Може и да не свързвате слънчевия щат Флорида точно с град на име Джаксънвил. Известен е, познат ви е, но по-скоро в съзнанието изникват първо Маями, Орландо, Тампа. Защо тогава щатската авантюра на Дарик пое по спешност към Джаксънвил?
През 90-те години на миналия век градчето (всъщност най-голямото във Флорида) е било предимно индустриално, известно с това, че групата Линърд Скинърд идва от там. През 2005 година Джаксънвил получи своите 15 минути американска слава като стана домакин на Супербоул. Но световна слава? Дори и да се интересувате от Америка е вероятно да не сте обръщали внимание на този град. В него има всичко слънчево, което свързвате с Флорида - плаж, голф и подобните, но и много малко неща, които могат да ви накарате специално да отидете в Джаксънвил, без да се чудите какво да правите.
Не би имало никаква причина да пътувам за Джаксънвил, при това три часа и половина с кола, ако не се отвори чудесна възможност. В радиостанцията в Талахаси, която ме приютява по време на гостуването ми в САЩ за отразяване на президентските избори, се получиха две депеша с 15-минути време за решение. Първата от щаба на Ромни, втората - от главните квартири на Обама. Оказа се, че има възможност да се отразят възобновените предизборни кампании на Ромни и Обама в Джаксънвил. Едната - късно вечерта, другата - рано сутринта. Все още не е ясно кой точно ще присъства, но се очаква поне един от кандидат-президентите да посети града. Очакваха решение след 15 минути.
Разбира се, всички други планове бяха отменени и много преди изтичане на въпросните 15 минути бях в колата на път за този едномилионен град. По пътя понаучих и още нещо - Джаксънвил е прочут най-вече с огромното си промишлено пристанище, което има и стратегическо значение - база е на военноморския флот на САЩ. А вотът на ветерани, военни и техните семейства, може да се окаже ключов.
След сложна координация по пътя, издаване на прес-пропуски в последната минута, пътуването за Джаксънвил изведнъж започна да придобива смисъл. Появиха се слухове за Стиви Уондър, откриваща фигура на митинга на Обама - започна да става интересно.
Очевидно кампанията за изборите е рестартирана след принудителната ураганна почивка.
Два дни след опустошителната буря Санди, която връхлетя източното крайбрежие на САЩ, щабовете на двамата претенденти за място в Белия дом, започнаха да се връщат към нормален предизборен ритъм. Барак Обама пристигна в щата Ню Джърси, най-тежко засегнат от наводненията. По покана на губернатора-републиканец Крис Кристи, който доскоро критикуваше Обама, настоящият президент обиколи най-тежко пострадалите части от щата и за пореден път получи сериозно потупване по рамото от Кристи. Губернаторът на Ню Джърси се опита да загърби всякакви политически страсти и се втурна в спасяване на милионите пострадали в неговия щат. Самият Кристи не престана да се появява по телевизионните канали и да хвали президента. Благодарностите бяха за бързата реакция, усилията на самия Обама и федералното правителство, както и за многократно заявеното желание на Белия дом да окаже необходимата помощ на жителите на Ню Джърси. Зрителите научаваха през минути кога Кристи е провел разговор с Обама, как никой от двамата не си е позволил да повдигне въпроса за предстоящите избори, колко добре се разбират и - само това липсваше - как трябва спешно да се видят и прегърнат. Републиканците бяха изумени. Демократите одобряваха всяка стъпка на двамата - поведение на истински политици по време на криза, които не мислят за предстоящите избори. Или поне твърдят така.
Единствено консервативната телевизия Fox News, която не крие пристрастията си към Ромни, повдигна въпроса за предстоящите избори, което предизвика заслужения гняв на Кристи: "Не ми пука за предстоящите избори. Ако мислите, че ми пука за тях, значи не ме познавате".
Многобройните телевизионни изяви на Крис Кристи и безапелационната му подкрепа към Обама обаче изненадаха мнозина журналисти и мненията, че всъщност "му пука" не бяха спестени. Разбира се, всеобщата оценка беше положителна - дори в тези изключително напрегнати предизборни времена се намира политик, който да загърби партийните различия, което трябва да се похвали.
В днешният следобед Обами и Кристи се качиха на президентския хеликоптер Marine One и наблюдаваха от въздуха зловещата ситуация в Ню Джърси, предизвикана от природната стихия - улици под вода, разрушени домове, сринати електропреносни съоръжения, невиждана разруха.
Телевизионните канали бяха разделили екрана на две - в едната част Обама обикаля над Ню Джърси, в другата - Ромни се готви да рестартира кампанията си във Флорида. Кой от двамата ходи по тънък лед и как урагана Санди ще повлияе на избирателите? Дискусиите не секваха.
Анализаторите припомниха, че в други кризисни ситуации през последните четири години Барак Обама съвсем не е реагирал така бързо и светкавично - конкретен пример е разлива на нефт в Мексиканския залив, близо до Луизиана. Но този път ситуацията е различна.
Всъщност, за днешната изява на Крис Кристи могат да се правят множество коментари, без да се отчита основния, че губернаторът е истински трогнат от опустошения щат. Мнозина побързаха да потърсят и откровен политически момент в реакциите му, най-вече непрекъснатите медийни изяви. Самият Кристи, пише кореспондентът на Guardian във Вашингтон, не изпитва особена симпатия към Мит Ромни, нищо че официално го подкрепя. На конференцията на републиканците той произнесе вълнуващо слово, в което спомена Ромни веднъж-дваж, а през останалото време говори за себе си.
За всички е ясно, че ако Ромни бъде избран за президент тази година, шансовете това да са повтори и след четири години са големи. А след като една партия е държала Белия дом за два мандата почти винаги има смяна на вота и другата идва на власт. Това значи, че следващия републикански президент може да бъде чак след 12, да не кажем 16 години. Това автоматична отхвърля евентуалните президентски амбиции на Крис Кристи с минимум 12 години.
Популярният радиоводещ Ръш Лимбоу, който е изключително консервативен, на няколко пъти обиди губернатора на Ню Джърси в днешното си шоу и го нарече "дебел" и "глупак". Лимбоу не престана почти 30 минути да обяснява къде Обама не е бил по време на кризи, но как бързо е реагирал на тази, за да спаси втория си мандат. Ако трябва да бъда коректен, днешната изява Обама-Кристи постигна наистина много - шестваше нонстоп по всички медии; може да изиграе за Обама същата роля, каквато имаше първия дебат за Ромни.
В същото време кметът на Ню Йорк елегантно отклони желанието на Обама да разгледа щетите в града. Майкъл Блумбърг заяви, че е говорил с Обама и началника на кабинета му Джак Лю и е казал, че "би се радвал да посрещне Обама, но към този момент има много други неща, които трябва да се направят". За разлика от Крис Кристи, който реагира по коренно различен начин. Реакцията на Блумбърг допълнително подсили спекулациите, че Кристи има и малък политически мотив зад гърба си.
За съжаление, ситуацията по източното крайбрежие на Щатите продължава да бъде тежка. Актуалните данни показват, че жертвите от опустошителната буря са поне 64, милиони все още остават без електричество, разрушените и наводнени домове са хиляди; транспортната мрежа на Ню Йорк буквално колабира днес, ще се необходими дни за справяне с положението. Твърде е вероятно щетите, предизвикани от Санди, да надминат тези от урагана Катрина и това да се превърне в най-скъпоструващата природна стихия, сполетяла Америка. По предварителни данни се очаква сметката да надскочи 60 милиарда долара, за да се преодолеят щетите.
Междувременно погледите започнаха все повече да се насочват и към изборите във вторник. В "отсъствието" на Обама от директната предизборна кампания, заради неотложните задачи свързани с последиците от Санди, за него работиха вместо Бил Клинтън и Мишел Обама. Самата Мишел ще бъде след няколко часа в Джаксънвил, където се очаква да участва в голяма предизборна среща с избиратели. Най-вероятно в по-късните часове на днешния ден и Барак Обама ще възобнови кампанията си с посещения в Невада и Колорадо.
Но, обратно към Джаксънвил, където пристигнах около 18.15 часа. Бяха ме предупредили не по-късно от 18.30 да бъда на мястото, тъй че без да губя време се запътих към Metropolitan Park, разположен в даунтаун Джаксънвил. Предизборната среща с Мит Ромни, която минава под мотото "Victory Rally", беше насрочена за 20 часа в Джаксънвил, но когато малко след 18.30 пристигнах пред открития летен летен парк, видях опашки от автомобили. Отвън организацията приличаше на рокконцерт - преспасове и щателна проверка на билетите; фланелки, значки, плакати и знаменца; специални сектори и много охрана. Липсва само подгряваща група, помислих си, но организаторите щяха да ме опровергаят скоро.
Посещението на Мит Ромни в Джаксънвил, което същия ден беше предшествано от още две събития във Флорида, реално дава начало на финалния спринт на кампанията на Ромни. Остават точно шест дни до заветния 6 ноември и залозите са високи. Преди Мит Ромни да се появи на сцената в продължение на час и половина излизаха конгресмени, сенатори, губернатори, републикански партийни функционери, кметове, музиканти - имаше "подгряваща банда", какво да се прави. Малко след 8.15 и самият Мит Ромни се появи на сцената.
В началото губернаторът призова хората да направят своето дарение от 10 долара на Червения кръст за жертвите и засегнатите от урагана Санди, но бързо след това фокусира речта си върху икономиката на САЩ.
Мит Ромни нито веднъж не спомена името на Барак Обама в речта си, за разлика от говорещите преди него, които не престанаха да обвиняват президента за сегашното състояние на американската икономика. Публиката избухна в силни възгласи, когато един от говорещите перифразира прочута реч на Рейгън така: "Когато съседът ти загуби работата си - това е рецесия; когато ти я загубиш - това е депресия, но когато Барак Обама загуби своята - това вече е възстановяване".
Джаксънвил е третата спирка на Ромни във Флорида в рамките само на този ден. Анализаторите са категорични, че той трябва да спечели Флорида и Охайо на всяка цена, за да има шанс да получи така желаното място в Овалния кабинет в Белия дом. Последните проучвания показват, че резултата във Флорида е по-скоро равен с малък превес на Ромни, докато Обама води в Охайо с 3 до 5 пункта.
След като разказа и две лични истории, свързани с годините му като скаут и житейска история за живота на сестра му ("Тя е истински герой за мен"), Ромни каза довиждане и слезе от сцената, за да раздаде автографи. След 15-ина минути, обграден от няколко охранители на Сикрет Сървиз, които съвсем дискретно стояха около него, той се качи на черния си джип и отпраши към летището. Следващата му стъпка все още не е ясна, но със сигурност ще бъде в един от щатите, които категорично трябва да спечели. Остават само шест дни.
Големият въпрос днес е дали Ромни може да увеличи размера на електоралната си карта и да включи в играта доскоро отписваните Пенсилвания, Мичиган и Минесота. Тези три щата носят общо 46 електорални гласа и евентуален пробив там може да обърка плановете на Обама. Дейвид Акселрод, топсъветник на президента, дори каза в сутрешното предаване Morning Joe, че ще обръсне мустаците си, ако демократите загубят тези три щата. Реакцията беше мигновена - самият Акселрод не е правил това в продължение на 40 години, а Американският институт на мустаците заклейми деянието като нещо изключително безотговорно. Водещият на Morning Joe се закани да пусне свои, ако Обама спечели в Северна Каролина или Флорида.
Водещите на Fox News не пропуснаха язвително да отбележат, че след като Акселрод е стигнал до там, че се занимава с мустаците си, положението в лагера на Обама е трагично. Други биха интерпретирали нещата по различен начин.
От днес се забелязва и още по-засилена рекламна кампания в определени щати. Насочването на сериозни средства към тези щати е абсолютно възможно, тъй като и двата щаба засега не са похарчили парите, които са набрали за кампанията. В Америка не се разчита на държавни средства и на практика приходите могат да бъдат неконтролируемо високи. Данните показват, че към 22 октомври в щаба на Обама са постъпили 1 милиард и 76 милиона долара (похарчени 887 милиона), докато при Ромни са набрани 1 милиард и 125 милиона долара (похарчени 777 милиона).
Тайният жокер на Мит Ромни са определен тип гласоподаватели, които все още не са се определили категорично. Такива присъстваха на митинга в Джаксънвил - жени, млади семейства и бели (особено такива без висше образование). При Обама се наблюдава отлив от гласуващите жени, а такива около Ромни не липсваха. Когато той се приближи на метър от нас, няколко дами възкликнаха "О, той е толкова готин" и "Виж го колко е красив наистина". За своите 65 години Ромни изглежда наистина впечатляващо и очевидно е в топ форма.
На страната на Мит Ромни са и т.нар. независими кандидати.
Последните проучвания в колебаещите се щати показват преднина за Обама, която Ромни ще бъде трудно да преодолее за няколко дни. Без да се отчита статистическата грешка, Барак Обама води в Охайо, Ню Хемпшир, Минесота, Колорадо, Айова, Уисконсин, Мичиган.
През последните седем дни в Щатите имаше 31 национални проучвания. Ромни водеше в десет от тях, Обама в седем, а в пет резултатите бяха равни. Големият проблем на Обама е, че в нито едно от проучванията на национално ниво не надминава границата от 50 процента, което досега е било фатално за действащ президент.
От изключително значение е, пише републиканския стратег Карл Роув, какъв процент демократи и републиканци ще гласуват на изборите. Очакванията според Gallup са разпределението да е 36 процента републиканци срещу 35 процента демократи. За сравнение - през 2008 година са гласували 39 процента демократи срещу едва 29 процента републиканци.
Повече за изборите в САЩ на www.2012-usa-elections.com