Чуждестранният печат за развитието в случая с медиците ни
Чуждестранният печат за развитието в случая с медиците ни / netinfo

След първите съобщения, че медиците ни вече са отлетели от Либия за България, медиите в Германия и Австрия засега се позовават на информации на големите осведомителни агенции. Всички наблягат на приноса от посещението на съпругата на френския президент Сесилия Саркози и европейския комисар за външните отношение Бенита Фереро-Валднер, които работеха за бързото освобождаване и пускане на медиците от Либия.

Германският вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" отбелязва, че в родината си петте български медицински сестри отдавна имат репутацията на герои.

"Франкфуртер рундшау" се позовава на българското радио, че се очаква Фереро-Валднер да пристигне заедно с медиците в България.

"Тагесшпигел" посочва, че роднини на медиците още през нощта са отишли на летище "София" да чакат завръщането им.

Австрийският "Пресе" насочва вниманието към факта, че в замяна на освобождаването на медиците Либия е поискала "пълно нормализиране" на отношенията с Европейския съюз.

Посещението на Сесилия Саркози, съпругата на френския президент Никола Саркози, в Либия и участието й в преговорите за прехвърляне на шестимата медици в България са важна тема в днешния британски и американски печат.

Сесилия заедно с европейския комисар за външните отношения Бенита Фереро-Валднер оглави нетрадиционна дипломатическа мисия с цел трансфера на медиците от Либия в България, пише британският в. "Файненшъл таймс".

Изданието отбелязва, че казусът с медиците е станал обект на силна международна лобистка кампания. Либийските власти отмениха смъртните присъди след разговори с различни световни лидери като бившия британски премиер Тони Блеър, германския

външен министър Франк-Валтер Щайнмайер и европейската комисарка Бенита Фереро-Валднер, добавя то.

По време на втората си визита в Либия за последните десет дни Сесилия Саркози отново разговаря с либийския лидер Муамар Кадафи, за да бъдат пуснати медиците да отпътуват от Джамахирията. Френската първа дама обаче явно се е засегнала от обвинението, че се опитва да открадне триумфа на дългогодишните дипломатически опити под егидата на Европейския съюз, пише ФТ.

Елисейският дворец подчерта, че Сесилия е на хуманитарна мисия в Либия и не е официален дипломатически представител, но е придружавана от генералния секретар на двореца Клод Геан, посочва вестникът.

Съдбата на медиците стана част и от предизборната кампания за президентски избори във Франция , когато на случая отделиха внимание както Саркози, така и съперничката му, социалистката Сеголен Роаял, припомня ФТ. Инициативността на президента Саркози обаче бе разкритикувана от опозиционната Френска социалистическа партия, която заклейми "глупавата" според нея стратегия на държавния глава като опит да се възползва от чужди усилия, припомня вестникът.

Сесилия Саркози започна една милосърдна мисия в Либия, а се озова в центъра на спор за ролята й като първа дама на Франция, пише "Таймс". Намесата на Сесилия идва в деликатен етап от преговорите с либийското правителство за пускането на медиците, отбелязва водещият британски всекидневник. Той посочва криткитите срещу нея в Париж - че либийската мисия е опит за домогване до водеща позиция от страна на Сесилия, която е бивша манекенка и консултант по комуникации и която в най-добрия случай има ограничен опит в международната дипломация, припомня и реакциите в Брюксел - че се опитва да си присвои приноса на ЕС за уреждане на случая.

Но политическите съветници на френското правителство казват, че Сесилия просто отстоява независимостта на модерната френска жена. С тоалетите си от "Диор" и "Прада", с малката си черна рокля и своеволния си характер тя ще се докаже като популярна първа дама, смятат те.

"Таймс" цитира думите на Никола Саркози, казани пред приятели в нощта на изборите: "Ако харесвате Джаки Кенеди, ще харесате и Сесилия Саркози".

Вестникът обаче добавя, че според някои източници Фереро-Валднер била вбесена, когато прочела за първата визита на френската президенша в Триполи.

Запитан миналия месец по телевизията каква ще е ролята на съпругата му, Никола Саркози отговори: "Двамата много говорихме за това. Тя ще си помисли", припомня американският "Ню Йорк таймс". Сега 49-годишната Сесилия Саркози откри главния си проект - мисия в Либия за пускане на медиците да се приберат в България. Семейство Саркози настояваше за бързо освобождаване на медиците още щом Никола встъпи на президентския пост, пише "Ню Йорк таймс".

Дипломатическата мисия на президентското семейство, която почна тайно, разтърси ЕС и дори френските представители и предизвика остри критики от френската социалстическа опозиция, отбелязва вестникът. Той се позовава на няколко пожелали анонимност европейски и френски представители, според които мисията на г-жа Саркози е била изпълнена с потенциални политически грешни стъпки, които всички те определят като "опасни".

Вестникът припомня, че по време на предизборната кампания във Франция Сесилия Саркози рядко е била виждана и френските медии дори спекулираха, че вероятно не е напускала дома си. Сесилия даже не гласува на втория и решителен тур от изборите през май. От друга страна, като "личен пратеник" на съпруга си, г-жа Саркози има някои предимства пред останалите президентски сътрудници, пише "'Ню Йорк таймс". Изданието цитира думите на Клод Геан, казани по френската телевизия, след като придружи Сесилия на първото й посещение в Либия: "Кой по-добре може да представи президента на републиката от неговата съпруга? С кого той е по-близък?".