Статията е написана за „Время новостей“ от политолога Фьодор Лукянов – главен редактор на списанието „Россия в глобальной политике“.
Историята показва: войните, в които са засегнати интересите на великите държави, не приключват с прекратяването на бойните действия. Точката се поставя тогава, когато е сключено политическо споразумение, приемливо за въвлечените страни.
За пръв път след Втората световна война Русия се оказа в ситуация, когато на нея й се налага с политически и дипломатически средства да отстоява това, което е постигнато в резултат на военните действия. Това е сериозно изпитание за отечествената външна политика, още повече, че външната обстановка е неблагоприятна. Затова изводите от събитията трябва да се направят бързо, за да се избегнат грешките и да не се усложнява положението, което и без това е трудно.
Първи извод – да бъдем внимателни с използването на понятието „геноцид“. То има ясно юридическо съдържание – действия, извършени с намерение да се унищожи, напълно или частично някаква националност, етническа, расова или религиозна група като такава. Разширеното тълкуване или пропагандното използване, което не е подкрепено от авторитетни данни, девалвира смисъла на самото понятие.
През последните години обвиненията в геноцид станаха всеобща практика. Клането в Руанда през 1994 г., когато за кратко време бяха унищожени около милион представители на народа тутси, е очевиден пример за геноцид. Но терминът влезе в активен политически оборот по време на балканските войни през първата половина на 90-те години на ХХ век, когато етническото прочистване и тежките престъпления по национален признак бяха регистрирани от всички страни в конфликта. Впоследствие подозренията за геноцид срещу косовските албанци се превърнаха в главната политическа основа на кампанията на НАТО срещу Югославия през 1999 г.
Друг аспект на политическото използване на понятието „геноцид“ са историческите дискусии. Така Варшава настоява, че убийството на полските офицери в Катин е било акт на геноцид. Киев се опитва да постигне признаването от международните организации /ООН, ОССЕ, Съвета на Европа/ за геноцид срещу украинската нация на катастрофалния глад в СССР в началото на 30-те години. Създава се впечатлението, че именно този общ контекст и явното политизиране на хуманитарните въпроси е главната причина, поради която руските и южноосетински представители незабавно заговориха за привличането на Грузия към международна отговорност за геноцид. Но да се докаже наличието на умисъл за унищожаването на етническа група не е така лесно.
Например, през лятото на 2006 г. прокурорът от Международния наказателен съд /МНС/ Луис Морено-Окампо представи на Съвета за сигурност на ООН официална оценка за случващото се в суданската провинция Дарфур, която е резултат от проведеното разследване. От официалното комюнике следва, че МНС е събрало съществени свидетелства за престъпления, извършвани в Дарфур, но „прокурорът не е направил и не възнамерява да направи изводи относно подозренията, че някои от престъпленията са били извършени със специфичното намерение за геноцид“. При това, както се казва в същия документ, става дума за престъпления, засегнали около 2 милиона души.
От документите, подготвени от комисията на МНС за заседанието на СС на ООН, следва, че МНС не е открил систематичен и широкомащабен замисъл, случилото се е по-скоро верига от събития, отколкото обща планирана кампания. Но комисията ясно говори за сериозни нарушения, които могат да бъдат наречени военни престъпления, включително убийството на цивилни лица и мародерство, и престъпленията срещу човечеството. На СС се препоръчва да предприеме незабавни мерки за предотвратяването на подобни престъпленията, „които са не по-малко сериозни и гнусни“, отколкото геноцида.
Военните престъпления – тежко деяние, подсъдно на международния трибунал. Има се предвид „изключително сериозни нарушения на законите и обичаите на войната“: убийства, изтезания и заробване на гражданското население, взимане и убийство на заложници, грабеж на обществена или частна собственост, безсмислено разрушаване на населените места, разоряване, неоправдано от военна гледна точка и други.
Няма съмнения, че в действията на грузинските войски по време на щурма на Цхинвали са присъствали като минимум част от тези престъпления. И е много по-лесно те да бъдат доказани, отколкото обвиненията в геноцид или етническо прочистване, които изглеждат по-печеливши от гледна точка на публичната политика, но труднодоказуеми.
Вторият извод – не си струва да се възпроизвежда чужда аргументация, надявайки се да направиш своята позиция по-убедителна. Стремежът да се говори на езика на Запада при описването на случващото се в Южна Осетия не заработи така, както работеше на Запада, например, в случая с Косово. Причината е проста – Русия не разполага с този политическо-информационен инструментариум, с който разполагат САЩ и страните от Западна Европа. САЩ разполагат с достатъчно политическо влияние, за да превърнат собствената си версия на събитията в доминираща общественото мнение и най-важното в гледна точка на международните организации. Москва може само ограничено да използва международните институции в свой интерес. Отчасти заради това, че на практика почти всички са в криза. А отчасти, защото с увеличаването на вярата в собствените си сили Русия във все по-голяма степен демонстрира нежелание да се обвързва с каквито и да било задължения.
Ще кажем, че Русия /за разлика от Грузия/ така и не е ратифицирала статута на Международния наказателен съд, така че към този орган може да се обърне не Москва, а по-скоро жителите на Южна Осетия, имащи грузински паспорт. При това Русия попадна в своеобразен капан. Американизираният по форма политически съпровод на военната кампания все едно не убеждава Запада, затова пък прави подозрителен Изтока. Така, Китай, например, се разтревожи, чувайки от Русия риторика, с помощта на която САЩ през последните 15 години оправдаваха нарушаването на суверенитета на други страни, намесата в техните вътрешни работи и даже смяната на режимите.
Третият извод – трябва изключително премерено да се използва такъв аргумент, като защитата на собствените граждани в чужбина. Няма спор, готовността и способността на държавата да осигури безопасността на своите граждани, където и да се намират те, е неотделим атрибут на всяка уважаваща себе си велика /а и не само/ държава. Това потвърждават примерите със САЩ, Франция или Израел, където животът на хората и още повече на военнослужещите се цени много високо. Тези, които потенциално могат да заплашват живота и сигурността на съгражданите, не трябва да се съмняват, че отговорът ще е неизбежен. В този случай нападението срещу руските военнослужещи, разположени в зоната на конфликта, е повече от достатъчен повод за използването на сила.
Съмнителните обстоятелства по повод придобиването на руски паспорти от жителите на Южна Осетия усложнява използването на аргумента за защита на гражданите, но при желание могат да се намерят не само юридическа обосновка, но и морална. Например, разпространяването на документи, свидетелстващи, че техният притежател се намира под закрилата на някаква държава, е спасило доста евреи в края на Втората световна война.
Русия заради известни исторически обстоятелства се намира в особено положение. Няма нито една република от бившия СССР, в която да не живеят руски граждани или етнически руснаци. Тъй като тяхната защита става повод за използването на военна сила, реакцията на съседите може лесно да бъде предсказана. Както и техният стремеж да намерят защита от потенциална заплаха. При това историческата аналогия, която вече активно използват на Запада, е изключително неблагоприятна. Именно със защитата на правата на германското малцинство се обясняват през 1938-1939 г. исканията на хитлеристка Германия първоначално към Чехословакия, а след това и към Полша. Цитираните паралели са хитруване – нацистите са обръщали внимание не на гражданството, а на етническия произход, претендирайки за териториите, в които живеят германци. Случаят с Южна Осетия е точно обратният – става дума за гражданство, а не за руски произход.
Друг въпрос е, че защитата на правата на гражданите трябва да се разграничи от идеята за защитата на „сънародниците“. Разширеното тълкуване на това понятие е опасно с размиването на ясните критерии за използването на сила, а това от своя страна крие непредсказуеми последици. /БГНЕС/
1 минута
Масови сигнали за бомби в училища в страната
Множество сигнали за бомби в училища в страната са подавани тази сутрин на спешния ...
2 минути
Интензивен трафик на границите ни с Турция и Сърбия
Изключително интензивен е трафикът на граничните контролно-пропускателни пунктове ...
10 минути
Украинският президент обсъди в Швейцария нови помощи за Киев с финландския си колега Стуб
Президентът на Украйна Володимир Зеленски обсъди с финландския си колега Александър ...
40 минути
Северна Корея съобщи днес за встъпването в длъжност на Тръмп, обвиниха САЩ
Севернокорейските държавни медии съобщиха днес за встъпването в длъжност на американския ...
42 минути
Франция издаде нова заповед за арест на сваления сирийски лидер Башар Асад
Френските съдебни власти издадоха вчера заповед за арест на сваления сирийски лидер ...
44 минути
Четирима ранени при атака с нож в Тел Авив
Четирима души бяха ранени при нападение с нож вчера в Тел Авив, съобщиха израелските ...
1 час
Тежка зимна буря удари Съединените щати (СНИМКИ/ВИДЕО)
Студен фронт скова по-голямата част от Съединени щати. В Ню Орлиънс снегът създаде ...
1 час
СГС отхвърли иска на „Сиела Норма“ срещу ЦИК за 43 млн. лева
Софийският градски съд /СГС/ отхвърли иска за над 43 млн. лева на частната компания "Сиела ...
1 час
Земетресение разтърси Западна Турция
Земетресение с магнитуд 5,1 по скалата на Рихтер е регистрирано до бреговете на Западна ...
2 часа
С 16 милиардери: Как Тръмп иска да спасява обикновените хора
Доналд Тръмп постоянно обещаваше, че ще сложи край на "корумпираните елити", които грабят ...
2 часа
Китайско „изкуствено слънце“ - стъпка към производството на енергия от термоядрен синтез
Експерименталната китайска установка тип „токамак“ (EAST) - или както я наричат още ...
2 часа
Народното събрание ще попълни състава и ще избере ръководството на постоянните комисии
Народното събрание ще попълни състава и ще избере ръководство на Комисията по конституционни ...
9 часа
Силен трус в Гърция, усетил се е на места и у нас
Силно земетресение с магнитуд 5.4 по скалата на Рихтер беше регистрирано в района на ...
9 часа
76 са вече жертвите на огромния пожар в турския ски курорт Карталкая (ВИДЕО)
Общо 76 души са загинали при пожара в хотел в турския ски курорт Карталкая. Това съобщи ...
10 часа
Началникът на Генералния щаб на израелската армия подаде оставка
Началникът на Генералния щаб на израелската армия Херци Халеви заяви, че ще подаде ...
10 часа
Катастрофа до резиденция „Бояна“, в инцидента е участвал служител на НСО
Катастрофа до резиденция "Бояна" в София стана тази вечер.
По информация на ...
11 часа
НДК вече има нов директор
Проф. Надя Миронова встъпва в длъжност като изпълнителен директор на Националния дворец ...
11 часа
Марко Рубио положи клетва като държавен секретар на САЩ
Сенаторът от щата Флорида Марко Рубио стана първият министър в новото американско ...
11 часа
Вирусите настъпват бавно, но сигурно - кои области обявиха грипна епидемия
Все повече области достигат епидемични нива на заболелите. След Хасково и Видин, от ...
12 часа
Благотворителната изложба „Непознатите земи“: Репортерите на NOVA с историите зад фотографиите
Продължава благотворителната изложба „Непознатите земи“, организирана от ...
12 часа
Виктория Боклаг: United Group вече не е само телекомуникационна и медийна компания, но и енергийна
United Group обяви голям проект за зелена енергия в България с инвестиция от 120 милиона евро. ...
13 часа
Напрежение между Илон Мъск и Олаф Шолц: Милиардерът нарече канцлера „Оаf Schitz“
Aмериканският милиардер Илон Мъск отправи обидни квалификации по адрес на германския ...
13 часа
Патриарх Даниил отслужи заупокойна света литургия в памет на патриарсите Максим и Неофит
В митрополитския катедрален храм "Св. Неделя" в памет на приснопаметните български ...
13 часа
Катастрофирал тир затвори в едната лента пътя София – Русе
Движението на пътя София – Русе при село Румянцево, Луковитско, се осъществява двупосочно ...
14 часа
Министърът на правосъдието свиква извънредно заседание на ВСС
Министърът на правосъдието Георги Георгиев свиква извънредно заседание на Пленума ...
15 часа
Президентът се срещна с United Group
Информацията, нейната достоверност, надеждно съхранение и своевременен трансфер са ...
15 часа
Тръмп временно спира чуждестранната помощ за Украйна
В понеделник, 20 януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ за временно спиране ...
15 часа
Мецола пред Желязков: След 13 години неуморна работа България най-после зае своето място в шенгенското семейство
След 13 години неуморна работа България най-после зае своето място в шенгенското семейство, ...
15 часа
United Group навлиза в производството на енергия от слънце и вятър с мащабна инвестиция
United Group - водещата телекомуникационна и медийна компания в Югоизточна Европа, обяви ...
15 часа
Обрат: Четирима обвиняеми за участие в престъпна група, начело с шефа на „Миграция“ в СДВР
Четирима души са обвинени за участие в организирана престъпна група с цел извършване ...
15 часа
Медведев: Светът не се интересува от „златния век на Америка“
Съвременният свят не се интересува от "златния век на Америка", а от развитието на цялото ...
15 часа
Конституционният съд прие експертизата за повторно преброяване на гласовете от изборите
Конституционният съд (КС) прие експертизата, която извърши повторно преброяване на ...
15 часа
Лавров: Няма значение дали в Белия дом са демократите или републиканците
Първите изявления на американския президент Доналд Тръмп по отношение на външната ...
15 часа
КРС няма да образува производство по отнемане на издадените разрешения на трите мобилни оператора
Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) реши да не образува производство по отнемане ...
16 часа
Желязков на среща с наши евродепутати: Трябва да се върнем в центъра на политическите процеси в Европа
Предизвикателствата пред Европа и България бяха във фокуса на разговора на министър-председателя ...
16 часа
Преговорите между Украйна и екипа на Тръмп могат да започнат през февруари
Преговорите между Украйна и новия екип на президента на САЩ Доналд Тръмп може да се ...
16 часа
АПИ и община Кюстендил ще поставят предпазна мрежа на пътя, на който загина момиче
Агенция „Пътна инфраструктура“ и община Кюстендил съвместно ще работят по поставяне ...
16 часа
Над 16 хил. гръцки ученици са изключени заради ползване на телефон в клас
Над 16 хил. ученици са изключени от училища в Гърция заради използване на мобилни телефони ...
16 часа
Взрив на пристанището в Барселона, има загинал (ВИДЕО)
Един човек е загинал, а друг е тежко ранен при взрив на пристанището в Барселона, съобщиха ...
16 часа
Една мечта се сбъдва: Синът на Ивет Лалова пропълзя на стадиона (ВИДЕО)
Синът на Ивет Лалова пропълзя на стадиона. Лалова сподели умилително видео в социалните ...