Отношенията между Русия и САЩ се характеризират с двойственост. Президентът Владимир Путин критикува поведението и политиката на Америка, а външният му министър повтаря, че Русия има интерес да партнира със САЩ. Вашингтон търси съдействие от Русия в неразпространението на ядрени оръжия, а същевременно води до границите на Русия политики, които се приемат като силно провокационни от Москва и от мнозина руски граждани.
И двете държави са заплашени от радикалния ислям. Задължително е да има сътрудничество между световните ядрени сили, а възникващите проблеми като околната среда и климатичните промени, може да се решат само на глобално ниво.
Предвид степента на взаимно преплитане на националните им интереси, нито една от двете държави не може да иска или всъщност да си позволи нова Студена война.
Двете страни достигнаха сегашното положение при управлението на президенти, които встъпиха в длъжност почти едновременно и ще напуснат постовете си почти по едно и също време. Трябва да се отбележи, че личните взаимоотношения на двамата президенти останаха много по-градивни от националните двустранни отношения.
Доколкото личното доверие може да оформя политиките, двамата президенти имат възможността да използват оставащите им няколко месеца на власт, за да преодолеят някои от поводите за напрежение, които отслабиха основата на дългосрочното сътрудничество.
Отношенията са охладнели по две основни причини - от американска страна има разочарование от вътрешнополитическите тенденции в Русия и нерешителността на Русия по иранския ядрен въпрос, както и резерви към грубото отношение на Русия към придобили независимост бивши части на руската империя.
От руска страна има усещане, че Америка не се съобразява с Русия, иска нейните проблеми да се зачитат, но отказва да уважава тези на Русия, предизвиква кризи без подходящи консултации и се намесва по недопустим начин във вътрешните дела на Русия.
Макар и оплакванията на всяка една от двете страни да са донякъде оправдани, трудността да бъдат решени проблемите отразява огромна разлика в историческия опит.
През 19-и век, действайки сякаш паралелно, и двете държави посветиха голяма част от националната си енергия на експанзия в съседни слабонаселени региони.
Имаше обаче една основна разлика. Експанзията на Америка бе извършена от мъже и жени, които бяха обърнали гръб на родните си страни, за да изградят личното си бъдеще.
Руските заселници пристигали в завладени територии по следите на армията, докато местните населения бивали асимилирани от Империята. Почти всички градове в Южна Украйна и, естествено, Санкт Петербург са били основани от царе, които насилствено преселвали хиляди хора в новозавладени райони.
Огромните територии и отворените граници предизвикали претенция за изключителност и в двете страни. Американската изключителност обаче се опирала на индивидуалните постижения, а руската - на някакво мистично чувство за национална мисия.
Американската изключителност породи външна политика, която бе основно изолационистка, а отвреме навреме бе белязана от морални кръстоносни походи. Руската изключителност се изрази чрез военна експанзия. В периода между Петър Велики и Михаил Горбачов Русия се разшири от сърцето на славянска Русия до центъра на Европа, бреговете на Тихия океан и навлезе дълбоко в Централна Азия. До края на Втората световна война Русия и Америка рядко взаимодействаха на глобално ниво.
Америка се чувстваше в безопасност, заобиколена от два океана, поне докато се появиха руските ракети с голям обсег, и може би до 11 септември. Русия, която няма естествени граници, особено в западната си част, смяташе, че е постоянно застрашена.
Америка отъждествяваше нормалността и мира с разпространяването на своите политически ценности и институции. Русия се стремеше към тях чрез "буферна зона" в съседните територии. Колкото повече езици се говореха в руската империя, толкова по-застрашени се чувстваха руските лидери, докато експанзията се превърна в определяща черта на империята. Това раздвоение обяснява психологическите напрежения от последните години. За Америка разпадането на Съветския съюз бе победа на основните демократични ценности; за повечето руснаци – дори антисъветски настроените - рухването на империята е шокиращо оскърбление на руската идентичност.
За американците 90-те години в Русия бяха период на реформи и прогрес. Повечето руснаци възприемат тези години като време на унижение, корупция и национален упадък. Мнозина американци критикуват Путин, че е направил обратен завой към авторитарно управление. Поддръжниците му изтъкват, че непосредственият приоритет на Русия трябва да е възстановяването на международната й репутация. Според независими допитвания този възглед се споделя от мнозинството руснаци.
Путин включва себе си в традицията на Петър Велики и Екатерина Велика, които направиха Русия велика сила. Те са били автократи дори по стандартите на монархиите от 18-и век, но са се възприемали като реформатори, които насила тласкат изостаналата страна и противящото се население към модерността.
В много отношения Америка е най-желаният партньор за връщането на историческия статут на Русия. Русия не превръща Азия в център на политиката си отчасти защото Китай би избегнал такова партньорство. Русия поддържа по традиция връзки с Европа,
но Европа, докато обединението й не напредне, е силно резервирана да приеме рисковете, които може да са нужни за преодоляването на радикалния джихад или да налага система от наказания и награди за предотвратяване на разпространението на ядрени оръжия.
В стратегическо отношение Америка и Русия имат голямо значение една за друга. Обаче за нови градивни отношения между Америка и Русия ще трябва да се променят две традиционни нагласи - склонността на Америка да се стреми към глобално господство и уклонът на Русия да набляга на грубата сила в дипломацията.
В качеството си на двете най-големи ядрени сили, САЩ и Русия носят специална отговорност за неразпространението на ядрени оръжия.
Ключът е Иран. На пазарлъците около тактиката на Съвета за сигурност трябва да се сложи край. Стреми ли се Русия към специална позиция в Иран и ако да, с каква цел? Има ли различна оценка по въпроса за сдобиването на Иран с ядрен капацитет в съвсем близко бъдеще?
Най-щекотливият психологически аспект в отношенията на Америка с Русия се отнася до това, което руснаците наричат "близката чужбина" - новите независими държави, които някога бяха част от руската империя. За мнозина руснаци е трудно да ги възприемат като изцяло чужди държави и те реагират агресивно на онова, което за тях са американски опити за намеса в изконно руски според тях територии.
По този въпрос е нужно и двете страни да проявят сдържаност. Аз силно подкрепях разширяването на НАТО до сегашните му граници, но ме смущава възможността тези граници да бъдат преместени още по-нататък освен в случай на крайна провокация.
В същото време Русия трябва да разбере, че Америка неизбежно разглежда истинската независимост на тези държави, сред които са Украйна и Грузия, като основен елемент от мирния световен ред.
Голямо предизвикателство е до каква степен вътрешното развитие на Русия трябва да се отразява на американско-руските отношения.
Руските лидери трябва да разберат, че американското обществено мнение е точно толкова повлияно от историята си, колкото Русия от своята. Америка в някаква степен винаги ще преценява другите общества по това доколко те спазват правата на човека.
Когато се премине границата между застъпничеството и открития натиск, се появяват по-труднорешими проблеми. Вътрешнополитическото състояние на Русия по необходимост е смесица от историческото й автократично минало и новите възможности, възникнали от разпадането на комунистическата идеологическа система.
Демократична политическа система от западен тип не може скоро да се изгради от елементите на политическото минало на Русия; нужен е нов поглед. Русия на Путин е преходен синтез на сблъсъка между затворената система на СССР и изискванията на глобализиращия се свят.
Този синтез съчетава елементи от исторически авторитарната централизирана бюрократична руска държава и новите възможности, които се разкриват чрез отношенията на сътрудничество с обединяваща се Европа и приятелска Америка.
Засега превес имат авторитарните централизиращи аспекти, макар и в по-малка степен, отколкото в който и да е предишен период от руската история.
Ако САЩ искат да водят разумна политика, трябва максимално да насърчават развитието на Русия към по-голяма съвместимост с демократичните норми. Водещите фактори в това развитие ще са вътрешнополитически, а не външни.
Прекомерните усилия да се предопределя политическото развитие на Русия по-вероятно ще укрепят авторитарните тенденции, отколкото ще ги отслабят.
В този ред на мисли отношения между Русия и САЩ, при които се премахват търканията и се търси активно сътрудничество, ще са първостепенен принос към мира, прогреса и стабилността. (БТА)

23 минути
Германия затегна граничния контрол, върнати са първите търсещи убежище
Първите лица, търсещи убежище, бяха върнати от Германия в рамките на по-строгия граничен ...
1 час
Индия се отказва от ескалация, ако Пакистан отговори със същото
Индия заяви, че е атакувала пакистански военни бази, след като Исламабад изстреля ...
2 часа
Министерски съвет публикува клип в защита на приемането на еврото в България
Министерският съвет публикува видео, с което защити приемането на еврото в България ...
2 часа
Нови мерки за пътна безопасност: Камерите на общините вече ще „глобяват“
Общините имат важна роля за изпълнението и контрола на приетите този четвъртък от ...
2 часа
Киселова: Искането на Радев за референдум трябва да е добре мотивирано
Президентът Румен Радев има право да поиска от Народното събрание да разгледа предложение ...
3 часа
Такси блъсна и уби възрастен мъж на пешеходна пътека в Русе
Мъж на 89 години е загинал при пътен инцидент в Русе, съобщи говорителят на Областната ...
3 часа
Президентът на КНСБ: Разочарован съм, защо президентът прави този ход
Съгласен съм със секретаря на президента Крум Зарков, който подавайки своята оставка ...
4 часа
Магнезият – тихият пазител на здравето ни
Много хора не знаят, че страдат от дефицит на магнезий – особено при стрес, активен ...
4 часа
Сънната апнея и рискът от мозъчни увреждания, свързани с паметта
Ново изследване свързва обструктивната сънна апнея с мозъчни увреждания в области, ...
4 часа
На какво се дължи неочакваното решение на Радев за рефередум за еврото
На извънредно изявление късно снощи президентът Румен Радев направи предложение ...
4 часа
Марияна и Боби от „Един за друг“: Не всичко е на всяка цена (ВИДЕО)
В новия епизод на подкаста “Един без друг” гостува една от най-естествените и неподправени ...
5 часа
Орденът на Свети Августин – хилядолетна духовна сила зад новия папа
Орденът на Свети Августин (Ordo Sancti Augustini, OSA), към който принадлежи новоизбраният папа ...
6 часа
Смъртоносна гъбичка се очаква да се разпространи в Европа в резултат на климатичните промени
Смъртоносна гъбичка, която засяга милиони хора годишно в по-топлите климатични зони, ...
6 часа
БНБ: Още въпроси и отговори, свързани с присъединяването на България към еврозоната
Българската народна банка (БНБ) публикува отговори на някои от най-често задаваните ...
13 часа
Ники и Цецо, Ивелина и Герман и Залия и Деян са големите финалисти в „Един за друг“ 6
Инфлуенсърите Ивелина и Герман, музикантите Ники и Цецо и двойката на певицата Залия ...
14 часа
Радев от Перущица: За предците ни от април 1876 г. свободата беше идеал, българската държавност - национален дълг
Перущица чества 149 години от Априлското въстание. На площад „27-ми Априлий“ в Перущица, ...
15 часа
Желязков за искания референдум: Това поведение създаде недоумение в европейските институции
Министър-председателят Росен Желязков изпрати позиция до медиите по повод решението ...
15 часа
Белият дом: Тръмп е провел много добър и продуктивен разговор със Зеленски
Американският президент Доналд Тръмп е провел "много добър и продуктивен" разговор ...
16 часа
BG-ALERT с предупреждение за интензивни валежи в няколко области
BG-ALERT предупреди за интензивни валежи в няколко области, съобщава ...
16 часа
Теодор Стойчев: Ползите от еврото и приемането му са безспорни
„Като гражданин смятам, че ползите от еврото и приемането му са безспорни – икономически ...
17 часа
Митов: Компромис към служители, демонстриращи непрофесионално поведение, няма и не може да има
Компромис към служители, демонстриращи непрофесионално поведение, няма и не може да ...
17 часа
Борислав Цеков: Искането на Радев е противоконституционно
"Президентът Румен Радев има право да внесе предложение за провеждането на референдум. ...
17 часа
Политически реакции след решението на президента да поиска референдум за еврото
Решението на президента Румен Радев да внесе в Народното събрание референдум за въвеждане ...
17 часа
Крум Зарков се оттегля като секретар по правните въпроси на президента
Крум Зарков обяви в социалните мрежи, че в понеделник ще подаде молба да бъде освободен ...
18 часа
Виждали ли сте го? СДВР издирва Бойко Колев, видян за последно на 4 април
Столичното Второ РУ издирва Бойко Колев на 75 години, съобщиха от полицията.
За ...
19 часа
Радев: Внасям в НС предложение за национален референдум за еврото (ВИДЕО)
Държавният глава Румен Радев направи извънредно обръщение към народа и Народното ...
19 часа
Най-новите смарт джаджи за дома, които звучат като от бъдещето тук и сега
Светът на смарт технологиите се развива със скоростта на светлината, а домовете ни ...
19 часа
6 от най-необичайните музеи и галерии в света
Светът е пълен с музеи, които съхраняват историята и културата на човечеството. Но ...
19 часа
Иззеха вейпове без бандерол от частен дом в София
Иззеха 847 вейпове без поставен акцизен бандерол, съобщиха от полицията в София.
В ...
19 часа
Две двойки отпадат на крачка от финала в „Един за друг“
Смелост, ловкост, доверие и бързина ще са ключовите фактори в полуфиналните изпитания ...
20 часа
ЕС създаде специален трибунал, който да преследва високопоставени руснаци
Европа подкрепи днес създаването на специален трибунал, който да преследва президента ...
20 часа
Бащата на Сияна: 40 дни без нея, 40 дни убийства на пътя
Бащата на загиналото дете Сияна сподели емоционална публикация в социалните мрежи ...
20 часа
Снимка - плакат на Карлос Насар – уникален подарък на 12 май само с вестник „Мач Телеграф“
Верен на традицията, вестник „Мач Телеграф“ ще вложи в броя на 12 май, понеделник, специална ...
20 часа
Мелания Тръмп почете бившата първа дама Барбара Буш, представи марка с портрета й
Мелания Тръмп беше домакин на представянето на марка с портрета на бившата първа дама ...
20 часа
Унгария експулсира двама украински дипломати, обвини ги в шпионаж
Унгария обяви, че е експулсирала двама украински дипломати, обвинявайки ги в шпионаж.
Този ...
20 часа
Мъж удари куриер и открадна пратка със злато за близо 5 000 лв. край Перник
Мъж удари куриер и открадна пратка със злато за близо 5 000 лева в село Рударци край Перник, ...
20 часа
Продадоха каската на пилот от Формула 1 за 850 млн. евро
Каската, носена от легендарния пилот във Формула 1 Айртон Сена през сезон 1992, докато ...
20 часа
Почина уважавано лице от екипа на УМБАЛ „Александровска“
Почина Антоанета Георгиева - технически сътрудник от 1980 г. в Клиниката по обща и чернодробно-панкреатична ...
20 часа
Wosh MC: Хората много бързо станаха бездушни (ВИДЕО)
„Имах период, в който пишех текстове постоянно, сега ми се пише музика.” казва Стефан ...
21 часа
Протест пред Столична библиотека за по-високи възнаграждения (СНИМКИ)
Служителите на Столичната библиотека излязоха на мирен протест пред сградата на институцията, ...