Отношенията между Русия и САЩ се характеризират с двойственост. Президентът Владимир Путин критикува поведението и политиката на Америка, а външният му министър повтаря, че Русия има интерес да партнира със САЩ. Вашингтон търси съдействие от Русия в неразпространението на ядрени оръжия, а същевременно води до границите на Русия политики, които се приемат като силно провокационни от Москва и от мнозина руски граждани.
И двете държави са заплашени от радикалния ислям. Задължително е да има сътрудничество между световните ядрени сили, а възникващите проблеми като околната среда и климатичните промени, може да се решат само на глобално ниво.
Предвид степента на взаимно преплитане на националните им интереси, нито една от двете държави не може да иска или всъщност да си позволи нова Студена война.
Двете страни достигнаха сегашното положение при управлението на президенти, които встъпиха в длъжност почти едновременно и ще напуснат постовете си почти по едно и също време. Трябва да се отбележи, че личните взаимоотношения на двамата президенти останаха много по-градивни от националните двустранни отношения.
Доколкото личното доверие може да оформя политиките, двамата президенти имат възможността да използват оставащите им няколко месеца на власт, за да преодолеят някои от поводите за напрежение, които отслабиха основата на дългосрочното сътрудничество.
Отношенията са охладнели по две основни причини - от американска страна има разочарование от вътрешнополитическите тенденции в Русия и нерешителността на Русия по иранския ядрен въпрос, както и резерви към грубото отношение на Русия към придобили независимост бивши части на руската империя.
От руска страна има усещане, че Америка не се съобразява с Русия, иска нейните проблеми да се зачитат, но отказва да уважава тези на Русия, предизвиква кризи без подходящи консултации и се намесва по недопустим начин във вътрешните дела на Русия.
Макар и оплакванията на всяка една от двете страни да са донякъде оправдани, трудността да бъдат решени проблемите отразява огромна разлика в историческия опит.
През 19-и век, действайки сякаш паралелно, и двете държави посветиха голяма част от националната си енергия на експанзия в съседни слабонаселени региони.
Имаше обаче една основна разлика. Експанзията на Америка бе извършена от мъже и жени, които бяха обърнали гръб на родните си страни, за да изградят личното си бъдеще.
Руските заселници пристигали в завладени територии по следите на армията, докато местните населения бивали асимилирани от Империята. Почти всички градове в Южна Украйна и, естествено, Санкт Петербург са били основани от царе, които насилствено преселвали хиляди хора в новозавладени райони.
Огромните територии и отворените граници предизвикали претенция за изключителност и в двете страни. Американската изключителност обаче се опирала на индивидуалните постижения, а руската - на някакво мистично чувство за национална мисия.
Американската изключителност породи външна политика, която бе основно изолационистка, а отвреме навреме бе белязана от морални кръстоносни походи. Руската изключителност се изрази чрез военна експанзия. В периода между Петър Велики и Михаил Горбачов Русия се разшири от сърцето на славянска Русия до центъра на Европа, бреговете на Тихия океан и навлезе дълбоко в Централна Азия. До края на Втората световна война Русия и Америка рядко взаимодействаха на глобално ниво.
Америка се чувстваше в безопасност, заобиколена от два океана, поне докато се появиха руските ракети с голям обсег, и може би до 11 септември. Русия, която няма естествени граници, особено в западната си част, смяташе, че е постоянно застрашена.
Америка отъждествяваше нормалността и мира с разпространяването на своите политически ценности и институции. Русия се стремеше към тях чрез "буферна зона" в съседните територии. Колкото повече езици се говореха в руската империя, толкова по-застрашени се чувстваха руските лидери, докато експанзията се превърна в определяща черта на империята. Това раздвоение обяснява психологическите напрежения от последните години. За Америка разпадането на Съветския съюз бе победа на основните демократични ценности; за повечето руснаци – дори антисъветски настроените - рухването на империята е шокиращо оскърбление на руската идентичност.
За американците 90-те години в Русия бяха период на реформи и прогрес. Повечето руснаци възприемат тези години като време на унижение, корупция и национален упадък. Мнозина американци критикуват Путин, че е направил обратен завой към авторитарно управление. Поддръжниците му изтъкват, че непосредственият приоритет на Русия трябва да е възстановяването на международната й репутация. Според независими допитвания този възглед се споделя от мнозинството руснаци.
Путин включва себе си в традицията на Петър Велики и Екатерина Велика, които направиха Русия велика сила. Те са били автократи дори по стандартите на монархиите от 18-и век, но са се възприемали като реформатори, които насила тласкат изостаналата страна и противящото се население към модерността.
В много отношения Америка е най-желаният партньор за връщането на историческия статут на Русия. Русия не превръща Азия в център на политиката си отчасти защото Китай би избегнал такова партньорство. Русия поддържа по традиция връзки с Европа,
но Европа, докато обединението й не напредне, е силно резервирана да приеме рисковете, които може да са нужни за преодоляването на радикалния джихад или да налага система от наказания и награди за предотвратяване на разпространението на ядрени оръжия.
В стратегическо отношение Америка и Русия имат голямо значение една за друга. Обаче за нови градивни отношения между Америка и Русия ще трябва да се променят две традиционни нагласи - склонността на Америка да се стреми към глобално господство и уклонът на Русия да набляга на грубата сила в дипломацията.
В качеството си на двете най-големи ядрени сили, САЩ и Русия носят специална отговорност за неразпространението на ядрени оръжия.
Ключът е Иран. На пазарлъците около тактиката на Съвета за сигурност трябва да се сложи край. Стреми ли се Русия към специална позиция в Иран и ако да, с каква цел? Има ли различна оценка по въпроса за сдобиването на Иран с ядрен капацитет в съвсем близко бъдеще?
Най-щекотливият психологически аспект в отношенията на Америка с Русия се отнася до това, което руснаците наричат "близката чужбина" - новите независими държави, които някога бяха част от руската империя. За мнозина руснаци е трудно да ги възприемат като изцяло чужди държави и те реагират агресивно на онова, което за тях са американски опити за намеса в изконно руски според тях територии.
По този въпрос е нужно и двете страни да проявят сдържаност. Аз силно подкрепях разширяването на НАТО до сегашните му граници, но ме смущава възможността тези граници да бъдат преместени още по-нататък освен в случай на крайна провокация.
В същото време Русия трябва да разбере, че Америка неизбежно разглежда истинската независимост на тези държави, сред които са Украйна и Грузия, като основен елемент от мирния световен ред.
Голямо предизвикателство е до каква степен вътрешното развитие на Русия трябва да се отразява на американско-руските отношения.
Руските лидери трябва да разберат, че американското обществено мнение е точно толкова повлияно от историята си, колкото Русия от своята. Америка в някаква степен винаги ще преценява другите общества по това доколко те спазват правата на човека.
Когато се премине границата между застъпничеството и открития натиск, се появяват по-труднорешими проблеми. Вътрешнополитическото състояние на Русия по необходимост е смесица от историческото й автократично минало и новите възможности, възникнали от разпадането на комунистическата идеологическа система.
Демократична политическа система от западен тип не може скоро да се изгради от елементите на политическото минало на Русия; нужен е нов поглед. Русия на Путин е преходен синтез на сблъсъка между затворената система на СССР и изискванията на глобализиращия се свят.
Този синтез съчетава елементи от исторически авторитарната централизирана бюрократична руска държава и новите възможности, които се разкриват чрез отношенията на сътрудничество с обединяваща се Европа и приятелска Америка.
Засега превес имат авторитарните централизиращи аспекти, макар и в по-малка степен, отколкото в който и да е предишен период от руската история.
Ако САЩ искат да водят разумна политика, трябва максимално да насърчават развитието на Русия към по-голяма съвместимост с демократичните норми. Водещите фактори в това развитие ще са вътрешнополитически, а не външни.
Прекомерните усилия да се предопределя политическото развитие на Русия по-вероятно ще укрепят авторитарните тенденции, отколкото ще ги отслабят.
В този ред на мисли отношения между Русия и САЩ, при които се премахват търканията и се търси активно сътрудничество, ще са първостепенен принос към мира, прогреса и стабилността. (БТА)
13 минути
Майката на изчезналия Ники: Детето ми е отвлечено, кучето е пуснато в селото снощи
И днес не беше открита никаква следа от 13-годишния Николай от гурковското село Конаре, ...
1 час
Севернокорейски войски вероятно ще участват в парада за Деня на победата в Москва през 2025
Съветникът по въпросите на външната политика в Кремъл Юрий Ушаков заяви, че смята за ...
1 час
Само за два дни: Близо 130 000 превозни средства са напуснали София
Общо 129 610 пътни превозни средства, от които 108 586 леки автомобила, са преминали през ...
1 час
Отпускат 11,6 млн. лв. за държавната болница в Ямбол
Служебното правителство отпуска 11,6 млн. лв. за държавната болница в Ямбол, съобщиха ...
2 часа
Терапия в метрото на Ню Йорк: Изкуство, което обединява
Метрото в Ню Йорк може да бъде стресиращо със своите тълпи от музиканти, влакове и туристи. ...
2 часа
Британската армия тества новия си „убиец на дронове“ (ВИДЕО)
Британските въоръжени сили за първи път успешно са изпробвали радиочестотно насочено ...
2 часа
По разпореждане на Киселова: Росен Желязков и Асен Василев ще водят конституционната и бюджетната комисии
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова със свое разпореждане свиква ...
2 часа
„Гренландия не се продава“: Премиерът на острова отхвърли коментарите на Тръмп
Гренландия не се продава, заяви днес премиерът на острова Мути Егеде в отговор на коментари ...
2 часа
Електроразпределителните дружества ще получат над 327 млн. лв. безвъзмездна помощ
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов подписа договори за безвъзмездна ...
3 часа
Паричните обезщетения за майчинство ще бъдат платени на 31 декември
На 31 декември 2024 г. на всички правоимащи лица ще бъдат изплатени паричните обезщетения ...
3 часа
За първата си Коледа като патриарх: Дядо Даниил ще възглави тържествените празнични богослужения
На 24 и 25 декември ще бъдат отслужени тържествени богослужения в патриаршеската катедрала ...
3 часа
Ало измамник се представи за внук на възрастна жена и взе спестяванията ѝ
Ало измамник се представи за внук на възрастна жена и взе спестяванията ѝ, съобщиха ...
3 часа
ГРУ на Украйна: Сирия обмисля да закрие руските бази в страната до 20 февруари 2025 г.
Сирия обмисля да закрие руските бази в страната до 20 февруари 2025 г., съобщи "Фокус", позовавайки ...
3 часа
Вижте отблизо любопитните експонати в Природонаучния музей в Черни Осъм (СНИМКИ)
Малко мече вече е част от новите експонати в Природонаучния музей в троянското село ...
3 часа
Щастлива развръзка: Намериха три момичета на 10 и 12 години, изгубили се в гората
Намериха три момичета на 10 и 12 години, изгубили се в гората.
Сигнал за изчезналите ...
3 часа
Гордост: Карлос Насар е щангист номер 1 в света за 2024 година
Карлос Насар бе избран за най-добър щангист в света за 2024 година. Българинът изпраща ...
3 часа
Празнично: Зоните за платено паркиране в София няма да работят
Зоните за почасово платено паркиране в София няма да работят на официалните празнични ...
3 часа
Моторист заплашва с пистолет шофьор и мъж на столично кръстовище
Моторист заплашва с пистолет шофьор и мъж на столично кръстовище, съобщиха от полицията.
Той ...
3 часа
Швейцария прие въвеждането на най-новия пакет от санкции срещу Русия и Беларус
Швейцария одобри последния пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия и Беларус, ...
4 часа
Спасиха куче, паднало в шахта в Шуменско
Пожарникари спасиха куче, паднало в шахта в село Златна нива, община Каспичан, съобщиха ...
4 часа
През 2025 г. във Варненската и Великопреславска епархия ще бъдат завършени близо пет нови храма
През 2025 г. предстои да бъдат завършени близо пет нови храма, каза днес пред медиите ...
4 часа
Мъж буйства и рита входната врата на Районно управление в Плевен
49-годишен мъж буйства и рита входната врата на 01 Районно управление в Плевен, съобщиха ...
4 часа
Джо Байдън заменя с доживотен затвор смъртните присъди на 37 затворници
Президентът на САЩ Джо Байдън замени с доживотен затвор присъдите на 37 от 40-те затворници, ...
4 часа
Зеленски: Фицо иска да помогне на Путин
Украинският президент Володимир Зеленски обвини словашкия премиер Роберт Фицо, че ...
4 часа
Отворено за движение е новоизграденото кръгово кръстовище в Бургас
Отворено за движение е новоизграденото кръгово кръстовище, което осъществява връзката ...
4 часа
Велосипедист е в тежко състояние след катастрофа в Монтанско
Велосипедист е в тежко състояние след катастрофа в района на монтанското село Горно ...
4 часа
Саудитска Арабия отново отвори посолството си в Кабул
Саудитска Арабия откри отново посолството си в Кабул след близо двегодишно прекъсване.
Посолството ...
4 часа
Приятелски огън е свалил американски изтребител над Червено море
Приятелски огън е свалил американски изтребител над Червено море, съобщи BBC.
Двамата ...
4 часа
Мъж нападна с нож баща си и заплаши с убийство баба си
Задържаха 33-годишен мъж за домашно насилие в монтанското село Горно Церовене, съобщиха ...
4 часа
Антитерористични патрули ще дежурят из София по време на празниците
Във връзка с предстоящите Коледни и Новогодишни празници, Столична дирекция на вътрешните ...
4 часа
Тръмп номинира милиардер за заместник-министър на отбраната
Новоизбраният президент на САЩ, Доналд Тръмп, посочи милиардера Стивън Файнбърг за ...
4 часа
Решението за България и Румъния в Шенген официално влезе в сила
Решението за премахването на проверките по вътрешните сухопътни граници със и между ...
4 часа
Кремъл: Продажбите на руски природен газ за Европа „са сложни“
Ситуацията с европейските страни, които купуват руски газ, е много сложна и изисква ...
5 часа
Ердоган отново призова за приемане на нова конституция в Турция
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган отново отправи призив за приемането на ...
5 часа
Само за три дни: Над 20 сигнала за паднали клони и дървета в област Пазарджик
На общо 23 сигнала са се отзовали пожарникарите в област Пазарджик за периода от миналия ...
5 часа
Саудитска Арабия е искала екстрадиция на заподозрения за нападението в Германия
Саудитска Арабия е поискала екстрадиция на заподозрения за смъртоносната атака на ...
5 часа
Кметът на община Две могили е починал
Кметът на Община Две могили Божидар Борисов е починал днес. Това съобщи областният ...
5 часа
Заработи ледената пързалка в Хасково
Ледената пързалка на Културно-спортния комплекс "Спартак" в Хасково заработи от днес ...
5 часа
Трюдо може да падне от власт в началото на 2025 г. след искане за вот на недоверие (ОБЗОР)
Канадският премиер Джъстин Трюдо може да загуби властта в началото на следващата година, ...
5 часа
Товарен влак блъсна и уби мъж в жп тунел
Товарен влак блъсна и уби 67-годишен мъж в жп тунел в района на Дупница, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...