет средно са дадени по 80 000 лв. Това е все едно да летиш с ракета”, анонсира в интервю за „Преса” шефът на комисията за „Авиоотрияд 28” Венцислав Лаков. Той обвинява бившите управляващи, че в момент на криза са разходвали толкова много средства и не са правили опити за икономии.
„Искам да върна престижа на армията”, обявява пред „Стандарт” новият военен министър Ангел Найденов. „Искаме да гарантираме една стабилност и предвидимост на военната служба. Нужна е и моралност във взаимоотношенията. Много често случващото се в българската армия, а ние сме свикнали да го наричаме реформа, се изразява в чисто механично съкращение. В тази несигурност е естествено хората да предпочетат тогава, когато имат гарантиране на обезщетенията, да напуснат”, коментира Найденов.
„Труд” алармира за имигрантска вълна при Свиленград. По петима нелегални бежанци хващат всеки ден граничните ни на браздата в Турция. „Миграционният натиск е пиков, тенденцията е за двойно увеличение спрямо миналата година”, уточнява началникът на граничния полицейски участък в Свиленград Георги Калайджиев. От януари до 31 април граничните полицаи са заловили 595 нелегални. Само през май са задържани 126 души. За сравнение през цялата 2012 г. на т.нар. зелена граница са хванати 796 души.
Поне четири пъти повече седмокласници са изкарали двойки на изпитите по български език и литература и по математика, съобщава под глава „Сега”. Слаби оценки по езика са получили 2178 ученици, показват предварителните резултати в 7 от общо 28 области (София, Варна, Пловдив, Разград, Стара Загора, Бургас, Велико Търново). За сравнение миналата година двойките по български език и литература в цялата страна бяха 581. Сривът е още по-драматичен в сравнение с 2011 г., когато „летвата” не са прескочили 375 седмокласници.
„Тридесет и една болници източват касата”, алармира на първа страница „Труд’. Това показва инспекция на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Сред нарушенията са невярно попълнени епикризи с липсващи изследвания и дати на приложените документи, неоткрити пациенти в болницата, в която уж са хоспитализирани. Продължава и класиката в жанра - лекари, които са в почивка или отпуск, в същото време на хартия се водят да лекуват или дори да оперират болни. За нарушенията инспекторатите са поискали налагане на глоби поне за 118 400 лв.
На фона на постоянните предупреждения за безконтролно роене на болници и дадените 13 разрешителни за разкриване на нови през 2012 г. националната статистика отчете за първи път от 2009 г. насам намаление на броя им, допълва „Сега”. През м.г. те са били 312. През 2009 г. броят им е бил 306, година по-късно - 313, през 2011 г. 315. Това обаче не подобрява здравната карта на страната, а само потвърждава факта, че се разкриват само частни болници в големите градове, докато в същото време масово се закриват общински лечебни заведения в малки и трудно достъпни населени места.
Според челото на „Дума” „Кабинетът „Борисов” нямал стратегия за европарите”. В тази връзка правителството на „Орешарски” започва спешни консултации за новите оперативни програми за следващия програмен период 2014-2020 г., информира „Сега”. Правителството ще ревизира както заложените приоритети, така и структурата на финансирането. Това се разбра от изявления на премиера Пламен Орешарски и вицепремиера за еврофондовете Зинаида Златанова. Голяма част от документите, които кабинетът ще преработва обаче, в момента не са публични.
„Големият проблем в селското стопанство не са субсидиите, а липсата на ясна политика”, заявява пред „Новинар” Явор Гечев, депутат в 42-рото Народно събрание. „В момента по програмите САПАРД, и за развитие на селските райони са влезли в страната ни около 10 млрд. лева. Същевременно обаче брутният национален продукт от земеделие не се е повишил. Има малки постижение в секторите зърнопроизводство, където и механизацията е добра, и в оризопроизводството. Ако обаче се наливат толкова милиарди, колкото казах преди малко, и ефектът е почти нулев, то е повече от ясно, че водената политика не е правилна. Затова нашата амбиция трябва да бъде еврофондовете да бъдат усвоявани по-ефективно”, посочва Гечев.
„По европейската ОП „Транспорт” за периода 2014-2020 г. се дава много по-голяма тежест на жп транспорта. Приоритет се дава за сметка на пътищата и магистралите. Дава се приоритет и на интермодалните терминали, които свързват различните видове транспорт”. Това обявява в интервю за „Телеграф” министърът на транспорта Данаил Папазов.
Железниците стават приоритет номер едно в сектор транспорт, посочва и пред „Труд’ ресорният министър. Към днешна дата задълженията на холдинга са 709 млн. лева. „Те са всевъзможни - към банки и фирми. Към момента 154 млн. лв. са в просрочие. Към финансови кредитори общите задълженията са за 484 млн. лв. Освен това задълженията за ползване на релсите към Национална компания „Железопътна инфраструктура” са огромни. Същото важи и за голям брой доставчици на резервни части и материали. Тази ситуация ме изненада”, споделя Папазов и допълва: „Искам да спра приватизацията. Категоричен съм, че не е сега моментът за това. Не е тайна, че дори и да успеем да продадем компанията, сумата, която ще получим, ще бъде недостатъчно голяма, за да покрие задълженията. Пак ще останат едни 300-400 млн. лв. Затова за мен е много по-важно това дружество, в което има огромен персонал - над 10 000 души, първо да се стабилизира и преструктурира”.
„При сегашния темп на работа на пътнически превози, дори завишен със сто процента 36 години ще са нужни за изчистването на тези дългове”, коментира пред „Телеграф” министърът на транспорта.
„В Брюксел се изпита облекчение, че България сформира бързо правителство и преодоля патовата ситуация в парламента”, подчертава в интервю за „Преса” еврокомисар Кристалина Георгиева. По думите й много от мерките в програмата на кабинета „Орешарски” звучат разумно и могат да се реализират. „Основната препоръка на Европейската комисия към България в момента е да се продължи курсът на макроикономическа стабилност. Брюксел ясно отчита, че постигнатото от България в тази посока е дори повече от това, което сме заложили. Благодарение на нея някъде от началото на 2012 г. действително ние се оказахме в положение, в което можем малко повече да харчим. Но въпросът е за какво да се използват те и това много внимателно трябва да се обмисли. Такива средства трябва да бъдат инвестирани в мерки, които стимулират вътрешното потребление и растежа”, съветва Георгиева.
Приходите в хазната от данъка върху лихвите по депозитите за първите три месеца на тази година са едва 15,5 млн. лв., сочи статистика БНБ, отразена от „Сега”. Според анализаторите на банката има сериозен риск да не бъдат изпълнени предвидените от Министерство на финансите приходи от 132 млн. лв. При това темпо в края на годината данъкът ще бъде два пъти по-малко от планираното.
Нова тенденция при кредиторите - банките свалят лихвите по ипотечните заеми, с които се купуват жилища тяхна собственост, отбелязва „24 часа”. Офертите важат и в случаите, че се придобива имот в сграда, която са финансирали. Намалението е с до един процент от стандартните условия, но се правят отстъпки и от таксите.
„Иде растеж на икономиката, но и на фирмените фалити”, анализира за „24 часа” експертът Емил Хърсев. По думите му колкото по-неукрепнала е една национална икономика, толкова по-голям е делът на неуспяващите да издържат на конкуренцията.
България държи половината от златния си резерв (общо 39,9 тона) в Англия. Кюлчетата са на съхранение в Бенк ъф Ингланд, пише под глава „Преса”. Мащабният износ на златото започва още през 2002 г., а причината е то да се управлява „активно”, за да носи по-добра печалба на страната. От 2008 г. до сега количеството изнесено злато не се е променило, твърдят експерти.
„Купуваме по-скъп ток от този, който изнасяме”, алармира пред „Сега” казва председателят на Българската федерация на индустриалните и енергийни консуматори Константин Стаменов. „Няма магическо решение на проблемите в енергетиката. Затова трябва да се направи пътна карта за излизане от ситуацията. В нея трябва да е разписано стъпка по стъпка как да стане това. Либерализиране на пазара, спиране на кръстосаното субсидиране, навлизане на пазарни отношения при всички производители на електроенергия, включително при възобновяемите източници с въвеждане на зелени сертификати”, категоричен е Стаменов. По думите му проблемите са много и не могат да се решат от днес за утре. „Има обаче и неща, които могат още днес да се решат, без да се правят законови промени, които ще отнемат време. Едно от тях е например да се предоговорят контрактите с двете американски централи „Марица изток 1” и „Марица изток 3”. Да се огледат всички такси и да се изчистят от скрити субсидии, а те не са малко”, посочва още експертът.
Борчовете за парно няма да бъдат товарени с лихви, извежда под глава „Стандарт”. Това пише в новите Общи условия на „Топлофикация”, внесени за одобрение в общински съвет. (БТА)
6 минути
Европол: Установена е самоличността на 45 украински деца, осиновени или в лагери за превъзпитание
Европол, заедно с Нидерландия, предприе на 16 и 17 април координирани действия за идентифицирането ...
9 минути
Валидираха пощенска марка „150 години от Априлското въстание“ в Перущица (СНИМКИ)
Пощенско-филателно издание на тема „150 години от Априлското въстание“ беше валидирано ...
17 минути
Бебе №100 се роди в плевенската болница „Св. Марина“
Бебе №100 за 2026 година се роди вУМБАЛ „Света Марина“ в Плевен. Малката Андреа е проплакала ...
21 минути
Завишени радиологични показатели: Ограничиха ползването на питейната вода в димитровградски села
Община димитровград бе уведомена от РЗИ-Хасково, че са установени отклонения в качеството ...
21 минути
Сезонът на пожарите в Гърция започна, регистрирани са над петдесет
Над петдесет пожара са избухнали в Гърция през уикенда, съобщава гръцката агенция ...
31 минути
Шведското разузнаване: Русия манипулира икономическите си данни
Шведското военно разузнаване съобщи, че Русия „манипулира“ финансовите данни, за ...
33 минути
Къде няма да има вода в София
"Софийска вода" временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на София, съобщиха ...
37 минути
Унищожават над 1,5 тона пилешко месо, задържано на „Капитан Андреево“
Над 1,5 тона пилешко месо иззеха инспектори от дирекция „Граничен контрол“ на Българската ...
48 минути
Кметът на Пловдив инспектира обновена ключова градска зона в центъра (СНИМКИ)
Завърши мащабното обновяване на централната улица „Цанко Дюстабанов“ в участъка ...
58 минути
Окончателно: Медицинските специалисти в столичните ясли ще сключват трудов договор с кмета
Върховният административен съд окончателно потвърди отмяната на решение на Столичния ...
1 час
МОСВ: Няма заплаха за териториалните води на България след нефтен разлив в руската брегова зона на Черно море
МОСВ следи ситуацията с нефтения разлив в Черно море - в района на руския град Туапсе.
Нефтеното ...
1 час
В Бургаско асфалтират трасетата, по които ще премине Giro d'Italia
В област Бургас се асфалтират участъците от републиканската пътна мрежа, по които ...
1 час
Крал Чарлз Трети отдаде почит на Елизабет II (ВИДЕО)
Британският крал Чарлз Трети почете във видеообръщение паметта на своята покойна ...
1 час
Астрономи откриха рядка извънземна планетна система, променяща се в реално време
Астрономи са открили забележителна планетна система, в която три много различни обекта ...
1 час
18-годишна е в болница, блъсната от кола на пешеходна пътека в Стара Загора
18-годишно момиче е настанено в болница, без опасност за живота, след като бе блъсната ...
1 час
Нападнаха и пребиха водач на АТВ в Кюстендилско
Нападнаха и пребиха 23-годишен водач на АТВ в Кюстендилско, съобщиха от полицията.
На ...
1 час
Немскоезични издания за Радев: „Разбирач на Путин“, „Приятел на Русия“, „Троянски кон“
"Никой не може да отрече, че българите имат известна склонност към експерименти пред ...
1 час
Мъж удари своя възрастна родственица с юмрук в тила
51-годишен мъж от Симитли е задържан за 24 часа след удар с юмрук в тила на негова 76-годишна ...
1 час
След употреба на алкохол: Мъж нанесе прободни рани с нож на приятелката си в Добричко
61-годишен мъж нанесе прободни рани с нож на приятелката си в Добричко, съобщиха от полицията.
Агресията ...
1 час
Спипаха шофьор с близо 3 промила алкохол във Варна
Спипаха 45-годишен шофьор с близо 3 промила алкохол във Варна, съобщиха от полицията.
Той ...
1 час
Осъдиха мъж за държане на фентанил с цел разпространение
Окръжният съд в Търговище призна С. В. от София (44 г. осъждан) за виновен в това, че ...
1 час
20-годишен шофьор блъсна дете във Варна
20-годишен шофьор блъсна дете във Варна, съобщиха от полицията.
Инцидентът е станал ...
1 час
Силно земетресение разтърси Източна Индонезия
Източна Индонезия бе разтърсена от земетресение с магнитуд 6,0, което засегна части ...
1 час
Мъж заплаши с убийство млада жена след имуществени спорове в Перник
Служители от Първо Районно управление в Перник разследват случай на отправена закана ...
2 часа
Стрелба край пирамидите в Теотиуакан в Мексико, има жертви и ранени
Канадка бе убита, a най-малко 13 други туристи бяха ранени, след като нападател откри ...
2 часа
EUobserver: Радев не е Орбан
Резултатът от произведените в неделя предсрочни избори за български парламент продължават ...
2 часа
„Мяра”: Радев привлече негласуващите, без него ПП-ДБ щеше да има повече подкрепа (ВИДЕО)
„Ако Радев не се беше явил на изборите, „Продължаваме Промяната-Демократична България” ...
2 часа
Тежка нощна акция: Кран вдигна катастрофиралия в Прохода на Републиката турски ТИР (СНИМКИ/ВИДЕО)
Движението през Прохода на Републиката вече е възстановено след тежката нощна акция, ...
2 часа
Финансовият министър Клисурски с отчет: бюджет, социални мерки и инвестиции
Служебният министър на финансите Георги Клисурски представи отчет за първите два ...
2 часа
Зеленски: Изтегляне от Донбас би означавало стратегическо поражение за Украйна
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че евентуално изтегляне на Въоръжените ...
2 часа
Стопанската академия в Свищов започна дарителска кампания за 90-годишнината си
Стопанската академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов започна дарителска кампания по повод ...
3 часа
Почина 81-годишният мъж, ударен от товарен автомобил във Велико Търново
Почина 81-годишният мъж, ударен от товарен автомобил във Велико Търново, съобщиха от ...
3 часа
Apple сменя лидера си за първи път от 2011 г.: кой е новият CEO, начело на технологичния гигант
Америкаснкият технологичен гигант "Епъл" (Apple) обяви, че Джон Търнъс ще наследи Тим Кук ...
3 часа
Шофьор с над 3 промила алкохол предизвика катастрофа в Хасковско
58-годишен шофьор с над 3 промила алкохол предизвика катастрофа в Хасковско, съобщиха ...
3 часа
Тръмп: Извличането на иранския уран ще бъде „дълъг и сложен“ процес
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че процесът по извличането на запасите ...
3 часа
Международни наблюдатели за изборите у нас: прозрачни, но с поляризирана кампания и негативна реторика
Предсрочните парламентарни избори на 19 април бяха проведени прозрачно и ефективно ...
3 часа
Почитаме свети Януарий – епископът, останал верен до мъченическа смърт
Честваме паметта на свещеномъченик Януарий, който е живял в края на трети и началото ...
3 часа
Заловиха украински шофьор с над 2 промила алкохол в „Слънчев бряг“
Заловиха 31-годишен украински шофьор с над 2 промила алкохол в „Слънчев бряг“, съобщиха ...
4 часа
Бой между младежи прерасна в кървава стрелба с жертви и ранени в парк в Северна Каролина
Двама тийнейджъри бяха убити, а петима ранени, след като планиран бой между младежи ...
5 часа
България е почетен гост на „Букфест“ в Румъния, Георги Господинов е в делегацията
България се превърна във водеща новина в румънските медии не само заради резултатите ...