Защо да ни интересува Г-8 и това, което казват за бъдещето на световната икономика, въглеродните емисии и всички други въпроси, които изникват на срещата им на върха в Хокайдо? Те били осемте най-големи световни икономики и това трябва да е от значение? Ами, не е така. Беше време, когато Групата на седемте (както се казваше тогава) наистина представляваше най-големите световни икономики (Русия беше присъединена по-късно в клуба като награда за отхвърлянето на комунизма), но това време отмина.
Г-8 представлява старите икономически сили, а не новите. Ако се тревожите за мащабите на предстоящия глобален срив, действията на Китай са също толкова важни, колкото тези на САЩ и ЕС, тъй като Китай увеличава търсенето повече и от САЩ, и от Европа. Ако се притеснявате за цените на петрола, от значение е капацитетът на Близкия изток да произвежда повече, както и допълнителното търсене от Китай и Индия. Ако ви безпокоят въглеродните емисии през 2050 г., то това, което сегашното Г-8 обещава или не обещава е от наистина малко значение за това, което ще се случи. В световната икономика настъпват нови времена. За да се опитам да осъзная това, прегледах последните данни на Голдман Сакс. Главният икономист в Голдман Джим О'Нийл въведе акронима "БРИК", за да опише четирите най-големи бързо развиващи се икономики - Бразилия, Русия, Индия и Китай. Той и неговият екип създадоха иконометричен модел, за да се опитат да представят как тези страни може да се развият през следващия половин век в сравнение с Г-7. Моделът си е модел, но засега БРИК печелят позиции пред Г-7 и това става дори по-бързо, отколкото той предрича, така че ако не друго този модел показва действителното разместване на силите. През миналата година редът на държавите по размера на икономиките им беше: САЩ, Япония, Германия, Китай, Великобритания, Франция, Италия и Испания. Така че Канада и Русия не трябва да са в клуба, Китай трябва да е там със сигурност, има основания да се включи и Испания. Но Канада и Русия са големи производители на енергия, така че в действителност важният липсващ член е Китай.
Ако превъртим лентата до 2050 г., световният ред изглежда съвършено различен. Според модела на Голдман водещите осем страни ще са Китай, САЩ, Индия, Бразилия, Русия, Индонезия, Мексико и Великобритания. В тази последователност. Да, няма я Япония, няма я Германия, няма я Франция. Великобритания все пак ще успее да се промъкне в този нов клуб Г-8, защото ще сме станали най-голямата западноевропейска икономика, но очевидно нашите относителни позиции в света ще са отслабнали драстично. САЩ все още ще са от изключително значение като втора по големина икономика в света, но това ще е заради техническите и образователните им способности. Те ще са наравно с Великобритания като най-богатата държава от гледна точка на БВП на глава от населението. Но естествено тежестта ще се е изместила не само към БРИК, но и към държавите, описвани от Голдман като "следващите 11" - другата поредица бързо развиващи се икономики, водени от Индонезия и Мексико, след които са Турция, страните от Персийския залив и Нигерия. Тези данни ще предизвикат различни реакции на Запад. Едната е недоверието - това не може да е вярно. Несъмнено социалните и екологични затруднения на Китай и Индия ще ограничат техния растеж? Несъмнено демографските проблеми на Русия (нейното намаляващо население) ще я теглят назад? Ами хаосът напоследък в Индонезия? И може ли наистина Турция (както и Великобритания) да стане по-голяма икономика от Германия? А?
Моят отговор на това ще бъде, че моделът на Голдман може да не се окаже правилен и в най-малките си подробности, а и може да има някаква голяма икономическа или екологична катастрофа, която да обезсмисли всички икономически предвиждания. Определено, всяка прогноза за света след повече от 40 години трябва да се приема с разумно количество резерви. Но при липса на подобна катастрофа, този нов световен ред е правдоподобна картина на това, което може да се случи. Това води до друг вид реакция - страх. Ще бъде много трудно за САЩ да приемат, че вече не са "водачът на глутницата" и това ще даде тласък на всякакви усилия да се ограничи напредъка на Китай. В Европа ще се засили натискът за протекционизъм, за да се поддържа нейния дял от световното производство или поне да се забавни спадът. Голяма част от това може вече да се наблюдава както в САЩ, така и в някои части на континентална Европа. Във Великобритания е прието, че можем и трябва да се опитаме да се възползваме от разместването на силите. Ние например сме готови да приемем индийската "Тата мотърс" да купи "Ягуар" и "Ленд Роувър" и мисля, че повечето от нас ще им пожелаят голям успех. Ако предвижданията на Голдман се окажат верни, със сигурност ще бъде хубаво да се превърнем в по-голяма икономика от Германия и Франция и значително по-богата от гледна точка на жизнен стандарт. Но да покажем знакът на победата с два пръста за Европа би било доста детинска, макар и понятна реакция. Би било много по-добре да гледаме на нашата роля по-позитивно като на мост между бавно растящата Европа и бързо разрастващите се страни от БРИК.
Във всеки случай британската връзка с Европа е маловажна в сравнение с голямото изместване на силата и влиянието според прогнозите на Голдман. Някои от най-интересните данни са за експлозивния растеж на новата глобална средна класа и свързания с нея спад в глобалното неравенство. До 2030 г. Голдман смята, че още 2 млрд. души ще са се присъединили към средната класа и че макар да има ясно увеличаващо се неравенство в надигащите се икономики, то ако погледнете в глобален мащаб, тенденцията е обратна. Смятам, че най-добрият начин да се възприеме случващото се, е да се погледне на изместването на силата на две нива. На първото е изместване от политическите лидери на Г-8 към лидерите на БРИК.Ако вземем много прост, но актуален пример, това, което Г-8 казаха за въглеродните емисии до 2050 г. е доста маловажно. Не съвсем маловажно - това би било твърде крайно. Но много по-маловажно от това, което правят страните от БРИК. Но това е очевидно. Не толкова очевиден е начинът, по който вкусовете и ценностите на тази нова средна класа ще оформят нашия живот, на старата средна класа. Например, донякъде заради желанието на новата средна класа да се вози на коли, ние трябва да плащаме толкова много за петрола. Но това, което предполагам, че ще се случи, не е толкова очевидно. А именно, че ценностите на средната класа в Азия, като самодисциплината, жаждата за висше образование и силната работна етика ще оформят нашите ценности. Ще трябва да се стегнем и ще го сторим.
Междувременно има няколко очевидни неща, които трябва да сторим, за да приемем променящия се център на тежестта. лата. Едното е да приемем Китай и Индия в новото Г-10. Това означава повече хора, но не е задължително да възникне хаос. Можем да направим цялото занимание не толкова формално и с по-малко хора във всяка делегация. Така то ще се върне към първообраза си като прост начин държавните ръководители да се събират от време на време, за да обсъждат икономически проблеми, вместо да си устройваме огромен пиар празник. Но по-настоятелно предлагам да признаем, че възгледите ни на Запад за развитието на световната икономика са далеч по-маловажни, отколкото си мислим. Нужна е малко по-малко надменност, малко повече деликатност, малко повече осъзнаване и малко повече уважение. /БТА/
22 минути
КЗК с открито производство срещу „Булгартрансгаз“ заради решение за опасни отпадъци
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува открито производство срещу "Булгартрансгаз" ...
25 минути
Датският външен министър: Гренландия може да е независима
Дания е готова за диалог със САЩ, заяви външният министър на страната Ларс Расмусен, ...
32 минути
Задържаха чужденец, ограбил клиент на СПА център, в квартирата му намерили хероин
Задържаха чужденец, ограбил клиент на СПА център, в квартирата му намерили хероин, ...
42 минути
„Фридрих Науман“: Вучич е оръдие на Путин
Режимът в Сърбия се опитва да реализира политиката на "Сръбски свят“, който е моделиран ...
46 минути
Спряха теч на шест бутилки с райски газ до контейнер
Спряха теч на бутилки с райски газ до контейнер в Сандански, съобщиха от полицията.
От ...
48 минути
Сарафов изпрати писмо до Киселова за имунитетите на Ибрямов, Рангелов и Бориславова
И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов изпрати писмо до председателя на 51-вото Народно ...
56 минути
Протурски и кюрдски групировки се сражават в Сирия, 37 души са загинали
37 души са загинали при сражения между протурски групировки и кюрдските сили в северния ...
1 час
Домовете на Антъни Хопкинс, Парис Хилтън и Манди Мур изгоряха в Холивуд (СНИМКИ)
Редица знаменитости загубиха домовете си при бушуващия пожар в Лос Анджелис, който ...
1 час
Мъж преби майка си в Софийско
Мъж преби майка си в Софийско, съобщиха от полицията.
На 8 януари в Районно управление-Костинброд ...
1 час
Промените във Facebook и Instagram са в конфликт със закони в ЕС и Великобритания
Промените във Facebook и Instagram са в конфликт със закони в Обединеното кралство и Европейския ...
1 час
Полицията се самосезира по случая със стотиците птици, открити мъртви край Копривщица
Националната полицията започна проверка по случая с откритите мъртви птици в района ...
1 час
МВнР: Българите в Сирия да избягват обществени места и да не напускат домовете си
Българските граждани в Сирия да избягват обществени места и да не напускат домовете ...
1 час
Тръмп изправи света на нокти: Гренландия и Панама са ни необходими
Мексиканският залив трябва да се казва "Американски", Дания трябва да се откаже от Гренландия, ...
1 час
Прокуратурата поиска задържане под стража на собственика на конете, довели до смъртта на момиче
Прокуратурата поиска задържане под стража на собственика на конете, довели до смъртта ...
1 час
Задържаха мъж за 72 часа за домашно насилие към майка му
Задържаха 40-годишен мъж за 72 часа за домашно насилие към майка му в село Чеканчево, ...
1 час
Швеция купува танкове за 2 млрд. долара
Шведската армия ще закупи танкове от германско-френския производител на отбранителна ...
1 час
Убийството на бременна сърна: Ловното сдружение в Трън отхвърли обвиненията
Преди дни мъж разказа в предаването ...
1 час
Мексиканският президент: Северна Америка да се преименува на „América Mexicana“
Президентът на Мексико Клаудия Шайнбаум предложи Северна Америка да се преименува ...
2 часа
Украйна е свалила 46 руски дрона през изминалата нощ
Украинската армия обяви днес, че Русия е атакувала територията на Украйна със 70 дрона ...
2 часа
Иран осъди сатирично изображение на аятолах Хаменей във Франция (СНИМКА)
Иран остро осъди „оскърбителен“ плакат на автобус във френския град Безие, на който ...
2 часа
Фицо е договорил доставки на руски газ през Унгария
Словашкият премиер Роберт Фицо съобщи, че по време на разговора си с руския президент ...
2 часа
Изградиха първата водеща линия за незрящи в софийски подлез
Първата водеща линия за незрящи, изградена в софийски подлез, вече е факт. Тя се намира ...
2 часа
Веселин Вешев от „Възраждане“ се отказва от депутатския си имунитет
Депутатът от „Възраждане“ Веселин Вешев е дал съгласие за продължаване на наказателното ...
2 часа
Остин: Войските на САЩ трябва да останат в Сирия, за да попречат на ИДИЛ да се възроди
САЩ трябва да продължат да поддържат свои войски в Сирия, за да попречат на групировката ...
2 часа
АПИ: Най-компрометираните пет километра от отсечката Козлодуй-Лом са изкърпени
През декември миналата година са изкърпени най-компрометираните участъци от настилката ...
2 часа
Чаша мляко на ден намалява риска от рак на дебелото черво с почти една пета
Чаша мляко на ден намалява риска от рак на дебелото черво с почти една пета, предаде ...
2 часа
Джо Байдън отмени посещението си в Италия заради пожарите в Калифорния
Президентът на САЩ Джо Байдън отмени предстоящото си посещение в Италия заради обстановката ...
2 часа
Председателят на НСОРБ: Общините са заложник на неприетия бюджет и продължаващия политически хаос
Общините са заложник на неприетия бюджет и продължаващия политически хаос, каза Силвия ...
2 часа
Престрелка в чадското президентство, има 19 загинали (ВИДЕО)
Деветнайсет души, 18 от които нападатели, загинаха при престрелка между силите за сигурност ...
3 часа
Най-малко 6 души загинаха при блъсканица в храм в Индия
Най-малко шестима души загинаха, а десетки бяха ранени при струпване на стотици хора ...
3 часа
Бруталният случай с пребитите деца с дървен кол и тиган: Каква е версията на родителите
Нови подробности излизат за тежкия случай на домашно насилие с две пострадали деца ...
3 часа
Украйна е готова да помогне на Молдова с въглища
Украинският президент Володимир Зеленски и молдовският президент Мая Санду обсъдиха ...
4 часа
„Бавно и неработещо правосъдие”: Близки на Ферарио Спасов настояват за справедливост за смъртта му
Протест в търсене на справедливост за смъртта на футболния треньор Ферарио Спасов, ...
5 часа
Блинкен: Споразумението за прекратяване на огъня в Газа е много близо
Държавният секретар на Съединените щати Антъни Блинкен заяви, че споразумението за ...
5 часа
Прокурорската колегия на ВСС избра Ваня Стефанова за зам. главен прокурор
Прокурорската колегия във ВСС единодушно избра Ваня Стефанова за заместник главен ...
5 часа
Слънчев четвъртък с температури до 17 градуса
През деня ще преобладава слънчево време. На места в низините и котловините преди обяд ...
13 часа
Съдът в Перник реши: АПИ носи частична вина за трагичната катастрофа на АМ „Струма“ от 2021 г.
Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) носи частична вина за трагичната катастрофа на ...
14 часа
Бриджит Макрон заяви, че съпругът ѝ се чувства понякога наранен от онова, което чува за себе си
Президентът на Франция Еманюел Макрон се чувства понякога наранен от онова, което ...
14 часа
Нова образна диагностика на рака на простатата показва 94% успеваемост
Разработена от университетски изследователи нова образна диагностика на рака на ...
15 часа
Провал на преговорите за нов Колективен трудов договор в Столичния автотранспорт
Днешните преговори между синдикатите и ръководството на Столичния автотранспорт ...