Статията е написана за „Время новостей“ от политолога Фьодор Лукянов – главен редактор на списанието „Россия в глобальной политике“.
Историята показва: войните, в които са засегнати интересите на великите държави, не приключват с прекратяването на бойните действия. Точката се поставя тогава, когато е сключено политическо споразумение, приемливо за въвлечените страни.
За пръв път след Втората световна война Русия се оказа в ситуация, когато на нея й се налага с политически и дипломатически средства да отстоява това, което е постигнато в резултат на военните действия. Това е сериозно изпитание за отечествената външна политика, още повече, че външната обстановка е неблагоприятна. Затова изводите от събитията трябва да се направят бързо, за да се избегнат грешките и да не се усложнява положението, което и без това е трудно.
Първи извод – да бъдем внимателни с използването на понятието „геноцид“. То има ясно юридическо съдържание – действия, извършени с намерение да се унищожи, напълно или частично някаква националност, етническа, расова или религиозна група като такава. Разширеното тълкуване или пропагандното използване, което не е подкрепено от авторитетни данни, девалвира смисъла на самото понятие.
През последните години обвиненията в геноцид станаха всеобща практика. Клането в Руанда през 1994 г., когато за кратко време бяха унищожени около милион представители на народа тутси, е очевиден пример за геноцид. Но терминът влезе в активен политически оборот по време на балканските войни през първата половина на 90-те години на ХХ век, когато етническото прочистване и тежките престъпления по национален признак бяха регистрирани от всички страни в конфликта. Впоследствие подозренията за геноцид срещу косовските албанци се превърнаха в главната политическа основа на кампанията на НАТО срещу Югославия през 1999 г.
Друг аспект на политическото използване на понятието „геноцид“ са историческите дискусии. Така Варшава настоява, че убийството на полските офицери в Катин е било акт на геноцид. Киев се опитва да постигне признаването от международните организации /ООН, ОССЕ, Съвета на Европа/ за геноцид срещу украинската нация на катастрофалния глад в СССР в началото на 30-те години. Създава се впечатлението, че именно този общ контекст и явното политизиране на хуманитарните въпроси е главната причина, поради която руските и южноосетински представители незабавно заговориха за привличането на Грузия към международна отговорност за геноцид. Но да се докаже наличието на умисъл за унищожаването на етническа група не е така лесно.
Например, през лятото на 2006 г. прокурорът от Международния наказателен съд /МНС/ Луис Морено-Окампо представи на Съвета за сигурност на ООН официална оценка за случващото се в суданската провинция Дарфур, която е резултат от проведеното разследване. От официалното комюнике следва, че МНС е събрало съществени свидетелства за престъпления, извършвани в Дарфур, но „прокурорът не е направил и не възнамерява да направи изводи относно подозренията, че някои от престъпленията са били извършени със специфичното намерение за геноцид“. При това, както се казва в същия документ, става дума за престъпления, засегнали около 2 милиона души.
От документите, подготвени от комисията на МНС за заседанието на СС на ООН, следва, че МНС не е открил систематичен и широкомащабен замисъл, случилото се е по-скоро верига от събития, отколкото обща планирана кампания. Но комисията ясно говори за сериозни нарушения, които могат да бъдат наречени военни престъпления, включително убийството на цивилни лица и мародерство, и престъпленията срещу човечеството. На СС се препоръчва да предприеме незабавни мерки за предотвратяването на подобни престъпленията, „които са не по-малко сериозни и гнусни“, отколкото геноцида.
Военните престъпления – тежко деяние, подсъдно на международния трибунал. Има се предвид „изключително сериозни нарушения на законите и обичаите на войната“: убийства, изтезания и заробване на гражданското население, взимане и убийство на заложници, грабеж на обществена или частна собственост, безсмислено разрушаване на населените места, разоряване, неоправдано от военна гледна точка и други.
Няма съмнения, че в действията на грузинските войски по време на щурма на Цхинвали са присъствали като минимум част от тези престъпления. И е много по-лесно те да бъдат доказани, отколкото обвиненията в геноцид или етническо прочистване, които изглеждат по-печеливши от гледна точка на публичната политика, но труднодоказуеми.
Вторият извод – не си струва да се възпроизвежда чужда аргументация, надявайки се да направиш своята позиция по-убедителна. Стремежът да се говори на езика на Запада при описването на случващото се в Южна Осетия не заработи така, както работеше на Запада, например, в случая с Косово. Причината е проста – Русия не разполага с този политическо-информационен инструментариум, с който разполагат САЩ и страните от Западна Европа. САЩ разполагат с достатъчно политическо влияние, за да превърнат собствената си версия на събитията в доминираща общественото мнение и най-важното в гледна точка на международните организации. Москва може само ограничено да използва международните институции в свой интерес. Отчасти заради това, че на практика почти всички са в криза. А отчасти, защото с увеличаването на вярата в собствените си сили Русия във все по-голяма степен демонстрира нежелание да се обвързва с каквито и да било задължения.
Ще кажем, че Русия /за разлика от Грузия/ така и не е ратифицирала статута на Международния наказателен съд, така че към този орган може да се обърне не Москва, а по-скоро жителите на Южна Осетия, имащи грузински паспорт. При това Русия попадна в своеобразен капан. Американизираният по форма политически съпровод на военната кампания все едно не убеждава Запада, затова пък прави подозрителен Изтока. Така, Китай, например, се разтревожи, чувайки от Русия риторика, с помощта на която САЩ през последните 15 години оправдаваха нарушаването на суверенитета на други страни, намесата в техните вътрешни работи и даже смяната на режимите.
Третият извод – трябва изключително премерено да се използва такъв аргумент, като защитата на собствените граждани в чужбина. Няма спор, готовността и способността на държавата да осигури безопасността на своите граждани, където и да се намират те, е неотделим атрибут на всяка уважаваща себе си велика /а и не само/ държава. Това потвърждават примерите със САЩ, Франция или Израел, където животът на хората и още повече на военнослужещите се цени много високо. Тези, които потенциално могат да заплашват живота и сигурността на съгражданите, не трябва да се съмняват, че отговорът ще е неизбежен. В този случай нападението срещу руските военнослужещи, разположени в зоната на конфликта, е повече от достатъчен повод за използването на сила.
Съмнителните обстоятелства по повод придобиването на руски паспорти от жителите на Южна Осетия усложнява използването на аргумента за защита на гражданите, но при желание могат да се намерят не само юридическа обосновка, но и морална. Например, разпространяването на документи, свидетелстващи, че техният притежател се намира под закрилата на някаква държава, е спасило доста евреи в края на Втората световна война.
Русия заради известни исторически обстоятелства се намира в особено положение. Няма нито една република от бившия СССР, в която да не живеят руски граждани или етнически руснаци. Тъй като тяхната защита става повод за използването на военна сила, реакцията на съседите може лесно да бъде предсказана. Както и техният стремеж да намерят защита от потенциална заплаха. При това историческата аналогия, която вече активно използват на Запада, е изключително неблагоприятна. Именно със защитата на правата на германското малцинство се обясняват през 1938-1939 г. исканията на хитлеристка Германия първоначално към Чехословакия, а след това и към Полша. Цитираните паралели са хитруване – нацистите са обръщали внимание не на гражданството, а на етническия произход, претендирайки за териториите, в които живеят германци. Случаят с Южна Осетия е точно обратният – става дума за гражданство, а не за руски произход.
Друг въпрос е, че защитата на правата на гражданите трябва да се разграничи от идеята за защитата на „сънародниците“. Разширеното тълкуване на това понятие е опасно с размиването на ясните критерии за използването на сила, а това от своя страна крие непредсказуеми последици. /БГНЕС/

9 минути
МОН предлага промени, свързани с продължителността на първия учебен срок
Продължителността на първия учебен срок да е съобразена с междусрочната ваканция, ...
14 минути
В Монтана се провежда Международно полево учение за реакция при наводнения (СНИМКИ/ВИДЕО)
Международно полево учение за справяне с последиците от наводнения се провежда в Монтана ...
19 минути
Учебен самолет на японските сили за самоотбрана се разби във водохранилище (ВИДЕО)
Учебен самолет на японските Сили за самоотбрана с двама пилоти падна във водохранилище ...
23 минути
Мъж получи втора присъда в рамките на ден
Окръжният съд в Кюстендил призна подсъдим за виновен в използване на дебитна карта ...
32 минути
НС задължи пет институции да направят Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система
Народното събрание задължи министъра на труда и социалната политика, министъра на ...
41 минути
Доналд Тръмп пристигна в Катар (СНИМКИ)
Президентът на САЩ Доналд Тръмп пристигна в Катар, втората спирка от обиколката му ...
47 минути
Израел ликвидира командир на „Хизбула“ в Ливан
Израелската армия обяви, че е ликвидирала член на проиранското движение "Хизбула" в ...
54 минути
Полша разкри опит за намеса в президентските избори
Полша съобщи днес, че е разкрила опит за намеса в президентските избори в страната ...
55 минути
България предоставя хуманитарна помощ на Мианмар в размер на 200 000 лв.
Правителството реши да предостави безвъзмездна хуманитарна помощ на Мианмар, съобщиха ...
1 час
Заместник-кметът по финанси на София: Министерство на финансите разпространява внушения
Заместник-кметът по финанси на София Иван Василев с позиция след брифинга на финансовия ...
1 час
Шанс за нов живот: Върнаха в природата оцелял след отравяне египетски лешояд (СНИМКИ)
Оцелял след отравяне египетски лешояд бе върнат в дивата природа край момчилградското ...
1 час
Гроздан Караджов: Ускорено е изграждането на националната детска болница
Ускорено е изграждането на националната детска болница след заварения престой, каза ...
1 час
Тръмп заяви, че не знае дали Путин ще се появи на преговорите в Турция
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че не знае дали руският президент Владимир ...
1 час
126 мерки за подпомагане на малките и средните предприятия отчете икономическото министерство
Министерството на икономиката и индустрията публикува отчет по изпълнението на мерките ...
1 час
Атанас Атанасов заподозря, че „някъде в Москва натискат копчето на Радев”
Депутатът от ПП-ДБ и председател на “Демократи за силна България” Атанас Атанасов ...
2 часа
Заловиха 18-годишен тийнейджър, удрял с метална тръба мъже в София и ги ограбил
Брутален грабеж в София. Заловиха 18-годишен тийнейджър, удрял с метална тръба мъже ...
2 часа
Папа Лъв ХІV: Войната никога не е неизбежна, оръжията трябва да замлъкнат
Папа Лъв ХІV предложи днес посредничество във военните конфликти по света по време ...
2 часа
Транспортираха с медицински хеликоптер до София 19-годишен младеж от монтанската болница
Медицински хеликоптер транспортира от болницата в Монтана до София 19-годишен младеж ...
2 часа
Партията на албанския премиер Еди Рама печели голяма изборна победа
Социалистическата партия на албанския премиер Еди Рама е спечелила над 52% от гласовете ...
2 часа
Държавата одобри над 47 милиона лева за безплатни учебници от 1 до 12 клас
Държавата одобри допълнително 47 млн. лева за закупуване на учебници, става ясно от ...
2 часа
Конник без глава откриха археолозите в Хераклея Синтика (ВИДЕО)
Детска играчка конник без глава, глинена лампа и керамична кана откри екипът на проф. ...
2 часа
Държавата отпусна над 3 милиона лева за изплащане на санкция, наложена от Съда на ЕС
Държавата отпусна средства от централния бюджет за изплащане на санкция, наложена ...
2 часа
Предвиждат забрана за движение на тротинетки в пешеходни зони и по тротоари в Смолян
Община Смолян ще издаде заповед за забрана на движението на тротинетки по пешеходните ...
2 часа
Доживотен затвор за мъж за убийство заради 42 лв. в Русенско
Състав на Окръжния съд в Русе призна за виновен 44-годишния мъж, обвинен за умишлено ...
2 часа
Ето къде столичани могат да предадат отпадъци от мазета, гаражи и тавани
Столичната община продължава провеждането на МаГаТа Фест с четвърто издание в столичния ...
2 часа
Промени в движението по АМ „Струма“ на 15 и 16 май
На 15 и 16 май движението при 52-ри км на АМ „Струма“ в посока Благоевград ще e в изпреварващата ...
2 часа
Варна дава старт на лято 2025 с голям концерт под открито небе
Община Варна ще открие официално летния туристически сезон с мащабен концерт-спектакъл ...
2 часа
Кремъл отново отказа да каже кой ще отиде на преговорите с Украйна
Кремъл отново отказа да съобщи кой ще бъде изпратен на преговорите с Украйна в Турция ...
3 часа
Румен Гечев напуска БСП
Румен Гечев съобщи, че прекратява членството си в БСП. Като причина той посочи решението ...
3 часа
Пътят Пещера - Батак е затворен заради паднала скална маса
Поради свлякла се скална маса и пръст на пътя Пещера- Батак трасето е временно затворено, ...
3 часа
Седем медици са арестувани за фиктивни здравни книжки и направления в Пловдив
Петима общопрактикуващи лекари, медик, служител при един от лекарите, както и собственик ...
3 часа
Стреляха по рецидивист с джип след зрелищна гонка с полицаи, куче и дрон
Униформени от управленията в Пазарджик и Пещера задържаха след гонка дързък беглец ...
3 часа
18 години затвор за мъж за жестоко убийство в София
По обвинителен акт на Софийска градска прокуратура (СГП) окончателно е признат за виновен ...
3 часа
Тръмп се срещна в Рияд с временния президент на Сирия Ахмед аш Шараа
Президентът на САЩ Доналд Тръмп се срещна днес с временния президент на Сирия Ахмед ...
3 часа
ГЕРБ-СДС: Днешната стачка в транспорта е пряк резултат от хаотичната политика на „Спаси София“
От ГЕРБ-СДС излязоха с декларация относно стачката на транспортните работници.
Ето ...
3 часа
Градушка нанесе големи щети на маслинови насаждения на Халкидики
Силна градушка причини големи щети по маслиновите насаждения в планинските райони ...
3 часа
Къде няма да има вода в София
"Софийска вода" временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на София, съобщиха ...
3 часа
United Group e най-зелената компания в България в сектор телекомуникации
United Group, водещата телекомуникационна и медийна група в Югоизточна Европа, част от която ...
3 часа
Не избраха Стиляна Георгиева за ръководител на районната прокуратура в София
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет не избра Стиляна Георгиева за ръководител ...
3 часа
Премиерът: Това е най-бързо приетата програма за управление за последните 15 години
Министър-председателят Росен Желязков и тримата вицепремиери Томислав Дончев, Атанас ...