Разузнавателните служби на Южна Корея съобщават, че севернокорейският лидер Ким Чен Ун е отстранил от всички длъжности своя чичо и наставник Джан Сон Тхек. Какви са причините за тази чистка?
Севернокорейският лидер Ким Чен Ир бе погребан тържествено преди близо две години. Осмина мъже съпровождаха тогава тленните останки на диктатора. От лявата страна на ковчега вървяха представителите на армията - най-отпред беше началникът на генералния щаб Ри Йонг Хо, а зад него - министърът на отбраната Ким Йон Чун. Шест месеца по-късно Ри беше отстранен, като официалната версия гласеше "здравословни проблеми". По непотвърдени информации той загива малко след това при престрелка с представители на силите за сигурност. Още преди Ри да бъде отстранен от длъжност, с поста си се разделя и министърът на отбраната Ким Йон Чун.
От дясната страна на ковчега с тленните останки на Ким Чен Ир вървяха четирима партийци - най-отпред Ким Чен Ун, синът на покойния диктатор и настоящ лидер на севернокорейската държава. Непосредствено зад него вървеше чичо му Джан Сон Тхек, следван от председателя на президиума на севернокорейския парламент Ким Йон Нам. Ако се вярва на информациите на южнокорейското разузнаване, Джан Сон Тхек е бил отстранен от постовете си в държавния и партийния апарат. От началото на ноември той не се е появявал пред обществеността. Говори се, че двама от най-близките му сътрудници са били екзекутирани публично заради антипартийна дейност.
Особен случай
Наблюдатели анализират скритите механизми на тези чистки по следния начин: Ким Чен Ун се опитва всячески да заздрави властта си, подменяйки хората, служили навремето на баща му. Според информации на южнокорейските служби, откакто е на власт, Ким е подменил поне половината от най-важните държавни служители. По същия начин постъпи и Ким Чен Ир след смъртта на баща му Ким Ир Сен.
Случаят с отстраняването на Джан Сон Тхек е обаче по-специален. 67-годишният мъж е женен за сестрата на Ким Чен Ир. Двамата ръководят делата в Северна Корея след инсулта на "вожда". На тях е поверена и отговорността да подготвят смяната на властта, предотвратявайки евентуални опити за преврат. Като зам.-председател на Комисията по национална отбрана Тхек е вторият човек в Северна Корея след лидера Ким Чен Ун. Той отговаряше и за връзките със съседен Китай.
Новата "дясна ръка"
През тази година обаче Джан Сон Тхек се появяваше все по-рядко пред обществеността. Съпругата му пък замина на лечение в чужбина. В същото време Ким Чен Ун се показваше все по-често в компанията на Чо Рьон Хе, когото севернокорейският лидер назначи за шеф на армията по партийна линия. Задачата му: да увеличи влиянието на партията в армията. По този начин Чо Рьон Хе се превърна в директен противник на Джан Сон Тхек, за когото се знае, че поддържа близки контакти с много от високопоставените военни.
Възходът на Чо Рьон Хе се дължи и на членството му в частите на анти-японските партизани по време на Втората световна война. Хората от тези части произхождат от семейства, които имат кръвна връзка с династията Ким. Заради близките връзки на семейството му с династията Ким, Чо Рьон Хе влиза в централния комитет на партията още на 36-годишна възраст. От 2010 година той е член на трите най-висши партийни и армейски комисии, като паралелно се издига до новата "дясна ръка" на властелина Ким Чен Ун. И още нещо: Чо Рьон Хе беше човекът, който през май тази година връчи на новия китайски президент Си Цзипин писмо, написано от Ким. Този акт на практика оповести края на Джан Сон Тхек.
Какво предстои?
С оглед на всички тези рокади наблюдателите са изправени пред трудната задача да прогнозират как ще се развива оттук нататък Северна Корея. Още повече като се има предвид, че на моменти Ким Чен Ун управлява дори по-твърдо от баща си: границите се охраняват много по-строго, множат се съобщенията за публични екзекуции на хора, дръзнали да гледат южнокорейски сериали или филми. С други думи: Ким Чен Ун се изявява като достоен наследник на баща си и дядо си.