За Яворов, Далчев и Вапцаров писаха кандидатите за Софийския университет
За Яворов, Далчев и Вапцаров писаха кандидатите за Софийския университет / снимки: Sofia Photo Agency, Юлиана Николова
За Яворов, Далчев и Вапцаров пишат кандидатите за Софийския университет
55072
За Яворов, Далчев и Вапцаров пишат кандидатите за Софийския университет
  • За Яворов, Далчев и Вапцаров пишат кандидатите за Софийския университет

По темата "Страданието като съдба в поезията на Пейо Яворов" писаха на кандидатстудентския изпит по Български език и литература за прием в СУ "Св. Климент Охридски".

Вторият вариант, който можеха да изберат кандидат-студентите, е съпоставка между два цитата. Първият е на Атанас Далчев "И сякаш аз не съм живеел никога, зла измислица е моето съществуване" от стихотворението "Повест", а вторият - върху "Вяра" на Никола Вапцаров - "За него - живота, направил бих всичко".

1804 кандидат-студенти се явиха на изпита по Български език и литература. Около 30 от тях се отказаха само час след началото му, като по-голямата част от недоволните са искали да пишат върху Ботев или Вазов.

Темите за изпита изтегли Галя Ганчева от Варна в 65-та аудитория.

Изпитът цели да провери какво е равнището на владеене на българския език, както и литературните познания на зрелостниците.

И двата формата са насочени да проверят реалните възможности на кандидатите, а не наизустени знания. Те трябва да направят задълбочен, логически свързан и езиково коректен текст; трябва да осмислят и коментират заложените проблеми, както и да покажат знанията си в областта на националната културна и литературна история.

Препоръчително е изпитните работи на кандидатите да са в обема, определен от предоставения им комплект с листове /8-10 страници/.

За Яворов Далчев и Вапцаров писаха кандидатите за Софийския университет
netinfo

Едно от най-важните изисквания към кандидат-студентите според председателя на изпитната комисия доц. Паулина Стойчева е способността да се изгражда свързан писмен текст - отделните части да бъдат логически свързани и да бъдат подчинени на поставената тема.

Според доц. Стойчева лошото е, че голяма част от кандидатите прибягват до втория вариант, когато не знаят нищо по първия. "Не си спомнят дори конкретните текстове като цяло, от които са взети цитатите, и започват да се въртят около двата цитата, което понякога поражда смехотворни резултати", поясни доц. Паулина Стойчева.

Резултатите от изпита ще са готови до 10-12 дни.

Над 50% от явилите се кандидат-студенти на предварителния изпит по Български език и литература в СУ през април получиха слаби оценки. Те писаха по тема за Димитър Талев и имаха възможност да изберат сравнение на цитати от творчеството на Христо Ботев и Пейо Яворов. На изпита, на който се явиха близо 1600 кандидати, нямаше нито една пълна шестица.

За Яворов Далчев и Вапцаров писаха кандидатите за Софийския университет
netinfo