Лисабонският договор е изправен пред нов удар, този път от Чехия
Лисабонският договор е изправен пред нов удар, този път от Чехия / снимка: БГНЕС

Лисабонският договор, който се препъна в отрицателния вот на ирландците, сега изглежда ще понесе нов, болезнен удар от една от младите страни членки на блока.

Малко вероятно е чешкият премиер Мирек Тополанек да се поддаде на натиска на други лидери на срещата на върха Брюксел, за да побърза с ратификацията, а това умножава пречките пред приемането на препатилия договор.

Отхвърлянето му миналата седмица от ирландските гласоподаватели окуражи евроскептичните членове на управляващата Гражданска демократическа партия на Тополанек. Те са подкрепяни от президента Вацлав Клаус, противник на по-нататъшната европейска интеграция, който твърди, че договорът е не просто ранен, а мъртъв.

Сега партията няма да се ангажира с ратифицирането му и няма никакъв ясен начин той да бъде прокаран в парламента. Договорът трябва да бъде одобрен и от двете камари, а все по-враждебните граждански демократи имат мнозинство в горната камара - Сената.

"Малко вероятно е Лисабонският договор да бъде прокаран," каза политическият анализатор Петр Юст от Карловия университет в Прага. Той добави обаче, че Тополанек ще се въздържи да "приглася" на Клаус в твърдението му, че договорът е вече мъртъв, за да не влоши безвъзвратно отношенията с европейските партньори преди чешкото председателство на ЕС през първата половина на 2009 г.

В Брюксел има големи очаквания, че Чехия ще сътрудничи. "Чехите ще поемат ротационното председателство от януари 2009 г. Това означава, че ще поемат специална отговорност и очаквам от тях да положат специални усилия," каза председателят на Европейския парламент Ханс-Герт Пьотеринг.

Договорът, който трябва да замени предишния неуспешен опит за конституционна реформа, ще ограничи правото на гласуване на отделните държави и ще създаде пост председател на ЕС с постоянен мандат. Всички 27 страни от ЕС трябва да одобрят договора, за да може той да влезе в сила.

Лисабонският договор е изправен пред нов удар, този път от Чехия
netinfo

Клаус, основател на Гражданската демократическа партия и открит критик на ЕС, който е против даването на повече правомощия на Брюксел, побърза да заяви, че договорът вече не може да бъде спасен. "Пациентите трябва да бъдат възвръщани към живота, а не договорите," каза той завчера. Клаус няма големи правомощия като президент, но сред отговорностите му е да подписва международни договори, така че думата му има тежест. Освен това той има много поддръжници в партията, както и в горната камара на парламента. Председателят на Сената Пршемисъл Соботка каза, че ратификацията вече е безсмислена. Горната камара прекъсна процеса и през април тя отнесе договора до конституционния съд, за да се прецени дали той е в съгласие с конституцията. Решението на съда се очаква не по-рано от септември.

Това е добре дошло за Тополанек, тъй като му дава аргумента, че не е необходимо да се бърза и че ратификацията е така или иначе "в кърпа вързана". "Независимо дали процесът на ратификация ще продължи или не, Лисабонският договор няма да влезе в сила, поне засега," каза Тополанек. "Имаме време за дебати, както у дома, така и в ЕС."

Тополанек изглежда ще бъде много предпазлив в изказванията си на срещата на върха, каза Вацлав Неквапил, анализатор към Асоциацията за международни отношения. "ЕС може да убеди Тополанек да не повтаря изречението на Клаус и той няма да каже директно, че договорът е мъртъв. Така Франция ще спечели време да говори с другите страни," добави той. (БТА)