Отношенията между Русия и САЩ се характеризират с двойственост. Президентът Владимир Путин критикува поведението и политиката на Америка, а външният му министър повтаря, че Русия има интерес да партнира със САЩ. Вашингтон търси съдействие от Русия в неразпространението на ядрени оръжия, а същевременно води до границите на Русия политики, които се приемат като силно провокационни от Москва и от мнозина руски граждани.
И двете държави са заплашени от радикалния ислям. Задължително е да има сътрудничество между световните ядрени сили, а възникващите проблеми като околната среда и климатичните промени, може да се решат само на глобално ниво.
Предвид степента на взаимно преплитане на националните им интереси, нито една от двете държави не може да иска или всъщност да си позволи нова Студена война.
Двете страни достигнаха сегашното положение при управлението на президенти, които встъпиха в длъжност почти едновременно и ще напуснат постовете си почти по едно и също време. Трябва да се отбележи, че личните взаимоотношения на двамата президенти останаха много по-градивни от националните двустранни отношения.
Доколкото личното доверие може да оформя политиките, двамата президенти имат възможността да използват оставащите им няколко месеца на власт, за да преодолеят някои от поводите за напрежение, които отслабиха основата на дългосрочното сътрудничество.
Отношенията са охладнели по две основни причини - от американска страна има разочарование от вътрешнополитическите тенденции в Русия и нерешителността на Русия по иранския ядрен въпрос, както и резерви към грубото отношение на Русия към придобили независимост бивши части на руската империя.
От руска страна има усещане, че Америка не се съобразява с Русия, иска нейните проблеми да се зачитат, но отказва да уважава тези на Русия, предизвиква кризи без подходящи консултации и се намесва по недопустим начин във вътрешните дела на Русия.
Макар и оплакванията на всяка една от двете страни да са донякъде оправдани, трудността да бъдат решени проблемите отразява огромна разлика в историческия опит.
През 19-и век, действайки сякаш паралелно, и двете държави посветиха голяма част от националната си енергия на експанзия в съседни слабонаселени региони.
Имаше обаче една основна разлика. Експанзията на Америка бе извършена от мъже и жени, които бяха обърнали гръб на родните си страни, за да изградят личното си бъдеще.
Руските заселници пристигали в завладени територии по следите на армията, докато местните населения бивали асимилирани от Империята. Почти всички градове в Южна Украйна и, естествено, Санкт Петербург са били основани от царе, които насилствено преселвали хиляди хора в новозавладени райони.
Огромните територии и отворените граници предизвикали претенция за изключителност и в двете страни. Американската изключителност обаче се опирала на индивидуалните постижения, а руската - на някакво мистично чувство за национална мисия.
Американската изключителност породи външна политика, която бе основно изолационистка, а отвреме навреме бе белязана от морални кръстоносни походи. Руската изключителност се изрази чрез военна експанзия. В периода между Петър Велики и Михаил Горбачов Русия се разшири от сърцето на славянска Русия до центъра на Европа, бреговете на Тихия океан и навлезе дълбоко в Централна Азия. До края на Втората световна война Русия и Америка рядко взаимодействаха на глобално ниво.
Америка се чувстваше в безопасност, заобиколена от два океана, поне докато се появиха руските ракети с голям обсег, и може би до 11 септември. Русия, която няма естествени граници, особено в западната си част, смяташе, че е постоянно застрашена.
Америка отъждествяваше нормалността и мира с разпространяването на своите политически ценности и институции. Русия се стремеше към тях чрез "буферна зона" в съседните територии. Колкото повече езици се говореха в руската империя, толкова по-застрашени се чувстваха руските лидери, докато експанзията се превърна в определяща черта на империята. Това раздвоение обяснява психологическите напрежения от последните години. За Америка разпадането на Съветския съюз бе победа на основните демократични ценности; за повечето руснаци – дори антисъветски настроените - рухването на империята е шокиращо оскърбление на руската идентичност.
За американците 90-те години в Русия бяха период на реформи и прогрес. Повечето руснаци възприемат тези години като време на унижение, корупция и национален упадък. Мнозина американци критикуват Путин, че е направил обратен завой към авторитарно управление. Поддръжниците му изтъкват, че непосредственият приоритет на Русия трябва да е възстановяването на международната й репутация. Според независими допитвания този възглед се споделя от мнозинството руснаци.
Путин включва себе си в традицията на Петър Велики и Екатерина Велика, които направиха Русия велика сила. Те са били автократи дори по стандартите на монархиите от 18-и век, но са се възприемали като реформатори, които насила тласкат изостаналата страна и противящото се население към модерността.
В много отношения Америка е най-желаният партньор за връщането на историческия статут на Русия. Русия не превръща Азия в център на политиката си отчасти защото Китай би избегнал такова партньорство. Русия поддържа по традиция връзки с Европа,
но Европа, докато обединението й не напредне, е силно резервирана да приеме рисковете, които може да са нужни за преодоляването на радикалния джихад или да налага система от наказания и награди за предотвратяване на разпространението на ядрени оръжия.
В стратегическо отношение Америка и Русия имат голямо значение една за друга. Обаче за нови градивни отношения между Америка и Русия ще трябва да се променят две традиционни нагласи - склонността на Америка да се стреми към глобално господство и уклонът на Русия да набляга на грубата сила в дипломацията.
В качеството си на двете най-големи ядрени сили, САЩ и Русия носят специална отговорност за неразпространението на ядрени оръжия.
Ключът е Иран. На пазарлъците около тактиката на Съвета за сигурност трябва да се сложи край. Стреми ли се Русия към специална позиция в Иран и ако да, с каква цел? Има ли различна оценка по въпроса за сдобиването на Иран с ядрен капацитет в съвсем близко бъдеще?
Най-щекотливият психологически аспект в отношенията на Америка с Русия се отнася до това, което руснаците наричат "близката чужбина" - новите независими държави, които някога бяха част от руската империя. За мнозина руснаци е трудно да ги възприемат като изцяло чужди държави и те реагират агресивно на онова, което за тях са американски опити за намеса в изконно руски според тях територии.
По този въпрос е нужно и двете страни да проявят сдържаност. Аз силно подкрепях разширяването на НАТО до сегашните му граници, но ме смущава възможността тези граници да бъдат преместени още по-нататък освен в случай на крайна провокация.
В същото време Русия трябва да разбере, че Америка неизбежно разглежда истинската независимост на тези държави, сред които са Украйна и Грузия, като основен елемент от мирния световен ред.
Голямо предизвикателство е до каква степен вътрешното развитие на Русия трябва да се отразява на американско-руските отношения.
Руските лидери трябва да разберат, че американското обществено мнение е точно толкова повлияно от историята си, колкото Русия от своята. Америка в някаква степен винаги ще преценява другите общества по това доколко те спазват правата на човека.
Когато се премине границата между застъпничеството и открития натиск, се появяват по-труднорешими проблеми. Вътрешнополитическото състояние на Русия по необходимост е смесица от историческото й автократично минало и новите възможности, възникнали от разпадането на комунистическата идеологическа система.
Демократична политическа система от западен тип не може скоро да се изгради от елементите на политическото минало на Русия; нужен е нов поглед. Русия на Путин е преходен синтез на сблъсъка между затворената система на СССР и изискванията на глобализиращия се свят.
Този синтез съчетава елементи от исторически авторитарната централизирана бюрократична руска държава и новите възможности, които се разкриват чрез отношенията на сътрудничество с обединяваща се Европа и приятелска Америка.
Засега превес имат авторитарните централизиращи аспекти, макар и в по-малка степен, отколкото в който и да е предишен период от руската история.
Ако САЩ искат да водят разумна политика, трябва максимално да насърчават развитието на Русия към по-голяма съвместимост с демократичните норми. Водещите фактори в това развитие ще са вътрешнополитически, а не външни.
Прекомерните усилия да се предопределя политическото развитие на Русия по-вероятно ще укрепят авторитарните тенденции, отколкото ще ги отслабят.
В този ред на мисли отношения между Русия и САЩ, при които се премахват търканията и се търси активно сътрудничество, ще са първостепенен принос към мира, прогреса и стабилността. (БТА)

17 минути
Израелски генерал осъди поведението на войници и заселници на Западния бряг
Израелският генерал-майор Ави Блут осъди в публикуван вчера видеоклип агресивното ...
22 минути
ООН: Повишаването на митата ще засегне най-силно бедните страни
Повишаването на световните мита, предизвикано от президента на САЩ Доналд Тръмп, ще ...
1 час
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович заяви днес пред американските си колеги, ...
1 час
Стилът на шофиране на мъжа издава какъв е в леглото
Стилът на шофиране на автомобила може да разкаже много за характера на мъжа, отношението ...
2 часа
Ето как да си направим здравословни козунаци за Великден
Наближава един от най-хубавите празници - Великден. Козунакът е традиционно българско ...
Linea Nigra: всичко, което трябва да знаете за линията на бременността
Бременността може да дойде с някои необичайни промени в тялото, като окосмяване на места, които не сте ...
8 часа
Никол и Радо с победна серия и титлата „Супер двойка“ в „Един за друг“
Сложни формули и точни мерници бяха в центъра на събитията на най-романтичното риалити ...
9 часа
Атанас Запрянов: Очакваме втория F-16 в края на този месец или в началото на май
Очаква се вторият изтребител F-16 да дойде още в края на този месец или в началото на ...
9 часа
Тръмп даде на TikTok нови 75 дни да намери американски купувач
Президентът на САЩ Доналд Тръмп удължи крайния срок, в който TikTok трябва да намери купувач ...
10 часа
Кола с петима младежи падна в река в Смолян
Пет момчета, пътуващи в лек автомобил, са паднали от подпорна стена във водите на река ...
10 часа
Турция ще засили икономическите връзки с ЕС
Турция и ЕС постигнаха консенсус за засилване на икономическите отношения и засилване ...
11 часа
Младият писател Иво Христов се нуждае от помощ за спешно лечение
Младият писател Иво Христов се нуждае спешно от помощ за лечение.
Той съобщи в социалните ...
12 часа
Мексико отговори на митата на Тръмп с план от 18 точки за националната индустрия
Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум отговори на митата на президента на САЩ ...
12 часа
Обмяната на левове в евро: „Български пощи“ е в процес на подготовка
Подготовката на служителите на „Български пощи“ за социалната функция по обмяна ...
12 часа
Македонският президент благодари на България за помощта след трагедията в Кочани
Президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова каза в София, ...
12 часа
Областната управа в София: Общината не ни е предала владението на парк „Врана“
Областна администрация на област София съобщи, че до момента Столична община не е ...
12 часа
Петкова и посланикът на Германия у нас обсъдиха ефектите върху икономиката след митата на САЩ
Министърът на финансите Теменужка Петкова обсъди на среща с посланика на Федерална ...
13 часа
Камион пламна на магистрала „Хемус“
Камион се е запалил близо до София, в района на 16-ия километър на автомагистрала "Хемус", ...
13 часа
Митата на Тръмп: Какво внася България от САЩ
Около 13 млн. лева на година са приходите от мита при внос на стоки от САЩ у нас през последните ...
13 часа
За 14 лева: Непълнолетно момче заплаши с убийство и ограби мъж в Ботевград
Непълнолетно 16-годишно момче заплаши с убийство и ограби мъж в Ботевград.
На 3 април ...
13 часа
Прокуратурата настоява за доживотен затвор и ще протестира присъдата на Рангел Бизюрев
Окръжна прокуратура – Пловдив обяви, че ще внесе протест срещу присъдата на Рангел ...
14 часа
Всичко за еврозоната: БНБ отговаря на нови въпроси
БНБ публикува нова серия от въпроси и отговори във връзка с предстоящото приемане ...
14 часа
Почернената майка на Митко от Цалапица: Това е срамна присъда
В сълзи избухна майката на Митко от Цалапица, след като чу присъдата за убийството ...
14 часа
Служител на „Лекари без граници“ загина при въздушен удар в Газа
Благотворителната медицинска организация „Лекари без граници“ (MSF) съобщи, че още ...
14 часа
Нова схема при ало измамите - включват плачещи хора, които молят за помощ близките си
Стационарни телефони в община Нови пазар са обект на атака от телефонни измамници, ...
15 часа
Нападения от мечки: Шест сигнала са постъпили в РИОСВ – Смолян през март
Шест сигнала за нападения от мечки са постъпили в Регионалната инспекция по околната ...
15 часа
Прокуратурата във Велико Търново извърши проверка по случая с раненото куче в Свищов
Прокуратурата във Велико Търново извърши проверка по случая с раненото куче в Свищов ...
15 часа
Дърво се стовари върху бус с арестанти на „Цариградско шосе“ (СНИМКИ)
Дърво падна върху бус с арестанти на бул. „Цариградско шосе” в района на парка „Врана” ...
15 часа
Публикуваха шокиращи записи на „Хамас“ за израелски заложник с български корени
Електронното издание на израелския в. "Аарец" публикува днес два видеозаписа на израелския ...
15 часа
Република Сръбска иска да се присъедини към военното споразумение между Сърбия и Унгария
Президентът на босненската Република Сръбска Милорад Додик заяви, че ще изпрати молба ...
15 часа
70% от учениците у нас отиват в университет
70% от учениците, завършили гимназия, продължават образованието си във висше учебно ...
15 часа
В Израел преименуваха вид пеперуда на дете, взето за заложник и убито от „Хамас“
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, ...
15 часа
Тръмп представи „златната карта“ - пряк път за придобиване на американско гражданство
Американският президент Доналд Тръмп представи "златната карта", която ще дава възможност ...
16 часа
Марко Рубио: Ще узнаем до няколко седмици дали Русия иска мир
Ще узнаем до няколко седмици дали Русия иска мир. Това заяви американският държавен ...
16 часа
Еврокомисарят по правосъдието ще посети България следващата седмица
Еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт ще посети България следващата седмица, ...
16 часа
В МРРБ не са докладвани ВиК дейности на булевард в Копривщица
Към настоящия момент пред Министерството на регионалното развитие и благоустройството ...
16 часа
Дворци на вечния покой: Погребват наркобосове в мавзолеи, по-големи от къщи (СНИМКИ/ВИДЕО)
Докато хиляди жертви на нарковойната в Мексико остават неоплакани в масови гробове, ...
16 часа
Заради авария на „Околовръстен път“: Затруднено е водоснабдяването в „Студентски град“
Във връзка с отстраняване на авария по ул. „Околовръстен път“ и промяна на схемата ...
16 часа
Иванов увери: Околовръстният път на София е приоритет за правителството
Необходимостта от довършване на околовръстния път на София е изключително важна както ...
16 часа
Време за сбогуване - ще се откаже ли ЕС завинаги от смяната на времето
Като по часовник всяка година в края на март ситуацията се повтаря. Хората объркано ...
16 часа
Лекарският съюз: Донорството е кауза, която трябва да обединява, а не да разделя
Донорството е кауза, която трябва да обединява, а не да разделя и Българският лекарски ...