Статията е написана за „Время новостей“ от политолога Фьодор Лукянов – главен редактор на списанието „Россия в глобальной политике“.
Историята показва: войните, в които са засегнати интересите на великите държави, не приключват с прекратяването на бойните действия. Точката се поставя тогава, когато е сключено политическо споразумение, приемливо за въвлечените страни.
За пръв път след Втората световна война Русия се оказа в ситуация, когато на нея й се налага с политически и дипломатически средства да отстоява това, което е постигнато в резултат на военните действия. Това е сериозно изпитание за отечествената външна политика, още повече, че външната обстановка е неблагоприятна. Затова изводите от събитията трябва да се направят бързо, за да се избегнат грешките и да не се усложнява положението, което и без това е трудно.
Първи извод – да бъдем внимателни с използването на понятието „геноцид“. То има ясно юридическо съдържание – действия, извършени с намерение да се унищожи, напълно или частично някаква националност, етническа, расова или религиозна група като такава. Разширеното тълкуване или пропагандното използване, което не е подкрепено от авторитетни данни, девалвира смисъла на самото понятие.
През последните години обвиненията в геноцид станаха всеобща практика. Клането в Руанда през 1994 г., когато за кратко време бяха унищожени около милион представители на народа тутси, е очевиден пример за геноцид. Но терминът влезе в активен политически оборот по време на балканските войни през първата половина на 90-те години на ХХ век, когато етническото прочистване и тежките престъпления по национален признак бяха регистрирани от всички страни в конфликта. Впоследствие подозренията за геноцид срещу косовските албанци се превърнаха в главната политическа основа на кампанията на НАТО срещу Югославия през 1999 г.
Друг аспект на политическото използване на понятието „геноцид“ са историческите дискусии. Така Варшава настоява, че убийството на полските офицери в Катин е било акт на геноцид. Киев се опитва да постигне признаването от международните организации /ООН, ОССЕ, Съвета на Европа/ за геноцид срещу украинската нация на катастрофалния глад в СССР в началото на 30-те години. Създава се впечатлението, че именно този общ контекст и явното политизиране на хуманитарните въпроси е главната причина, поради която руските и южноосетински представители незабавно заговориха за привличането на Грузия към международна отговорност за геноцид. Но да се докаже наличието на умисъл за унищожаването на етническа група не е така лесно.
Например, през лятото на 2006 г. прокурорът от Международния наказателен съд /МНС/ Луис Морено-Окампо представи на Съвета за сигурност на ООН официална оценка за случващото се в суданската провинция Дарфур, която е резултат от проведеното разследване. От официалното комюнике следва, че МНС е събрало съществени свидетелства за престъпления, извършвани в Дарфур, но „прокурорът не е направил и не възнамерява да направи изводи относно подозренията, че някои от престъпленията са били извършени със специфичното намерение за геноцид“. При това, както се казва в същия документ, става дума за престъпления, засегнали около 2 милиона души.
От документите, подготвени от комисията на МНС за заседанието на СС на ООН, следва, че МНС не е открил систематичен и широкомащабен замисъл, случилото се е по-скоро верига от събития, отколкото обща планирана кампания. Но комисията ясно говори за сериозни нарушения, които могат да бъдат наречени военни престъпления, включително убийството на цивилни лица и мародерство, и престъпленията срещу човечеството. На СС се препоръчва да предприеме незабавни мерки за предотвратяването на подобни престъпленията, „които са не по-малко сериозни и гнусни“, отколкото геноцида.
Военните престъпления – тежко деяние, подсъдно на международния трибунал. Има се предвид „изключително сериозни нарушения на законите и обичаите на войната“: убийства, изтезания и заробване на гражданското население, взимане и убийство на заложници, грабеж на обществена или частна собственост, безсмислено разрушаване на населените места, разоряване, неоправдано от военна гледна точка и други.
Няма съмнения, че в действията на грузинските войски по време на щурма на Цхинвали са присъствали като минимум част от тези престъпления. И е много по-лесно те да бъдат доказани, отколкото обвиненията в геноцид или етническо прочистване, които изглеждат по-печеливши от гледна точка на публичната политика, но труднодоказуеми.
Вторият извод – не си струва да се възпроизвежда чужда аргументация, надявайки се да направиш своята позиция по-убедителна. Стремежът да се говори на езика на Запада при описването на случващото се в Южна Осетия не заработи така, както работеше на Запада, например, в случая с Косово. Причината е проста – Русия не разполага с този политическо-информационен инструментариум, с който разполагат САЩ и страните от Западна Европа. САЩ разполагат с достатъчно политическо влияние, за да превърнат собствената си версия на събитията в доминираща общественото мнение и най-важното в гледна точка на международните организации. Москва може само ограничено да използва международните институции в свой интерес. Отчасти заради това, че на практика почти всички са в криза. А отчасти, защото с увеличаването на вярата в собствените си сили Русия във все по-голяма степен демонстрира нежелание да се обвързва с каквито и да било задължения.
Ще кажем, че Русия /за разлика от Грузия/ така и не е ратифицирала статута на Международния наказателен съд, така че към този орган може да се обърне не Москва, а по-скоро жителите на Южна Осетия, имащи грузински паспорт. При това Русия попадна в своеобразен капан. Американизираният по форма политически съпровод на военната кампания все едно не убеждава Запада, затова пък прави подозрителен Изтока. Така, Китай, например, се разтревожи, чувайки от Русия риторика, с помощта на която САЩ през последните 15 години оправдаваха нарушаването на суверенитета на други страни, намесата в техните вътрешни работи и даже смяната на режимите.
Третият извод – трябва изключително премерено да се използва такъв аргумент, като защитата на собствените граждани в чужбина. Няма спор, готовността и способността на държавата да осигури безопасността на своите граждани, където и да се намират те, е неотделим атрибут на всяка уважаваща себе си велика /а и не само/ държава. Това потвърждават примерите със САЩ, Франция или Израел, където животът на хората и още повече на военнослужещите се цени много високо. Тези, които потенциално могат да заплашват живота и сигурността на съгражданите, не трябва да се съмняват, че отговорът ще е неизбежен. В този случай нападението срещу руските военнослужещи, разположени в зоната на конфликта, е повече от достатъчен повод за използването на сила.
Съмнителните обстоятелства по повод придобиването на руски паспорти от жителите на Южна Осетия усложнява използването на аргумента за защита на гражданите, но при желание могат да се намерят не само юридическа обосновка, но и морална. Например, разпространяването на документи, свидетелстващи, че техният притежател се намира под закрилата на някаква държава, е спасило доста евреи в края на Втората световна война.
Русия заради известни исторически обстоятелства се намира в особено положение. Няма нито една република от бившия СССР, в която да не живеят руски граждани или етнически руснаци. Тъй като тяхната защита става повод за използването на военна сила, реакцията на съседите може лесно да бъде предсказана. Както и техният стремеж да намерят защита от потенциална заплаха. При това историческата аналогия, която вече активно използват на Запада, е изключително неблагоприятна. Именно със защитата на правата на германското малцинство се обясняват през 1938-1939 г. исканията на хитлеристка Германия първоначално към Чехословакия, а след това и към Полша. Цитираните паралели са хитруване – нацистите са обръщали внимание не на гражданството, а на етническия произход, претендирайки за териториите, в които живеят германци. Случаят с Южна Осетия е точно обратният – става дума за гражданство, а не за руски произход.
Друг въпрос е, че защитата на правата на гражданите трябва да се разграничи от идеята за защитата на „сънародниците“. Разширеното тълкуване на това понятие е опасно с размиването на ясните критерии за използването на сила, а това от своя страна крие непредсказуеми последици. /БГНЕС/

15 минути
Дъждовете активизираха свлачища по пътищата в Смолянско
Дъждовете, които валят от няколко дни, активизираха свлачища и падащи камъни по пътищата ...
24 минути
Тръмп наложи много по-високи мита за Сърбия и РС Македония
Митата, които президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че САЩ ще наложи на държавите от ...
25 минути
Само за месец: Осем денонощия с превишения на фин прах са регистрирани в Русе
Осем денонощия с превишения на фин прах са регистрирани през изминалия месец в Русе. ...
27 минути
Стърчащите пирони и изкъртените дъски: Родители подадоха сигнал за опасна детска площадка във Видин (СНИМКИ)
Така изглежда детската площадка в един от големите жилищни квартали във Видин, в комплекс ...
29 минути
Кабинетът „Желязков“ оцеля: Какви са политическите реакции (ОБЗОР)
Кабинетът "Желязков" оцеля при вота на недоверие, внесен от "Възраждане" с мотив за провал ...
Как да изчисля овулацията си при нередовен цикъл?
Може би сте чували, че овулацията се случва в средата на цикъла. Но какво ще стане, ако менструацията ...
55 минути
Бащата на Мъск: Синът ми е срамежлив човек, не е за политиката
Илон Мъск е най-богатият човек в света. Близостта на американския милиардер с Доналд ...
1 час
Започна почистването на рова и крепостните стени във Видин (СНИМКИ)
Започна почистването на рова и крепостните стени във Видин. Дейностите се извършват ...
1 час
Русия е превзела още две села в Източна Украйна
Руските войски взеха под контрол селата Лобковое и Весьолое в Източна Украйна, заяви ...
1 час
Вътрешната министърка на Тръмп посети Салвадор, Колумбия и Мексико
Министърът на вътрешната сигурност на САЩ Кристи Ноум пристигна в Мексико миналия ...
1 час
Привлечен е обвиняем за убийството в животновъдна ферма в Съединение
Окръжна прокуратура – Пловдив привлече като обвиняем и задържа 30-годишен мъж за убийството ...
1 час
Станислав Балабанов след гласуването: Запомнете - 121 е повече от 119
Този вот показа, че няма обединена опозиция. Ясното мнозинство от 121 души в момента, ...
1 час
Костадинов: Това правителство – в този си вид, с тази си политика, е вредно за България
Това правителство – в този си вид, с тази си политика, е вредно за България. Това заяви ...
1 час
Изчезналият полет MH370: Най-голямата мистерия в съвременната авиация
На 8 март 2014 г. светът стана свидетел на една от най-големите загадки в историята на ...
1 час
Росен Желязков: С този вот вие подкрепихте европейската перспектива пред България
Премиерът Росен Желязков излезе на трибуната на Народното събрание, след като правителството ...
1 час
Пратеникът на Путин от Вашингтон: Някои сили се опитват да посеят разногласие между Русия и САЩ
Някои сили се опитват да посеят разногласие между Русия и САЩ, каза специалният пратеник ...
1 час
Искат 12 години затвор за жестоко убийство в Петричко
Съдът призна за виновен 46-годишния мъж, обвинен за убийството на 80-годишен човек по ...
1 час
Пеевски: Какви са тези вотове, тепърва трябва да се изпълнява бюджетът
Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски заяви, че е гласувал "против" вота на недоверие ...
2 часа
Марко Рубио: САЩ остават в НАТО
Ясно заявихме, че оставаме в НАТО и подкрепяме алианса, искаме НАТО да бъде силна и ...
2 часа
Изслушаха записи към 112 и вещи лица по делото за катастрофата с Лютви Местан, при която загина бебе
На заседанието в Окръжния съд в Кърджали по делото за тежката катастрофа край момчилградското ...
2 часа
Уникалното златно съкровище показват в музея в Царево (СНИМКИ)
Музеят в Царево показва уникалното златно съкровище от Синеморец в навечерието на ...
2 часа
Блъснаха пешеходка в София
Блъснаха 86-годишна пешеходка на бул. "Никола Мушанов" в София.
Инцидентът стана днес, ...
2 часа
„Ох, на мама! Podcast“: Децата не идват с упътвания (ВИДЕО)
Родителството е едно от най-красивите, но и най-сложните преживявания в живота на всеки ...
2 часа
ПП–ДБ иска оставката на директора на ИА „Медицински надзор“ Иванка Динева
„Продължаваме Промяната – Демократична България“ призовава министъра на здравеопазването ...
2 часа
Назначиха охрана на статуя, за да спрат туристите да ѝ пипат гърдите (СНИМКИ)
Дъблинският градски съвет ще сложи охрана, за да ограничи докосването на известната ...
2 часа
ПП-ДБ: Случаят от Пловдив е поредно доказателство за организирани престъпни групи вътре в МВР
През ноември месец от Борба с организираната престъпност в Пловдив се провежда операция ...
2 часа
След като се срути стена на „Небет тепе“: Мястото е обезопасено (СНИМКИ)
Кметът на Пловдив Костадин Димитров извърши втори оглед на срутилата се стена на "Небет ...
2 часа
Отвориха Въжения парк в Благоевград
Въженият парк в Благоевград е отворен за посетители всеки ден от 11:00 до 18:00 ч., с обедна ...
3 часа
Ивелин Михайлов назначи двама свои сътрудници - единият бивш съветник на Борисов, другият бил част от ДБ
Лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов има двама нещатни сътрудници - Кольо Парамов и ...
3 часа
Пожар изпепели крайпътно заведение край Монтана (СНИМКИ)
При пожар тази нощ е изгоряла голяма част от двуетажно заведение, намиращо се на пътя ...
3 часа
Хванаха мъж след нагла телефонна измама
Специализирана операция срещу телефонните измами организираха от областните дирекции ...
3 часа
Десетки протестиращи срещу Вучич студенти потеглиха с колелета за Страсбург (ВИДЕО)
Десетки протестиращи срещу режима на президента на Сърбия Александър Вучич днес потеглиха ...
3 часа
„БСП – Обединена левица“ внася закон за защита на хората от колекторски фирми
„БСП – Обединена левица“ (БСП – ОЛ) внася закон за защита на хората от колекторски ...
3 часа
Слави Бинев ще става дядо (СНИМКА)
Елена Бинева, дъщерята на Слави Бинев, е бременна. Това съобщи гимнастичката в Инс...
3 часа
Руската ФСС претърси жилището на възрастния баща на сътрудник на Навални
Тази сутрин е било претърсено жилището на бащата на Леонид Волков, някога "дясната ...
3 часа
Пингвини и тюлени на необитаеми острови ще трябва да плащат 10% мито на Тръмп
Сред местата, на които Доналд Тръмп наложи мита, са два необитаеми острова близо до ...
3 часа
Бум на ало измамите в Стара Загора: 87-годишна жена даде пари и злато
87-годишна жена стана жертва на телефонна измама в Стара Загора, съобщиха от ОД на МВР.
На ...
3 часа
След разследване на европрокуратурата: Започна делото срещу бизнесмена Юлиан Димов
В Софийския градски съд започна делото срещу бизнесмена Юлиан Димов след разследване ...
3 часа
В рамките на 9 месеца: „Доктор“ Арина Гудз слагала нелегално ботулинов токсин на 20 жени
Софийска районна прокуратура образува досъдебно производство след проверка на случаите ...
3 часа
16-годишен тийнейджър открадна кола и се заби в стълб
16-годишно момче открадна кола в Смолян и се заби в стълб, съобщиха от полицията.
Кражбата ...
4 часа
Жоро Мазния остава в ареста след опита да отнеме жилището на 89-годишната баба Янка
Софийски градски съд остави за постоянно в ареста Георги Атанасов, известен като Жоро ...