/ БТА
Първият в България глобус е изработен от отец Неофит Рилски и се пази в Църковно-историческия музей към Рилския манастир.

Той е направен в далечната 1836 година в Габрово. Глобусът той е използвал по време на учителството си в Габрово и Копривщица.

Дължината на меридиана е 73,6 cm, на Екватора – 71,2 cm, а на земната ос – 23,4 cm. При тези размери мащабът му е приблизително 1:54 500 000. Изработен е ръчно, като върху сфероиден дървен скелет е опънат картон, облепен със синя дебела хартия.
 

Неофит Рилски
БТА


Щрихите покрай очертанията на бреговете, градусната мрежа, реките и географските имена и понятия са изчертани с черно мастило. Единствено разграничителните ивици между континентите са с цветно мастило. Около Австралия и Океания е използван кафяв цвят, Азия – червен, Европа и между Европа и Азия – синьозелен. Този способ е заимстван от гръцките учебници по география.

Континентите Африка, Австралия и Северна Америка са представени особено вярно. Нанесени са най-големите острови и реки на планетата – Нил, Амазонка, Хуанхъ, Яндзъ, Мисисипи, Волга, Дон, Об, Енисей, Лена, Индигирка, Парана.

Някои части са представени грешно. Големи са размерите на Пиренейския полуостров, Бискайския залив, островите Великобритания и Ирландия, Балтийско море, Бяло море, Каспийско море и полуостров Калифорния. Невярно са представени Балканския полуостров, Скандинавския полуостров, Югоизточна Азия и североизточните части на Южна Америка.