Антикорупционните закони по света се ожесточават
Антикорупционните закони по света се ожесточават / netinfo

Антикорупционните закони в цял свят се ожесточават, свидетелства изследване на „Ernst & Young”, цитирано от „Ведомости”.

Служителите на 38% от руските компании знаят, че на някои от техните колеги са им искали подкупи за получаването на незаконни преимущества при правенето на бизнес. Този показател е по-висок от средния за развитите и развиващите се страни. Максимумът на сблъскалите се с корупцията в Япония – 72%. Експертите на „Ernst & Young” /E&Y/ смятат, че това се случва извън пределите на Япония. Регионални лидери по корупция са Близкият Изток, Индия и Африка /48%/, и Далечният Изток /56%/. Въпреки това, ефективността на антикорупционното законодателство расте в цял свят, включително в Русия. Антикорупционно законодателство в Русия, както и преди не съществува, макар взимането на подкупи постепенно да намалява, смята заместник-ректорът на Висшата школа по икономика /ВШИ/ Вадим Радаев.

E&Y свързва прогресът в борбата срещу корупцията с инициативите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/ и ООН за приемане на закони, наказващи компаниите за даването на подкупи на чужди чиновници. До края на 90-те години на миналия век подобна практика не бе забранена в повечето страни. А във Франция тези „комисионни” даже се изключваха от облагаемата данъчна основа. През последните години страните-членки на ОИСР започват все повече съдебни дела за подкупи на чужди чиновници – например срещу „Сименс”, „Фолксваген” и „Алстом”. В ОИСР броят на чуждите разследвания за подкупи са нараснали от 51 през 2005 г. на 270 през 2007 г. E&Y открива големи регионални различия в отношението на бизнеса към съобщенията за корупция. В Северна Америка 77% от запитаните смятат, че доносите са добър метод за борба с това зло. В Западна Европа това мнение се споделя само от 23%, в Централна и Източна Европа – 20%, в Япония – 6%. В Русия доносителството е развито слабо – както заради културните стереотипи, така и заради отсъствието на ефективни механизми за защита на свидетелите, заяви директорът на Transparency International Russia Елена Панфилова. (БГНЕС)