„Плевнелиев и прокуратурата затягат примката около Цветанов”, пише „Сега”. Вчера сутринта от Софийска градска прокуратура обявиха, че са започнали разследване за подкуп в особено големи размери срещу шефа на ключовата дирекция „Борба с организираната престъпност” (ГДБОП) - Станимир Флоров, смятан за най-близкия човек на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов. Ден по-рано анонимен изпрати до медиите копия от секретни документи, от които става ясно, че полицаят е бил в полезрението на службите два пъти по подозрение за контакти с организираната престъпност и злоупотреба със служебно положение. Според прокуратурата обаче случаите са четири. Градският прокурор на София Николай Кокинов и президентът Росен Плевнелиев вчера последователно поискаха отстраняването от длъжност на шефа на ГДБОП.
„Някой да се е съмнявал, че у нас мафията още си има държава?”, коментира „Сега”. В случая впечатляващото е, че за първи път автентичността на разпратени до медиите документи се потвърждава светкавично - в рамките на два дни. И започва разследване. Отговорните фактори от ГЕРБ дължат обяснение как така са направили Станимир Флоров шеф на ГДБОП? Човекът, разследван многократно за корупция, оглавява службата, която по закон трябва да се бори с корупцията по високите етажи на властта. Човекът, подозиран в покровителстване на наркотрафик, трябва да бори наркотрафикантите. Човекът, поддържал интензивни контакти с оперативно интересно лице, трябва да громи организираната престъпност. И назначението е извършено от партията на човека, който публично се хвали, че уволнява хора дори и за най-малкото съмнение! Интересно защо Бойко Борисов мълчи?
„Кой прехвана истината?”, коментира „Капитал”. След като близо четири години прокуратурата и вътрешното министерство живяха в нездраво, безкритично приятелство, след оставката на правителството на ГЕРБ между двете правоохранителни институции видимо прехвърчат искри. Скандалът с подслушването и съвпадналото с него разследване срещу директора на ГДБОП Станимир Флоров оставят впечатлението, че под ръководството на Сотир Цацаров прокуратурата търси еманципация от изпълнителната власт. Въпреки ясните констатации на държавното обвинение - че контрол в тази служба липсва и това е било задача на вътрешния министър, зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов не призна вина. Така скандалът с подслушването влезе в етап „на кого вярваме повече”. Детайлният поглед върху действията на държавното обвинение все още не отхвърля съмненията за кампанийност. Навлизайки в трета си седмица, скандалът с подслушването вече спря да бъде само български проблем. В четвъртък Европейският парламент се ангажира да наблюдава внимателно случващото се. Което е повод прокуратурата да действа убедително и последователно.
„Очаквам още компромати в предизборната кампания”, казва в електронното издание „Класа” политологът Мария Пиргова. Според нея скандалът с подслушванията ще бъде подценен и няма да се отрази чувствително върху резултата от изборите. В общественото мнение има много изкривена нагласа, че подслушването, едва ли не, е допустимо. Хората не си дават сметка за огромните последствия от такива действия на МВР. „ГЕРБ ще трябва да отвлече общественото мнение от скандала с подслушванията в друга посока. Не зная какъв ще бъде новият скандал, но вероятно ще се пускат всякакви компромати, в които истината ще пропадне, както обикновено”, смята Пиргова.
„Да ви имам възмущението, да ви имам отпора!”, коментира „Сега”. Скандалът с подслушванията отприщи разбираеми възмущение и отпор. Възмутително е да се подслушват политици, магистрати, честни милионери и частни милиционери. Възмутително е даже откъм продължаващите приказки за успехи на правителството на ГЕРБ. Най-възмутително, макар и най-разбираемо, обаче е заглъхването на виковете от уличните протести. Те затихнаха в осъзнаването на големината на проблемите и дълготрайността на усилията, които трябва да се положат, за да се решат. При липсата на навици за трайна политическа работа и съответен натиск спихването на протестите бе добре дошло за предизборната кампания. И тя си потече в обичайно опортюнистическо русло. Така най-важни се оказаха вината или невинността на несъстоятелни лица, имащи историческото щастие да олицетворяват държавата - за нещастие на самата нея. Те нямаше какво много да отвърнат, освен да повторят успехите си с магистрали, спортни зали и евросубсидии, за да обещаят продължението им, без да бъдат особено притеснени от нерегламентирани подслушвания. Изглежда странно, но с успех.
Ако изборите бяха днес, ГЕРБ би ги спечелила с 24% подкрепа и на 5,1% дистанция от БСП, за която гласуват 18,9% от пълнолетните българи, отбелязва „24 часа”. Това показва проучване на „Афис”, проведено между 9 и 15 април. Освен двата големи политически опонента бариерата със сигурност прескачат „Атака” с 5,4% и ДПС с 5 на сто. Скандалът с подслушването може да разпилее вота към малки партии, смятат от „Афис”. Всеки втори от анкетираните предпочита коалиция пред нови избори. 6,4% делят ГЕРБ от БСП, показва пък проучване на НЦИОМ. В средата на април вотът за ГЕРБ е 23,9 на сто, а за БСП - 17,5 на сто. Според НЦИОМ в 42-ото Народно събрание твърдо влизат ДПС (6,2%) и „Атака” (5,2%). Движението „България на гражданите” печели 3,1% вот и има най-големи шансове да прескочи бариерата от 4%. Малко над 60 на сто заявяват, че ще отидат до урните на 12 май.
„Можем да бием във второто полувреме”, допуска в интервю за „Труд” кандидатът за депутат от „Коалиция за България” Петър Корумбашев. „За мен ще бъде изненада, ако хората искат да продължи пишерството на лицемерието, каквото бе управлението на ГЕРБ”, казва Корумбашев. По думите му сигналът за подслушването, внесен от соцлидера Сергей Станишев в прокуратурата, няма връзка с началото на предизборната кампания. А Петя Първанова е вторият вътрешен министър, при който е нарушен Законът за СРС-тата. Тя носи пряка отговорност за действията на служителите при употруба на техника за подслушване.
В интервю за „Стандарт” лидерът на РЗС Яне Янев отбелязва, че партията набира много голяма скорост. „Във всички случаи ние сме изпреварили партията на Кунева (Движение „България на гражданите”, б.р.) и догонваме „Атака”. Най-вероятно РЗС ще бъде четвъртата политическа партия в 42-ото Народно събрание с 20-25 депутати, резултатите ще бъдат двойно по-добри от 2009 г.”, убеден е Янев. „Без РЗС няма да може да се направи дясно центристко правителство”, заявява той. „Този път РЗС като дясно консервативна партия ще има свое представителство в изпълнителната власт”, казва Янев. И очертава конфигурацията в 42-ото Народно събрание така: „ГЕРБ ще бъде първа политическа сила. Втора - БСП, но с огромна разлика, може би 20 мандата. А РЗС ще победи БСП в поне 7, 8, а може и в 10 избирателни района”.
Мащабна чистка в държавните фирми предприема няколко седмици преди изборите министърът на икономиката Асен Василев, съобщава „Сега”. След като преди два дни отсече, че кредитът на доверие, което е дал при встъпването си в длъжност, е вече на изчерпване, вчера той обяви, че 23-ма шефове в над 10 държавни дружества ще се простят с постовете си. Василев не спомена имена, но стана ясно, че ще бъдат освободени бордовете на АЕЦ „Козлодуй” и на „Български енергиен холдинг”, в който влизат Националната електрическа компания, Електроенергийният системен оператор и др. Официалната причина за чистката е, че не е спазена насоката, дадена от министерството, първо да се търсят резерви в системата, а след това да се искат по-високи цени за тока.
„За съжаление токът няма да поевтинее”, казва в интервю за „Преса” Евгения Харитонова, председател на ДКЕВР. Тя посочва, че либерализация на пазара на електроенергия у нас има за всички. За големите фирми тя отдавна е факт. Сега от 1 юли и потребителите на средното напрежение трябва да излязат на пазара и да си търсят търговец, или да отиват на доставчик от последна инстанция. Това са ЕРП или НЕК, при които цената на електроенергията сигурно ще бъде по-голяма. В страната има много лицензирани търговци, но явно не могат да развиват дейност. Може би не могат да си доставят евтина енергия, която да предложат на потребителите, или са надценили собствените си възможности, предполага Харитонова. (БТА)
7 минути
Среща между Нейнски и външния министър на Хърватия, какво си казаха
Служебният министър на външните работи Надежда Нейнски и министърът на външните и ...
21 минути
Гръцките власти издадоха предупреждение за опасност в района на Солун заради дим от горяща фабрика
Гръцките власти издадоха днес предупреждение за опасност чрез спешния телефон 112 за ...
23 минути
Мелони: Не бях обидена от думите на Тръмп
Италианската премиерка Джорджа Мелони каза, че неотдавна е имала смелостта да каже ...
59 минути
Жена пострада при катастрофа край пътен възел „Хумни дол“ в Перник
Жена пострада при катастрофа край пътен възел „Хумни дол“ в Перник. Регионалният ...
1 час
Папа Лъв XIV: Човечеството е в опасност
Папа Лъв XIV предупреди, че бъдещето на човечеството е изложено на сериозна опасност ...
1 час
След години без достъп: Решиха казуса с блок в „Студентски град
След години на затруднен достъп до домовете им, живущите в блок 7А в столичния квартал ...
1 час
ЕС наложи санкции на две руски организации, били свързани с дезинформация
Европейският съвет наложи санкции на две руски организации, за които заяви, че са свързани ...
1 час
Кризата в Близкия изток и доставките на лекарства: Ще се повишат ли цените
Международните събития и конфликтът в Близкия изток поставят въпроси относно стабилността ...
2 часа
Янкулов: Мисля, че Сарафов си дава сметка пред какви предизвикателства изправя правосъдната система
Ние законодателни инициативи не мислим да предлагаме на настоящия парламент. Единствените ...
2 часа
Кой трябва да премахне агитационните материали след изборите
Във връзка с приключването на изборния процес започва да тече законоустановеният ...
2 часа
Тръмп за Иран: САЩ са готови за военни действия
САЩ са готови за военни действия, каза американският президент Доналд Тръмп относно ...
2 часа
Възможни ли са директни полети от Бургас до Испания, обсъдиха кмет и посланик
Възможностите за директни полети от Бургас до Испания обсъдиха на среща кметът на ...
2 часа
ЕК: Зеленски да каже кога ще възобнови доставките по петролопровода „Дружба“
Очакваме да научим от украинския президент Володимир Зеленски кога ще бъдат възобновени ...
2 часа
Израелски заселници щурмуваха джамията „Ал Акса“ в Йерусалим
Израелски заселници нахлуха днес в комплекса на джамията „Ал Акса“ под засилена охрана ...
2 часа
Над 2 тона нелегални препарати са открити край Котел (СНИМКИ)
Над 2 тона нерегистрирани продукти за растителна защита откриха инспектори от Областната ...
2 часа
Държавата изгражда 100 нови амбулатории в 37 общини (КАРТА)
Договорите с всички 37 общини за изграждането на 100 амбулатории за извънболнична помощ ...
2 часа
Цигуларят Сергей Щадлер почина след аварийно кацане в Букурещ
Диригентът и цигулар Сергей Щадлер, основател и художествен ръководител на Санктпетербургския ...
2 часа
Засилен контрол във ферми в Разградско заради антракс
Действия по засилен контрол над животновъдни ферми и извозване на живи животни са ...
3 часа
Ограничено е движението в платното за София на АМ „Струма“ в Благоевградско
Остава ограничено движението в платното за София в участък от магистрала „Струма“ ...
3 часа
17-годишен е обвинен в палеж на синагога в Лондон
Седемнадесетгодишно момче беше обвинено в палеж след нападение срещу синагога в северозападната ...
3 часа
Започва поетапно възстановяване на водоподаването към високата и най-високата зона на Шумен
Eлектрозахранването към помпена станция „Трети подем“ е възстановено и започва поетапно ...
3 часа
Заради изграждане на нов светофар затварят за движение част от улица в Търговище
В четвъртък за движение ще бъде затворен участък от улица „Капитан Данаджиев“ в Търговище ...
3 часа
Задържаха сърбин след катастрофа с пострадала жена на бул. „Цариградско шосе“
Софийската районна прокуратура привлече към наказателна отговорност гражданин на ...
3 часа
Здравният министър: Благодарение на ваксините всяка минута се спасяват човешки животи (ВИДЕО)
Ваксините са едно от най-мощните средства на съвременната медицина за опазване на ...
3 часа
По делото срещу бившия кмет на Кърджали ще бъдат разпитани 18 свидетели
В разпоредително заседание на Окръжния съд в Кърджали бе даден ход на делото срещу ...
3 часа
Фалшива мечка, луксозни коли и... истински присъди в Калифорния (ВИДЕО)
Трима мъже бяха осъдени в Калифорния за застрахователна измама, при която човек в костюм ...
3 часа
Николай Попов: Разбрах колко е трудно да влезеш в политиката, ще бъдем тежка гражданска опозиция
Истината е, че изборите имат победител и това е Румен Радев. Поздравявам го! Нека бъде ...
3 часа
Водата няма да бъде годна за пиене във Видин и 21 села за два дни
Поради извършване на пролетна дезинфекция водата няма да бъде годна за пиене във Видин ...
4 часа
Повече от 1 000 000 недекларирани турски лири задържаха на „Капитан Андреево“
Недекларирани 1 040 000 турски лири задържаха митническите служители на МП "Капитан Андреево" ...
4 часа
Оставиха в ареста украинец за жестоко убийство във Варненско
Варненският апелативен съд отхвърли жалба на украински гражданин срещу определение ...
4 часа
Арестуваха български каналджия в Албания
49-годишен българин е бил арестуван вчера от полицията край албанския град Дибра, предаде ...
4 часа
В Сливен арестуваха шофьор без книжка, употребил наркотици и опитал да избяга
В Сливен арестуваха шофьор без книжка, употребил наркотици и опитал да избяга, съобщиха ...
4 часа
Арестуваха мъж за човешките останки в Пловдив, направил е самопризнания
Мъж е арестуван във връзка с случая с откритите човешки останки в контейнер в пловдивския ...
4 часа
Държавата пое нов дълг от 150 млн. евро
Министерството на финансите (МФ) пое нов дълг в размер на 150 млн. евро, става известно ...
4 часа
Пожар избухна след силна експлозия в ТЕЦ „Букурещ-Запад“ (ВИДЕО)
Пожар избухна след силна експлозия в топлоелектрическата централа "Букурещ-Запад", ...
4 часа
Започна процесът за смъртта на четиричленно семейство в истанбулски хотел (ВИДЕО)
Съдебният процес за смъртта на 4-членно семейство, което почина в болница в края на ...
4 часа
Ще се появи ли нов официален празник в България?
Служебният министър на образованието и науката проф. Сергей Игнатов предложи 20 април ...
4 часа
Стокообменът между Турция и България достига рекордните 9 млрд. евро
През 2025 г. двустранният стокообмен между Турция и България достига рекордните почти ...
4 часа
40 години по-късно: Как Чернобил продължава да отнема животи
Петро Хурин разказва, че здравето му никога не е било същото, след като преди 40 години ...
5 часа
Трайчо Трайков: На следващото правителство няма да му е никак лесно
На следващото правителство няма да му е никак лесно и въпреки всички хубави неща, които ...