Изминалите седем дена бяха подчинени на ритъма на „постоянно случващото се” в страната ни - в политически, социален и институционален план. Главният секретар на МВР Калин Георгиев и председателят на Държавна агенция „Национална сигурност” Константин Казаков подадоха оставки в сряда. „Този акт не е спонтанен. Обмислям го от много време. Поет ангажимент ми попречи да обявя намеренията си по-рано”, заяви Георгиев в обръщение към служителите на МВР. Вътрешният министър Цветлин Йовчев коментира, че е уважил искането на Георгиев, както би „уважил желанието на всеки, който реши, че не се вписва в това, което правим”. „ДАНС е специализиран орган към Министерския съвет за изпълнение на политиката по защита на националната сигурност и министър-председателят трябва да има възможност да избере екип”, коментира решението си Казаков. Пламен Орешарски назначи за и.д. председател досегашния заместник на агенцията Владимир Писанчев. Участието на Писанчев в разработката „Галерия”, по която през 2008 г. бяха подслушвани депутати и журналисти, предизвика протестно писмо до премиера Орешарски в петък, подписано от 20 юристи, журналисти и редактори. През седмицата депутатите приеха на първо четене промените в Закона за държавната агенция (ДАНС), има и предложение мегакомисия да контролира всички служби за сигурност.Така мнозинството в парламента възстанови по-широките правомощия на ДАНС от времето на Сергей Станишев. „ГЕРБ я бяха направили неефективна, за да концентрират власт в ръцете на Цветан Цветанов”, обясни лидерът на БСП. От партията на Борисов контраатакуваха, че с новото прекрояване БСП и ДПС фалират МВР и създават политическа полиция. Освен щата на ГДБОП, ДАНС поема и нови функции - да разследва, да обискира, а също - и да задържа лица, за които има данни, че са извършили престъпления. Нареденият от родното ФБР арест може да продължи за срок от 24 часа.
Прокуратурата внесе в парламента искане за сваляне на имунитета на бившия министър на вътрешните работи и депутат от ГЕРБ Цветан Цветанов. Главният прокурор Сотир Цацаров каза, че в искането е визирано конкретно обвинение за бездействие, в резултат на което е допуснато подчинените му длъжностни лица да извършат престъпление. Главният прокурор каза още, че обвинението срещу Цветанов е „абсолютно доказано”. Според него „проверката е показала, че липсата на правила за дейността на мобилните екипи е предпоставка за извършване на нерегламентирани действия”.
Българският енергиен сектор е разяден от корупция, растящи дългове и излишни мощности. За нормализирането му са нужни драстични мерки - ликвидиране на губещи и вредни за околната среда електроцентрали и закриване на паразитната структура Български енергиен холдинг. Това препоръчват два независими доклада за българската енергетика, подготвени от Световната банка и от Европейската комисия, чиито констатации бяха обявени през изминалата седмица. 61 на сто от населението на България е енергийно бедно. Това означава, че над 10 на сто от разполагаемите средства на тези домакинства отиват за отопление, посочва анализът на Световната банка.
Министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев даде ясно да се разбере с изказванията си през изминалите седем дена, коментиращи цената на тока, че „увеличението на тока” трябва да е равно на нула. Стойнев подчерта, че няма да има съкращения в мините. Премиер-министърът Пламен Орешарски изрази предположение по темата, че ще е по-изгодно да се завърши АЕЦ „Белене”, но направи уговорката, че трябва да се актуализират анализите за прогнозно потребление на тока за след 10-15-20 години.
Въпреки отправената за пореден път препоръка от ЕК за изравняване на пенсионната възраст за мъжете и жените у нас, новото правителство не възнамерява да се откаже от намерението си временно да замрази увеличението на годините и стажа за пенсия, стана ясно от първото интервю на премиера Пламен Орешарски, който обяви, че кабинетът ще отстоява тази позиция пред Европейската комисия. Жените поемат най-неатрактивните места само и само да имат работа, точно те получават по-малко от мъжете. Тяхната продължителност на живота не може да се сравни с тази на французойките примерно - 84,1 години. „Не може да става дума и за сравнение на условията на живот и труд, на националните особености, на бита и душевността с тези на страните от ЕС. Да не подминаваме и миграцията по нашите ширини”, подчерта премиерът. Тези и още няколко „дребни” подробности ще доведат в крайна сметка до това никой да не може да се пенсионира. Защото цяло поколение не може в продължение на 15 години да търпи резки промени все в посока по-висока възраст за пенсиониране.
България е изправена пред реалната опасност да загуби близо 750 млн. лв. от парите от Брюксел. 272 млн. евро от тях са от оперативните програми и още 100 млн. евро - от програмата за развитие на селските райони. Това показва анализът за рисковите проекти на служебния министър на еврофондовете Илияна Цанова. Дори и при оптимистичния вариант, при който всички набелязани мерки за спасяване на европейски средства се изпълнят, страната неминуемо ще се раздели с поне 113 млн. евро по оперативните програми в края на годината заради „затлачени” проекти, стана ясно през седмицата.
Двама германски депутати изразиха през седмицата огорчението си от намеренията на новия външен министър Кристиан Вигенин да реабилитира на дипломатическа служба хора от кариерата, които са били сътрудници на ДС. „Считаме за напълно неуместни изявленията на Вигенин, че тези хора са били „репресирани” и „унижени” и че представляват „потенциал, който не трябва да бъде разпиляван”. Според Михаел Галер и Елмар Брок един от основните европейски принципи е оказването на почит и уважение към жертвите на тоталитарните режими.
„Росатом” бави новия иск към НЕК”, съобщава „Труд”. Компанията още не е внесла допълнителния иск срещу България от 250 млн. евро за АЕЦ „Белене”, въпреки че срокът изтече в петък. Очакваше се в него да се включат претенции да бъде платено изработеното оборудване за втората атомна централа след обявения край на проекта през март 2012 г. Финансовият министър Петър Чобанов обяви, че се е очаквало искът на стойност около 1,2 млрд. евро да бъде внесен в петък. Преди няколко седмици за това предупреди и служебният министър на енергетиката Асен Василев, който каза, че до края на май „Росатом” ще внесе детайлния си иск срещу родната „Национална електрическа компания”. Източници от правителството обаче заявиха, че внесен иск все още няма. Те се надяват България да убеди руската страна да не прибягва към този ход.
София дължи на частни и общински фирми 96,6 млн. лв. за превоза на градския транспорт. Толкова не е превел Центърът за градска мобилност(ЦГМ) на операторите, уточнява „Труд”. Сумата е натрупана през последните няколко години, защото Центърът е плащало само частично задълженията си към превозвачите. Причината е - липса на средства. Ежедневникът информира, че 350 е броят на кандидатите за работа в свиленградската митница, подали документи за участие в общо пет обявени конкурса за 25 работни места в нея. Възможно е кандидатите да се увеличат, защото за най-привлекателния конкурс за митнически инспектори на пункта в ГКПП Капитан Андреево са се приемали молби до 17.00ч. на 31 май.
„24 часа” добавя към новините за столицата информацията, че направление „Архитектура и градоустройство” на Столичната община прави предпроектно проучване по искане на ръководството на НДК, за да може дворецът да се отоплява с минерална вода. Ресурсът ще дойде от един от минералните извори в район „Лозенец”, който се намира близо до ул. „Милин камък”. Идеята е геотермалната централа в НДК да захранва басейна „Спартак” и хотел „Хилтън”.
Констатацията на „Телеграф”, свързана със столичната действителност, гласи: „Пускат отрова за 15 000 шахти в София, защото плъхове пълзят по улиците”.
„Поповете се стопиха наполовина за 20 години. Над 4000 храма в страната пустеят без свещеници”, пише „Преса”. Тази тенденция се задълбочава заради демографския срив и липсата на пари за достойни заплати на свещениците. Това подчертават от Българската православна църква (БПЦ) и синдиката на свещенослужителите към КТ „Подкрепа”.
„Стандарт” обявява: „120 лв. за дете без забавачка”. Кметовете да плащат тази сума месечно на родителите, ако детето им е отпаднало от списъците за детска градина по независещи от тях причини. Такива промени предлагат в Закона за народната просвета депутатите от БСП Георги Кадиев, Борис Цветков и Георги Гьоков. Ще са необходими 12 млн. лв. на година за такава компенсация, показват изчисленията на социалистите. Сметката е при 10 000 деца и 120 лв. за всяко на месец. Реалистичният срок за въвеждане на мярката е - 1 януари 2014 г., когато общините ще трябва да съобразят плащанията в бюджетите си, уточни Кадиев. Задължително условие е родителите да са подали молба за място в градина и да са останали извън списъка.
Близо 1000 души са ранени при продължаващите втори ден размирици в Истанбул, цитира съобщение на „Ройтерс” „24 часа”. Повод за бунтовете са правителствени планове за разрушаването на парка „Гези” в града, изграждането на мол и възстановяването на стари казарми от епохата на Османската империя на централния площад „Таксим”.
„Стандарт” обобщава: „Бунтът в Истанбул подпали Турция”. Протестите срещу застрояването на парк се обърнаха срещу Ердоган и властта. Митинги в подкрепа на протестиращите там се състояха и в София. Турски студенти и български еколози заявиха своята позиция пред сградата на турското посолство. (БТА)
8 минути
Сестрата на покойния Линдзи Греъм положи клетва като сенатор в САЩ
Дарлийн Греъм Нордън, по-малката сестра на покойния американски сенатор Линдзи Греъм, ...
20 минути
От „Продължаваме Промяната“ стартират петиция, настояват „мантинелите солети“ да се сменят с бетонни
От „Продължаваме Промяната“ стартират петиция, с която настояват мантинелите „солети“ ...
23 минути
Община Кочериново дава над 62 хил. евро за ключови ремонти
Община Кочериново прави решителна крачка към по-добра, по-сигурна и по-функционална ...
24 минути
Кралският скандал в Норвегия: Синът на Мете-Марит е освободен от затвора, остава под домашен арест
Мариус Борг Хьойби – синът на норвежката престолонаследница Мете-Марит, беше освободен ...
28 минути
Водата в Мъглиж остава негодна за пиене
Водата в Мъглиж продължава да е негодна за пиене и приготвяне на храна заради повреда ...
Децата и социалните мрежи: ЕС обсъжда възрастови ограничения
Европейският съюз подготвя нови правила за достъпа на децата до социалните мрежи, като идеята е той да ...
43 минути
Украински дронове удариха 20 руски кораба в Черно море
Украински дронове са поразили през нощта 20 руски плавателни съда в Черно море, включително ...
50 минути
Средният осигурителен доход у нас мина 1000 евро
Размерът на средния осигурителен доход за България за месец май е 1033,62 евро, съобщиха ...
1 час
Франция пред решаващо гласуване за закона за асистирана смърт
Франция е на път да направи решаваща крачка към узаконяването на асистираната смърт, ...
1 час
Тръмп заплаши Иран: Следващата седмица започват удари по електроцентрали и мостове
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Вашингтон е готов да нанесе удари по ирански ...
1 час
Откриха мъртъв украинец на плаж „Делфин“ в Слънчев бряг
66-годишен украински гражданин е открит мъртъв на плажната ивица в района на плаж „Делфин“ ...
1 час
Мъж, бягащ от служители на имиграционните служби във Флорида, е бил блъснат и убит от камион
Мъж, бягащ от служители имиграционните служби и федерални агенти във Флорида, е бил ...
2 часа
Първата работа е най-трудна: как държавата помага на младите
Няколко са програмите и мерките за обучение, придобиване на практически умения и намиране ...
2 часа
„Нападна ме в гръб с пръчка, плюеше ме“: Жена пребита заради забележка за ротвайлер
Жена е пребита и с наранявания по тялото, защото направила забележка на хора, чийто ...
2 часа
Старите жилища задълбочават енергийната бедност в България
Старият и енергийно неефективен жилищен фонд остава един от основните фактори за енергийна ...
2 часа
Испания разби френската мечта – Ямал и компания са на финала на Мондиал 2026
Отборът на Испания победи тима на Франция с 2:0 и си осигури място на най-големия финал ...
2 часа
Йорданската армия е свалила три ирански ракети
Въоръжените сили на Йордания тази сутрин съобщиха, че са унищожили три ирански балистични ...
3 часа
Разкриха причината за внезапната смърт на звездата от „Джурасик парк“ Сам Нийл
Причината за внезапната смърт на новозеландския актьор Сам Нийл е пневмония, развила ...
3 часа
След протестите: МОН организира среща между ръководството и студентите на НАТФИЗ
Министерството на образованието и науката (МОН) и Националното представителство на ...
3 часа
САЩ възобновиха блокадата срещу Иран след атаките му срещу кораби в Ормузкия проток
Американските въоръжени сили рано тази сутрин отново наложиха блокада върху иранските ...
4 часа
Защо нощните птици трупат по-лесно килограми: Изследване дава отговор
Изследване на професор Розан Крюгер от Университета "Грифит" в Австралия установи ...
4 часа
Горещата вълна в Германия: Смъртността скочи с една трета през юни
Броят на починалите в Германия в края на юни, когато рекордни горещини обхванаха голяма ...
5 часа
Ограничават движението през тунелите „Благоевград“ и „Железница“ тази нощ
От 20 часа на 15 юли до 1 часа на 16 юли за обследване на асфалтовата настилка ще се ограничи ...
6 часа
Слънчево и горещо: Температури до 36 градуса в сряда
Времето утре (15 юли) ще бъде слънчево, съобщава Националният институт по метеорология ...
6 часа
Кой има имен ден на 15 юли
На 15 юли православната църква чества деня на Св. велик княз Владимир.
Имен ден днес ...
11 часа
Одеса под ракетен обстрел от акваторията на Черно море: Градът се тресе от взривове
Ракети се насочват към град Одеса от акваторията на Черно море, а в града отекнаха силни ...
11 часа
Омбудсманът предупреди: Бюджет 2026 удря стандарта ни на живот
Всички бюджетни решения, които взема едно правителство, независимо дали говорим за ...
11 часа
Тръмп и иракският премиер потвърдиха: Американската армия напуска Ирак до 30 септември
Американската армия ще се изтегли напълно от Ирак до 30 септември, заяви иракският премиер ...
12 часа
Смъртоносен пожар в Брюксел: Откриха шест тела в „Окси Тауър“
Шестима души загинаха при пожар в жилищна кула в центъра на Брюксел, която е била в ...
12 часа
Задържаха областния лидер на ДПС в Бургас
Задържаха областния лидер на ДПС в Бургас Христо Широков, научи ...
13 часа
САЩ и Иран си размениха удари, Тръмп се отказа от таксата за Ормузкия проток
САЩ и Иран предприеха нови атаки срещу интересите си в Персийския залив, след като ...
13 часа
Йотова: Европа се нуждае от единство пред безпрецедентни предизвикателства
Във време, когато Европа е изправена пред безпрецедентни предизвикателства, наследството ...
13 часа
Сирени за въздушна тревога прозвучаха в Бахрейн
В Бахрейн прозвучаха сирени за въздушна тревога, съобщи Министерството на вътрешните ...
14 часа
Призовки срещу журналисти от „Ню Йорк Таймс“ заплашват свободата на печата
Петима журналисти от американското издание „Ню Йорк Таймс“, отразявали въпроси, свързани ...
15 часа
Началникът на украинския държавен оръжеен конгломерат „Укроборонпром“ подава оставка
Генералният директор на украинския държавен оръжеен конгломерат "Укроборонпром" Херман ...
15 часа
Путин беше модел за подражание на Си, сега Китай иска да превърне Русия в гигантски Пакистан
Някога Си Дзинпин се възхищаваше на Владимир Путин. Днес той го управлява, се казва ...
15 часа
Летница без вода в заради авариен ремонт
Поради авариен ремонт на бул. „България“ на 15 юли (сряда) ще бъде прекъснато водоподаването ...
16 часа
Наложиха домашен арест на българин, издирван с Европейска заповед за арест
Окръжният съд в Хасково наложи мярка за неотклонение „домашен арест“ на 26-годишния ...
17 часа
„Електронна търговия, маркетинг и реклама“ изпревари всички: Най-желаните паралелки за 8. клас в София
Общо 9987 кандидат-гимназисти са класирани на първия етап от приема в VIII клас в София. ...
18 часа
Пожар в столичния квартал „Факултета“ (ВИДЕО)
Пожар избухна в столичния квартал „Факултета“ в постройка, която най-вероятно се ...
18 часа
Отказът на България да се присъедини към „Коалицията на желаещите“ предизвика широк международен отзвук
Решението на България да не се присъедини към „Коалицията на желаещите“ и изявлението ...