/ netinfo
Строежите по южното Черноморие са временно спрени. В първия работен ден от идната седмица ще започне цялостно преглеждане на документацията на строежите на къмпинга "Арапя", северно от Царево, плажа "Алепу" и къмпинга "Градина" до Созопол, обяви на пресконференция в Бургас директорът на Дирекцията за национален строителен контрол Иван Несторов.
 
Временното спиране на действията по строителството са наложени до отстраняване на нарушенията на инвеститорите. Проверки, разпоредени от премиера Бойко Борисов, бяха извършени вчера на място. В тях участваха експерти на ДНСК, РДНСК-Бургас, Службата по геодезия, картография и кадастър.

ДНСК спря строежа на Алепу, инвеститорът на Градина се оттегли (СНИМКИ)
 
Предстои задълбочена проверка на обекта на къмпинга "Арапя". Там няма синхронизация с разпоредбите на Закона на черноморското крайбрежие. На "Арапя" има неясноти и неразрешени проблеми свързани с инженерната инфраструктура. По проект е предвидено да се изградят 23 къщи, представляващи вилно селище, но липсват план-схемите, които посочват захранването на обектите с електричество и вода. Сезирана е прокуратурата в Царево, заяви Несторов.
 
На къмпинга "Градина" инвеститорът доброволно е спрял строителните дейности. Този обект също ще бъде проверен детайлно. Там става въпрос за строителство на паркинги и ресторанти.
 
На плажа "Алепу" по проект трябва да бъдат изградени три жилищни сгради. Там инвеститорът извършва укрепителни дейности. Ще се провери дали бреговото-укрепително съоръжение изпълнява функциите си. Проверката ще бъде извършена от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Началникът на ДНСК ще направи спешна проверка по морето
 
Арх. Иван Несторов каза още, че резултатите от проверките ще са ясни до седмица.
 
При наличие на сериозни нарушения ще бъде сезирана прокуратурата, която единствена може да започне дело за прекратяване на издадените разрешения за строеж.
 
„За 1 година и 4 месеца, откакто съм началник на ДНСК, констатирам, че има дисбаланс в действията на общините в страната. След като през 2012 г. ЗУТ им даде самостоятелност за одобряване на инвестиционни проекти и строителство на тяхна територия, има фрапиращи нарушения, като например в село Дебрен, община Гърмен, където местната власт е издала разрешение да се застрои дере въпреки отрицателното становище на Басейнова дирекция“, обясни арх. Несторов.

Кметът на Царево: Всичко ни е на морето, да национализираме ли?! 
 
„Над 50 000 пък са преписките в ДНСК по жалби на граждани за погрешни действия или бездействие на общините. Най-много са от София, Пловдив, Бургас и Варна, където и инвестиционният интерес е най-силен. Там и структурите на службата са най-натоварени и ще се положат мерки за укрепване и засилване на капацитета им“, каза още шефът на Дирекцията за национален строителен контрол.
 
„Нашият приоритет е ДНСК да осъществява постоянен и ефективен контрол на всички обекти и обществото да усети, че държавата е на мястото си“, коментира той.
 
 
БТА, БГНЕС