На 5 октомври ще бъде представена българската ваксина срещу COVID-19. Това заяви пред NOVA проф. Андрей Чорбанов - директор на департамент „Имунология" в Института по микробиология на БАН и депутат от ИТН в последните два парламент. 

Професорът каза, че всяка ваксина може да бъде безопасна и готова за действие, ако премине през всички необходими етапи. Самият той обаче не би се ваксинирал, защото изкара заболяването преди 6 месеца и по думите му все още има висок имунитет. „Антителата не са фактор, който трябва да бъде отбелязван“, обясни той и допълни, че едва ли някога ще се ваксинира. 

"Отговорността на всеки човек е да казва истината и това, което мисли", отговори проф. Чорбанов на въпрос носи ли отговорност с думите си за ваксините на фона на високата смъртност у нас. 

COVID-19 у нас: Над 1000 нови случая за последните 24 часа, 26 души са починали

Според него преболедувалите нямат нужда от ваксина, защото имат защита. „Всички резултати в световен план показват, че имунитетът на прекаралите COVID-19 е много висок и на практика те няма нужда да бъдат ваксинирани. Това е един от основните моменти, които трябва да се дискутират”, каза той и допълни: „Антителата не са белег и фактор, който трябва да бъде отбелязван. Те се синтезират от организма на прекаралите заболяването, когато той продължава да се среща с хора, които са позитивни по отношение на вируса, т.е. когато бъде провокиран. Фактор на защита са други имунни компоненти, които гарантират защита на организма през по-дълъг период - за цял живот”.

МЗ: Ваксините срещу COVID-19 са безопасни, Европа ги препоръчва

Ваксинацията трябва да бъде доброволна и от този аспект всеки един пълнолетен човек трябва да прецени сам за себе си до каква степен е готов да поеме риска от заболяването или не”, категоричен бе Андрей Чорбанов. „Всеки който се чувства застрашен и ако ваксината е факторът, който ще го накара да не се чувства така, трябва да се ваксинира”, посочи още той.

Витанов: Следващата седмица няма да е лека, не смея да пиша за смъртността през октомври

Той коментира и необходимостта от поставяне на бустерна доза от ваксината срещу COIVD-19. „Допълнителни дози за ваксини в общия случай се поставят, когато организмът не е реагирал достатъчно адекватно. Дори и при БЦЖ ваксините е така. Навсякъде се въвежда такава доза най-вече за възрастните хора. От този аспект третата доза се прави като аналог на другите ваксини”, смята Чорбанов.