/ БГНЕС
Задължителните квоти за българска музика в ефира трябва да получат подкрепа. Това не е „патриотарщина“ или опит за поредна държавна регулация и форма на протекционизъм. Това е път за оцеляване на един сравнително малък език в агресивната глобализираща англо- и латиноезична среда. Това се казва в позиция на ВМРО.

Става дума за оцеляване на местна културна идентичност. Подобна практика имат много европейски държави. Защитата на идентичността и културната история е част от европейската традиция. Ето списъка с част от страните, които прилагат подобни квоти: Полша, Словения, Дания, Швейцария, Великобритания, Естония, Португалия, Белгия, Франция, Унгария, Холандия и Украйна, изброяват патриотите.

България в момента е смайващо различна, дори от всичките си съседи. Превъртане на станциите на българските радиа е достатъчно, за да разберете, че българска музика в ежедневния фон почти няма. Направете същия опит в съседна Гърция или Сърбия. Или дори в близката ни Македония. Там е трудно да чуете друго освен местния език и музика. С много вплетен, осъвременен и естествено комерсиализиран фолклор – който тук също отбягваме, коментираха от ВМРО.

Това е несправедливо, а и непазарно. Заради криворазбрани търговски формати част от медиите у нас остават сковани в рамки и не пускат почти никаква българска музика. С което нелогично се лишават от слушаеми образци – назад в десетилетията, а и сега, поп музиката у нас има добри постижения.

Към българското има търсене. Достатъчно е човек да види нарастващото търсене за автентични български храни, т.нар. ретро вълна, която накара сериозни търговски марки да преминат на кирилица и т.н. Всичко това показва, че повече българска музика в ефира ще срещне естествена аудитория и няма да бъде антипазарно. Тъкмо обратното. Това се доказва и от актуално изследване на „Алфа Рисърч“.

В същото време повишаването на излъчването на българска авторска продукция ще подейства стимулиращо на артисти и продуценти у нас. Както например вече действа подкрепата за българското или европейското кино.
ВМРО подкрепя усилията на българските творци и ще продължи да подкрепя всички подобни идеи.

Депутатите от ВМРО се запознаха с писмото, което е пуснато до Комисията по културата и медиите към Народното събрание, и с предложенията, които се съдържат в него. Още веднъж заявяваме подкрепата си за повече българска музика в ефира на родните медии и затова каним авторите на идеята „Музикаутор“ и български изпълнители на среща на 19 февруари 2020 г., за да изготвим и внесем вариант за законодателни промени, които да бъдат полезни за българската музика и за запазване на културната идентичност на България.