Защо да ни интересува Г-8 и това, което казват за бъдещето на световната икономика, въглеродните емисии и всички други въпроси, които изникват на срещата им на върха в Хокайдо? Те били осемте най-големи световни икономики и това трябва да е от значение? Ами, не е така. Беше време, когато Групата на седемте (както се казваше тогава) наистина представляваше най-големите световни икономики (Русия беше присъединена по-късно в клуба като награда за отхвърлянето на комунизма), но това време отмина.
Г-8 представлява старите икономически сили, а не новите. Ако се тревожите за мащабите на предстоящия глобален срив, действията на Китай са също толкова важни, колкото тези на САЩ и ЕС, тъй като Китай увеличава търсенето повече и от САЩ, и от Европа. Ако се притеснявате за цените на петрола, от значение е капацитетът на Близкия изток да произвежда повече, както и допълнителното търсене от Китай и Индия. Ако ви безпокоят въглеродните емисии през 2050 г., то това, което сегашното Г-8 обещава или не обещава е от наистина малко значение за това, което ще се случи. В световната икономика настъпват нови времена. За да се опитам да осъзная това, прегледах последните данни на Голдман Сакс. Главният икономист в Голдман Джим О'Нийл въведе акронима "БРИК", за да опише четирите най-големи бързо развиващи се икономики - Бразилия, Русия, Индия и Китай. Той и неговият екип създадоха иконометричен модел, за да се опитат да представят как тези страни може да се развият през следващия половин век в сравнение с Г-7. Моделът си е модел, но засега БРИК печелят позиции пред Г-7 и това става дори по-бързо, отколкото той предрича, така че ако не друго този модел показва действителното разместване на силите. През миналата година редът на държавите по размера на икономиките им беше: САЩ, Япония, Германия, Китай, Великобритания, Франция, Италия и Испания. Така че Канада и Русия не трябва да са в клуба, Китай трябва да е там със сигурност, има основания да се включи и Испания. Но Канада и Русия са големи производители на енергия, така че в действителност важният липсващ член е Китай.
Ако превъртим лентата до 2050 г., световният ред изглежда съвършено различен. Според модела на Голдман водещите осем страни ще са Китай, САЩ, Индия, Бразилия, Русия, Индонезия, Мексико и Великобритания. В тази последователност. Да, няма я Япония, няма я Германия, няма я Франция. Великобритания все пак ще успее да се промъкне в този нов клуб Г-8, защото ще сме станали най-голямата западноевропейска икономика, но очевидно нашите относителни позиции в света ще са отслабнали драстично. САЩ все още ще са от изключително значение като втора по големина икономика в света, но това ще е заради техническите и образователните им способности. Те ще са наравно с Великобритания като най-богатата държава от гледна точка на БВП на глава от населението. Но естествено тежестта ще се е изместила не само към БРИК, но и към държавите, описвани от Голдман като "следващите 11" - другата поредица бързо развиващи се икономики, водени от Индонезия и Мексико, след които са Турция, страните от Персийския залив и Нигерия. Тези данни ще предизвикат различни реакции на Запад. Едната е недоверието - това не може да е вярно. Несъмнено социалните и екологични затруднения на Китай и Индия ще ограничат техния растеж? Несъмнено демографските проблеми на Русия (нейното намаляващо население) ще я теглят назад? Ами хаосът напоследък в Индонезия? И може ли наистина Турция (както и Великобритания) да стане по-голяма икономика от Германия? А?
Моят отговор на това ще бъде, че моделът на Голдман може да не се окаже правилен и в най-малките си подробности, а и може да има някаква голяма икономическа или екологична катастрофа, която да обезсмисли всички икономически предвиждания. Определено, всяка прогноза за света след повече от 40 години трябва да се приема с разумно количество резерви. Но при липса на подобна катастрофа, този нов световен ред е правдоподобна картина на това, което може да се случи. Това води до друг вид реакция - страх. Ще бъде много трудно за САЩ да приемат, че вече не са "водачът на глутницата" и това ще даде тласък на всякакви усилия да се ограничи напредъка на Китай. В Европа ще се засили натискът за протекционизъм, за да се поддържа нейния дял от световното производство или поне да се забавни спадът. Голяма част от това може вече да се наблюдава както в САЩ, така и в някои части на континентална Европа. Във Великобритания е прието, че можем и трябва да се опитаме да се възползваме от разместването на силите. Ние например сме готови да приемем индийската "Тата мотърс" да купи "Ягуар" и "Ленд Роувър" и мисля, че повечето от нас ще им пожелаят голям успех. Ако предвижданията на Голдман се окажат верни, със сигурност ще бъде хубаво да се превърнем в по-голяма икономика от Германия и Франция и значително по-богата от гледна точка на жизнен стандарт. Но да покажем знакът на победата с два пръста за Европа би било доста детинска, макар и понятна реакция. Би било много по-добре да гледаме на нашата роля по-позитивно като на мост между бавно растящата Европа и бързо разрастващите се страни от БРИК.
Във всеки случай британската връзка с Европа е маловажна в сравнение с голямото изместване на силата и влиянието според прогнозите на Голдман. Някои от най-интересните данни са за експлозивния растеж на новата глобална средна класа и свързания с нея спад в глобалното неравенство. До 2030 г. Голдман смята, че още 2 млрд. души ще са се присъединили към средната класа и че макар да има ясно увеличаващо се неравенство в надигащите се икономики, то ако погледнете в глобален мащаб, тенденцията е обратна. Смятам, че най-добрият начин да се възприеме случващото се, е да се погледне на изместването на силата на две нива. На първото е изместване от политическите лидери на Г-8 към лидерите на БРИК.Ако вземем много прост, но актуален пример, това, което Г-8 казаха за въглеродните емисии до 2050 г. е доста маловажно. Не съвсем маловажно - това би било твърде крайно. Но много по-маловажно от това, което правят страните от БРИК. Но това е очевидно. Не толкова очевиден е начинът, по който вкусовете и ценностите на тази нова средна класа ще оформят нашия живот, на старата средна класа. Например, донякъде заради желанието на новата средна класа да се вози на коли, ние трябва да плащаме толкова много за петрола. Но това, което предполагам, че ще се случи, не е толкова очевидно. А именно, че ценностите на средната класа в Азия, като самодисциплината, жаждата за висше образование и силната работна етика ще оформят нашите ценности. Ще трябва да се стегнем и ще го сторим.
Междувременно има няколко очевидни неща, които трябва да сторим, за да приемем променящия се център на тежестта. лата. Едното е да приемем Китай и Индия в новото Г-10. Това означава повече хора, но не е задължително да възникне хаос. Можем да направим цялото занимание не толкова формално и с по-малко хора във всяка делегация. Така то ще се върне към първообраза си като прост начин държавните ръководители да се събират от време на време, за да обсъждат икономически проблеми, вместо да си устройваме огромен пиар празник. Но по-настоятелно предлагам да признаем, че възгледите ни на Запад за развитието на световната икономика са далеч по-маловажни, отколкото си мислим. Нужна е малко по-малко надменност, малко повече деликатност, малко повече осъзнаване и малко повече уважение. /БТА/
16 минути
Природен и културен феномен: Вижте историята на родопското бижу, обвито в мистика (СНИМКИ)
Тракийското скално светилище "Беланташ" се намира на около 30 километра югоизточно ...
6 часа
Зеленски определи руския ракетен удар с ново оръжие като видима ескалация на войната
Украинският президент Володимир Зеленски заяви днес, че руската атака срещу Украйна ...
7 часа
Номинираният от Тръмп за бъдещ главен прокурор сам оттегли кандидатурата си
Номинираният от новоизбрания американски президент Доналд Тръмп за бъдещ главен прокурор ...
10 часа
КС образува дело по искането на президента срещу промените в Конституцията
Конституционният съд образува дело по искане на президента Румен Радев за промени ...
10 часа
Учени откриха непознат за науката вид мухоморка в софийски парк
Учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания на Българската академия ...
10 часа
Военна техника ще премине по пътищата у нас
Военна техника ще премине по пътищата у нас до края на годината, съобщиха от Министерството ...
11 часа
Зъботехник е новият „Мистър София“ (СНИМКИ)
Зъботехникът и фитнес инструктор Асен Николов е новият носител на титлата „Мистър ...
11 часа
Австрия поставя нов пакет условия пред България и Румъния, за да ни пусне в Шенген
Падането на австрийското вето за премахване на сухопътните гранични проверки за България ...
11 часа
Кои ще бъдат основните звезди на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери ...
11 часа
Испанската полиция разби група, набирала деца от Швеция и Дания, за поръчкови убийства
Испанската полиция разби група, базирана в източния град Аликанте, за която се предполага, ...
11 часа
Бежанците на Ливан: Живот в изгнание сред конфликти и безработица
Ливан е дом на около 176 000 мигранти, сред които множество африкански жени, съобщава VOA/Voice ...
11 часа
Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени
10 български и международни работодателски и бизнес асоциации и 10 български и международни ...
12 часа
Силна буря удари Истанбул, причини хаос в морския и въздушния трафик
Силна буря порази в сутрешните часове Истанбул. Ураганен вятър лодос, който духа от ...
12 часа
Какво представлява антимикробната резистентност и кога се наблюдава
Антимикробната резистентност (AMR) е една от най-големите глобални заплахи за общественото ...
12 часа
Хаити към Бразилия: Миграционни потоци и социални предизвикателства
През последните години Бразилия се утвърди като ключова дестинация за мигранти, търсещи ...
12 часа
Обаянието и магнетизмът на морето: Бургас посреща Никулден с богата програма
След броени дни Бургас отново ще посрещне своя празник Никулден с богата и разнообразна ...
12 часа
Камион се заклещи на бул. „Ботевградско шосе“ в София (СНИМКИ)
Шофьор на камион се заклещи на кръговото под моста на столичния булевард "Ботевградско ...
12 часа
Тексас предложи на Тръмп земя за бежански лагери
Властите в Тексас са предложили да предоставят 1400 акри на Доналд Тръмп. Земята по границата ...
12 часа
Нетаняху определи заповедта на МНС за арест срещу него за „антисемитско решение“
Израелският премиер Бенямин Нетаняху днес нарече "антисемитско" решението на Международния ...
12 часа
Кола избухна в пламъци в Благоевград (СНИМКИ/ВИДЕО)
Кола пламна в благоевградски квартал.
Причината е техническа неизправност.
[img ...
12 часа
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставката на председателя на СОС
Искаме незабавната оставка на председателя на СОС Цветомир Петров, който само преди ...
12 часа
Военни оказаха помощ за справянето с водната криза в село Татари
Военнослужещи от 55-и инженерен полк от Белене и Пловдив завършиха изграждането на ...
12 часа
Румен Радев пристигна на работно посещение в Сингапур
Президентът Румен Радев пристигна на работно посещение в Сингапур.
Държавният ...
13 часа
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров
Софийският апелативен съд отложи разглеждането на делото срещу Марин Димитров за ...
13 часа
Сърбия се надява, че ще подпише ново споразумение за газ с Русия през 2025 г
Сърбия разчита, че ще бъде подписано ново споразумение за газ с Русия през пролетта ...
13 часа
Морски съревнования решават съдбата на племената в „Игри на волята“
Вълнуваща морска надпревара решава съдбата на Силните и Храбрите във втората номинационна ...
13 часа
Урсула фон дер Лайен помогна на пътник, почуствал се зле по време на полет
На председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен днес се наложи да ...
13 часа
Хванаха цигари без бандерол за 1 880 000 лева, замаскирани зад 300 косачки
ГДБОП и Районна прокуратура - Пловдив разкриха икономическо престъпление в огромни ...
13 часа
Огромен наплив от туристи на Хераклея Синтика
Разкопките в античния град Хераклея Синтика се посещават от по 900 туристи на ден.
Това каза ...
13 часа
Рейв парти в Украйна събра средства за въоръжените сили
В Украйна се проведе изненадваща инициатива за събиране на пари за въоръжените сили ...
13 часа
Съдът отказа да пусне на свобода младежа, пребил до смърт жена в Перник
Апелативният съд отказа да пусне от ареста младежа, обвинен в жестокия побой над жена ...
13 часа
Млад мъж загина при тежка катастрофа на магистрала „Тракия“
22-годишен мъж загина при катастрофа на автомагистрала „Тракия“ в Старозагорско. Това ...
13 часа
Средната заплата във Великотърновска област е с 484 лв. по-ниска от тази за страната
Средната месечна работна заплата във Великотърновска област е с 484 лв. по-ниска от средната ...
14 часа
Вицепрезидентът за евентуални нови избори: Това е много тежка диагноза за всички
Нови избори за страната биха означавали много тежка диагноза за всички нас. Това заяви ...
14 часа
Маша, не коментирайте балистичната ракета: Захарова получи инструкции на живо (ВИДЕО)
Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова получи инструкции ...
14 часа
50 години заедно и любов завинаги: 37 двойки подновиха брачните си съюзи в Кюстендил (СНИМКИ/ВИДЕО)
В Кюстендил 37 двойки подновиха брачните си съюзи на церемония, която Общината организира ...
14 часа
Полицията в София издирва 41-годишен мъж от Украйна (СНИМКИ)
Полицията в София издирва 41-годишния Иван Татарин от Украйна, съобщиха от МВР.
Мъжът ...
14 часа
Пожар пламна в жилищна сграда в Свети Влас
Пожар пламна в жилищна сграда в Свети Влас, съобщи кметът на града Иван Николов.
Огънят ...
14 часа
ЕП ще призове отново за пълно приемане на България и Румъния в Шенген
Европейският парламент ще призове отново за пълноправно членство на България и Румъния ...
14 часа
Мъск представи план за борба с прекомерните разходи в САЩ
Илон Мъск очерта плановете си за новата си роля като отговорник за "правителствената ...