Тя е най-богатата жена в света, притежава огромна минна империя, а богатството й се оценява на 23 млрд. евро. Никога не парадира с парите си и прави всичко възможно, за да се скрие от света. Името й е Джина Райнхарт, пише "Ди Цайт".
На 28 октомври 2001 година Елизабет Втора е гостенка на частно градинско парти в австралийския град Пърт. Когато кралицата се впуска в разговор с една възпълничка жена, принц Филип пожелава да научи коя е дамата със снежнобялата рокля и черната шапка с огромна периферия. "Шапката ви може да нарани някого", казва принцът и я отминава.
Непознатата дама се казва Джина Райнхарт, собственичка е на австралийската минна компания "Ханкок проспектинг", която се занимава с добив на желязна руда и въглища. През април австралийското специализирано издание BRW я определи като най-богатата жена в света - тогава състоянието и възлизаше на 23 млрд. евро. Малко след това цената на желязната руда се срина, а американското списание Форбс временно нареди Райнхарт на четвъртто място в списъка на най-богатите хора в света. Когато рудата отново поскъпне, което експертите очакват да се случи следващата пролет, Джина Райнхарт ще стане може би най-богатият човек на планетата.
58-годишната австралийка не парадира с богатството си и предпочита да не се показва много-много в обществото. Говори само тогава, когато е необходимо. А животът й е достоен за холивудски сценарий ала "Гражданинът Кейн" или "Великият Гетсби".
Извън Австралия Джина Райнхарт е малко позната. Но това ще се промени - и то съвсем скоро. Тъй като е на път да свали от трона мексиканския магнат Карлос Слим и да се превърне в най-богатия човек на Земята, на Райнхарт ще й става все по-трудно да се крие от света. Три от десетте най-атрактивни фирми за добив на природни богатства са нейна собственост. А през миналата година Райнхарт успя да удвои богатството си.
Живота си тя е посветила на една мечта - мечтата на нейния баща Ланг Ханкок. През 1952 година той открива огромни залежи от желязна руда и мечтае да започне да ги добива сам. Липсват му обаче необходимите опит, знания и техника, поради което е принуден да работи с други фирми. Сега дъщеря му е на път да осъществи тази негова мечта.
След като поема ръководството на бащиния концерн, Джина Райнхарт първо си набавя необходимото ноу-хау, а после си извоюва и независимост. За тази цел тя води дългогодишни съдебни спорове, които й струват десетки милиони евро. Съди се с всеки, който би могъл да застраши империята Ханкок: с гиганти в минния бранш като BHP Billiton, с мащехата си Роуз, която тя никак не обича, с бивши бизнес-партньори, дори със собствените си деца - три от четирите й деца завеждат дело срещу нея за пари от семейната фирма, които им се полагали по право, но които майка им отказала да им изплати.
Когато решава да купи 20% от най-големия австралийски медиен концерн Феърфакс, Джина Райнхарт отказва да подпише декларация с гаранции за независимостта на журналистите. Мнозина тълкуват това като посегателство срещу свободата на пресата и припомнят как навремето баща й основава вестник, който превръща в свой рупор. И който по-късно фалира.
Хората, които я познават отблизо, описват Джина Райнхарт като работохоличка. "Тя няма хоби, нито личен живот, всичко при нея е работа и само работа", казва нейният PR агент. Служители на "Ханкок проспектинг" определят обстановката във фирмата като авторитарна - нищо чудно при положение, че цялата власт е концентрирана в нейните ръце.
От баща си Джина наследява годишен доход в размер на 200 млн. евро. След неговата смърт тя слага край на контактите с всички хора и фирми, с които баща й навремето е работил - и многократно увеличава печалбите на компанията.
През 2007 година открива мина, от която фирмата печели годишно по 1,6 млрд. евро. А догодина "Ханкок проспектинг" започва разработването на ново огромно находище, което ще носи годишна печалба в размер на 8 млрд. евро. В тази мина целият производствен процес ще бъде извършван от семейната фирма, с което Джина окончателно осъществява отколешната мечта на своя баща.
Днес тя е една от най-влиятелните жени в света. И може би една от най-самотните. (БГНЕС)